Kayseri'de 30 bin nüfuslu ilçede son bir yılda 35 fabrikanın temeli atıldı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Kayseri'de 30 bin nüfuslu ilçede son bir yılda 35 fabrikanın temeli atıldı

AA, Ergün Haktanıyan - Ekonomi
 - Güncelleme:

Kayseri'nin yaklaşık 30 bin nüfuslu ilçesi İncesu'daki organize sanayi bölgesinde son bir yılda 35 fabrikanın temeli atıldı. Söz konusu fabrikaların faaliyete başlamasıyla 10 bin kişiye istihdam sağlanacak.

İncesuOrganize Sanayi Bölgesi ( Osb ) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Baktır, 1996 yılında kurulan OSB'nin son 10 yılda önemli büyüme potansiyeli gösterdiğini söyledi. Yoğun talep üzerine üçüncü kez genişleme kararı aldıklarını ifade eden Baktır, bu kapsamda toplam alanı 8 milyon metrekareden 12,5 milyon metrekareye çıkardıklarını belirtti.

Kayseri'de 30 bin nüfuslu ilçede son bir yılda 35 fabrikanın temeli atıldı

"10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK"

Baktır, İncesu OSB'de 188 parsel bulunduğuna dikkati çekerek, "Bunların 60'ı üretimde, son bir yılda ise 35 fabrikamızın temeli atıldı, yatırım yapacak. Bu fabrikaların toplam yatırım maliyetleri 2 milyar lira civarında. Yakın zamanda 10 bin kişiye istihdam sağlayacaklar. Yatırımcılarımıza, elindeki parayı inşaata, makineye harcaması, üretime ve istihdama katkı sağlaması için arsa fiyatlarını minimum düzeyde tutup metrekaresi 40 liradan verdik. Türkiye'de altyapısını tamamlamış en ucuz OSB'lerden biriyiz. Bu politikamıza devam edeceğiz, yeter ki sanayicimiz yatırım yapsın ekonomiye katkı sağlasın. Bugün 40 liradan 100 bin metrekare arsa alan yatırımcı 4 milyon lira öder. Bunu Ankara, İzmir gibi yerlerden alırsa 40-50 milyon lira öder. Biz sanayicimizin cebindeki parayı arsaya gömmesini istemiyoruz, yatırım ve üretim yapsın istiyoruz." dedi.

Kayseri'de 30 bin nüfuslu ilçede son bir yılda 35 fabrikanın temeli atıldı

TCDD İLE ANLAŞMA İMZALANABİLİR

TCDD ile anlaşma sürecinde olduklarını anlatan Baktır, anlaşma tamamlandığında sanayicilerin ürünlerini demir yolu ile Mersin Limanı'na götürme fırsatı yakalayacaklarını bildirdi. İncesu'nun yaklaşık 30 bin civarında nüfusu olduğunu belirten Baktır, son bir yılda elektrikli ev aletleri, sünger, araç üstü ekipmanları, makine, prefabrik, kağıt ve metal işleme gibi çok farklı sektörlerde temeli atılan fabrika sayısının gelecek yıllarda daha çok artacağına inandığını dile getirdi. Baktır, sattıkları arsanın bir yılda yatırıma başlamayan sanayicinin elinden alındığını, bu sayede yatırımın hızlandığını ve arsadan para kazanılmasının da önüne geçildiğini sözlerine ekledi.

Kayseri'de 30 bin nüfuslu ilçede son bir yılda 35 fabrikanın temeli atıldı

Kayseri'de 30 bin nüfuslu ilçede son bir yılda 35 fabrikanın temeli atıldı

AA / Ergün Haktanıyan - Ekonomi

Yatırım, Kayseri, Mersin, OSB, Ekonomi, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (6)

ismail bey :

Olan fabrikaları genişletiyorlar yada ufak tefek atölyelerin adı fabrika oluyor. Nasıl olsa asgari ücretin altında çalışacak garibanda çok. Evet kayseride usta bile ancak asgari ücret alır. Vasıfsız adama 2000 tl verirler.

Hek Tor:

Ha ha ha... inandik inandik. Hadi dogru diyelim, hammade fiyatlari nedeniyle üretim yapabilecekler mi ki acaba? Calisacak sayisi da sadece rakamda kalir böylece...

buradayım ulan:

yalan yalan yalan. fabrika açmak ile fabrika kurmak aynı şey değil. olan fabrikalar ya genişliyor ya yeri değiştiriyor. yeni açılan bişey yok

Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title