"Samsak Döveci" türküsü derleyen sanatçının yorumuyla dijital platformlarda yayınlandı - Haberler
Haberi Paylaş

"Samsak Döveci" türküsü derleyen sanatçının yorumuyla dijital platformlarda yayınlandı

AA - Sedat Gök - Kültür Sanat
 - Güncelleme:
'Samsak Döveci' türküsü derleyen sanatçının yorumuyla dijital platformlarda yayınlandı

Bursa'da yaşayan Türk Halk Müziği sanatçısı Emel Örgün'ün, kendisinin derlediği ve son günlerde popüler olan "Samsak Döveci" türküsünü yorumladığı klip, dijital platformlarda yerini aldı.

Bursa'da yaşayan Türk Halk Müziği sanatçısı Emel Örgün'ün, kendisinin derlediği ve son günlerde popüler olan "Samsak Döveci" türküsünü yorumladığı klip, dijital platformlarda yerini aldı.

Örgün'ün 2007 yılında Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinden derlediği türkü, son dönemde özellikle sosyal medyada paylaşım ve beğenilerde büyük yankı uyandırmasıyla geniş kitlelere ulaştı.

Kaynak kişileri Tavşanlılı merhum neyzen Ferit Aktakka, Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubunun (TÜMATA) kurucusu merhum Rahmi Oruç Güvenç ile müzik öğretmeni Orhan Kasap olan, Emrah Can'ın düzenlemesini yaptığı türkü, derleyicisi Emel Örgün'ün yorumuyla bir müzik yapım firması tarafından 300'ü aşkın dijital platformda yayınlandı.

Örgün'ün, kendi derlediği eserlerden oluşan ve aralarında "Samsak Döveci"nin de yer aldığı 16 türkülük albümü ise bu yaz aynı firma tarafından müzikseverlerin beğenisine sunulacak.

Köy köy gezerek saklı kalmış türküleri ortaya çıkaran Emel Örgün, 2006 yılında yönetmenliğini Ezel Akay'ın yaptığı, başrollerinde Haluk Bilginer ve Beyazıt Öztürk'ün rol aldığı "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?" filminde, derlediği "Kam Ana" ve "Altın Tas İçinde Kınam Ezilir" isimli türküleri seslendirmiş ve filmde oynamıştı.???????

AA / Sedat Gök - Kültür Sanat

Türk Halk Müziği Kütahya Tümata Bursa Kültür Sanat Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title