İthib Başkanı Gülle: "İthalat Yaparak İhracat Yapar Hale Geldik"

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu (İthib) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye'nin Üreterek Değil İthalat Yaparak İhracat Yapar Hale Geldiğini Söyledi.

İthib Başkanı Gülle:

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye'nin üreterek değil ithalat yaparak ihracat yapar hale geldiğini söyledi.

İsmail Gülle, İTHİB Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nda (KMTSO) düzenlenen Tekstil Ortak Yönetim Kurulu Toplantısı'na katıldı. Toplantı öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen Gülle, bugüne kadar tekstil sektörünün geleceğiyle ilgili spekülatif şeyler söylendiğini hatırlatarak, "Biz inanıyoruz ki bunun hammaddesi üretildiği ve hemen hemen her ilde bir tekstil fabrikası olduğu sürece biz ülkede tekstil yapacağız. Ama bu sonsuza kadar değil. Türkiye değişiyor, bizler de değişiyoruz. Bu değişim içerisinde önemli kararlar alıyoruz. Bu kararların bir kısmını kendi bünyemiz içerisinde halletmeye çalışıyoruz, bir kısmını da devletten bekliyoruz. Şu ana kadar devletten sektöre destek anlamında çok ciddi bir çalışma yok. Ama sektörün kendisinin çözümü ile yapmış olduğu mücadeleler var" dedi.

Bugün Türkiye'de Nisan ayı ihracat rakamları açıklandığını ve Türkiye'nin tekstil genel ihracatının yüzde 40 arttığını vurgulayan Gülle, şunları söyledi:

"Bizim içerisindeki ihracatımızda Nisan itibarıyla yüzde 16,5 arttı. Yıl sonunda bir hedef var ve o hedefe doğru gidiyoruz. Türkiye'deki her türlü üretim zorluğuna rağmen bunu başarmaya bunu ilerletmeye gayret gösteriyoruz." "Geçmiş yıllarda içerideki sıkıntılarla gündeme geldik ama, bugün dünyada geniş boyutlu bir sıkıntı bulunuyor" diyen Gülle, dünyada yaşanan sıkıntıların bütün sektörleri etkilediğine dikkat çekti. 2008 yılının kimseye çok büyük umutlar vaat etmediğini söyleyen Gülle, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Gerek hükümet olarak, gerekse dışarıdaki ekonomik, siyasi çalkantılar açısından farklı bir yıl olacak. Ama neticede baktığımız zaman tüm bu olumsuz tablo biraz önce de söylediğim gibi en azından bizler açısından olumlu bir şekilde devam ediyor. Bizim birinci hedefimiz bu olumlu tabloyu en azından 2008'in sonuna kadar sürdürmek. 2008'den sonra daha iyi bir dünya ekonomisi ve dünya ekonomisi içerisinde yer alan ve bizim de mensubu olduğumuz bu sektörün yer bulması bizim için önemli bir gelişme olacak." Türkiye'nin üreterek değil, ithalat yaparak ihracat yapar hale geldiğini kaydeden Gülle, "Aslında tüketir hale geldik. Bütün bunların yanlışı bir yerden dönecekti ama yanlışın dönme noktası çok önemli. Yanlışın dönme noktasında kaybeden olmak istemiyoruz. Kapanan fabrikalar var, işini kaybeden insanlarımız var. Bunlar da bir realite, bütün bunların çözümleriyle ilgili pek çok çalışmalar yaptık. Maalesef bu tür uygulamalar çok yavaş gidiyor. Sonuçları çok kolay alınmıyor. Biz küçük değil ama en azından mutlu göstergeleri, iyi göstergeleri daha iyi tablolar haline getirerek sunmak istiyoruz. Çünkü moral de son derece önemli. Kara tabloların arkasında saklanmak kimseye bir şey vermiyor. Üreten kesimin sorunlarını çözmek için mücadelemizi vermeye devam ediyoruz. Ama en azından moralimizi yüksek tutmak zorundayız . Ama kesin olan bir şey var. Türkiye bugün 11.5 milyar dolar aylık ihracata geldi. Bunun gerekçesi her ne olarak açıklanırsa açıklansın bu ihracat realite" diye konuştu.

(ACB-YK-CC-E)

Kaynak: İHA