Irak İşgali Ankara'da da Protesto Edildi

Irak İşgali Ankara'da da Protesto Edildi

Irak'a İlk Bombanın Atılmasının Dördüncü Yıldönümünde Bir Araya Gelen Sendikalar ve Demokratik Kitle Örgütleri, Ankara Kızılay'da Meşaleli Gösteri Yaparak, Savaşı Protesto Etti.

Irak İşgali Ankara'da da Protesto Edildi

Irak'a ilk bombanın atıldığı anın dördüncü yılında bir araya gelen sendikalar ve demokratik kitle örgütleri, Ankara Kızılay'da "20 Mart 20.00'de Savaşa Dur De" adını taşıyan meşaleli eylemle, ABD'yi ve müttefiklerini protesto etti.

DİSK, KESK, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği, Türkiye Diş Hekimleri Birliği, Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası temsilcilerinin de aralarında yer aldığı savaş karşıtları Kızılay Yüksel Caddesi'nde, "Bir Işık Yak Bir Ses Ver" pankartlarıyla toplandı. Yaklaşık bin kişilik grup için polis olağanüstü önlem aldı. Yüksel Caddesi'den, Sakarya'ya yürüyen gruplar, "Katil ABD, Orta Doğu'dan defol", "Katil ABD, İşbirlikçi AKP", "Katiller Halka Hesap Verecek" sloganlarıyla yürüdü. KESK ve DİSK temsilcilerinin Sakarya Meydanı'nda Irak halkının ABD işgali sonrasında yaşadıklarını anlatmasının ardından Şair Mehmet Özer, şiir okudu.

Irak'a ilk bombanın düştüğü saat olan 20.00'de tüm katılımcılar mumlar ve meşaleler yakarak, Irak'ta ölenler için saygı duruşunda bulundu. Ardından, Grup Günyüzü, Türkçe ve Arapça şarkılardan oluşan kısa bir konser verdi. Bir süre, halay çeken ve slogan atan göstericiler, konserin ardından dağıldı.(ANKA)