İtalya Sahil Güvenliği 305 göçmeni kurtardı - Haberler
Haberi Paylaş

İtalya Sahil Güvenliği 305 göçmeni kurtardı

AA - Barış Seçkin - Güncel
 - Güncelleme:
İtalya Sahil Güvenliği 305 göçmeni kurtardı

İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Akdeniz'de zor durumdaki tekneden 305 düzensiz göçmeni kurtardı.

İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Akdeniz'de zor durumdaki tekneden 305 düzensiz göçmeni kurtardı.

İtalya Sahil Güvenliğinden yapılan açıklamada, İtalyan kıyılarının 20 mil açığında 15 metre uzunluğundaki bir teknede bulunan göçmenler için gece saatlerinde 2 sahil güvenlik devriye botu tarafından kurtarma operasyonu gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, kurtarılan 305 düzensiz göçmen arasında 17 kadın ve 6 çocuk olduğu bildirildi.

Öte yandan, İtalya merkezli Mediterranea Saving Humans isimli STK, Akdeniz'de farklı operasyonlarda kurtardığı 206 göçmeni tahliye etmek üzere İtalya'dan güvenli liman çağrısına yanıt beklemeye devam ediyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) isimli STK'ye ait Geo Barents gemisinin de Libya açıklarında kurtardığı göçmen sayısı 439'a yükseldi.

İtalya'ya 2021 boyunca deniz yoluyla 67 binden fazla göçmen gelmişti.

Akdeniz'deki düzensiz göç sorunu

Akdeniz'in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesi, son yıllarda Afrika'dan Avrupa'ya geçişte sık kullanılan düzensiz göç rotalarından biri olarak öne çıkıyor.

Sonbahar ve kış aylarında deniz ve hava koşullarının iyi seyrettiği günlerde söz konusu güzergahta göç hareketliliği yoğunlaşıyor.

Denizde yardım çağrısı yapan düzensiz göçmenleri, bazı Avrupalı devletler yerine Avrupa menşeli STK'ler kurtarıyor.

Akdeniz'i geçebilen ya da kurtarılan göçmenlerin Avrupa'da ilk ayak bastıkları yer, İtalya'nın Kuzey Afrika'ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası ya da Malta oluyor.

AA / Barış Seçkin - Güncel

Sivil Toplum Kuruluşları Sahil Güvenlik Akdeniz İtalya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title