Erden Eruç'un Büyük 100. Yıl Projesi - Haberler
Haberi Paylaş

Erden Eruç'un Büyük 100. Yıl Projesi

Bültenler - Güncel
 - Güncelleme:
Erden Eruç'un Büyük 100. Yıl Projesi

Çanakkale Savaşının Yüzüncü yıl dönümüne saygı için Atlantik Okyanusu tarihinde ilk defa kürekle geçilecek.

New York, NY – Seattle'da yaşayan AKUT Arama Kurtarma Derneği sporcusu ve dünyanın en önde gelen okyanus kürekçisi Erden Eruç 19 Mayıs 2015'de BARIŞ İÇİN KÜREK ÇEK sloganıyla New York'dan, Atlantik ve Akdeniz'i geçerek, Çanakkale'ye ulaşmak üzere yola çıkacak. Bu seferin amacı Çanakkale Savaşının yüzüncü yıldönümünü anmak olup, okyanus yüz yıl önce savaşın gerçekleştiği aynı aylarda küreklenecek.

Türkiye doğumlu Eruç, Fas'a kadar Avustralyalı takım arkadaşı Kendon Glass ile kürek çekecek. Daha sonrasında ise İngiliz-Avustralyalı takım arkadaşı Mark Gasson ile devam edecek. Ortak kayıplarını onurlandırmak ve barışın değerini vurgulamak için teknelerine Türk, Avustralya, Yeni Zelanda ve İngilizce bayraklarını çekecekler. Aynı zamanda, onların başarısı Kuzey Amerika'dan Afrika'ya Atlantik Okyanusunun ana karadan ana karaya ilk geçilişi olacak.

Eruç bu büyük projesi hakkında şunları söyledi: "Bizim doğaya karşı vereceğimiz mücadele o dönemde askerlerin karşılaştığı zorlukların ürkütücülüğünün yakınına bile yaklaşamayacak; yaşadığım her zorlukta onlar aklımda olacak ve bu beni motive edecek."

Çanakkale, siperlerin birbirlerine yakınlığı dolayısıyla askerlerin birbirlerine (düşman tarafına) yiyecek ve sigara attıkları "son centilmenlerin savaşı" olarak hatırlanıyor. Bu samimiyet, her iki tarafın da gösterdiği cesaret ve kahramanlık ile birileşince, birbirleriyle savaşan milletler arasında kalıcı bir saygı, takdir ve dostluk yarattı. Avustralyalı ve Yeni Zelandalı Askerlerin (ANZAK) çıkarma yaptığı plajları Türk Devleti 1985 yılında resmi olarak ANZAK Koyu olarak isimlendirdi. Bu tarihten itibaren her sene anma törenlerinde bir şafak ayini gerçekleştirilmekte.

Barış için Kürek Çek, bugün Türk, Avustralya ve Yeni Zelanda halkları arasında var olan karşılıklı saygı ve dostluk üzerine tasarlandı.

Bültenler / Güncel

Atlantik Okyanusu Çanakkale New York Seattle Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title