Haberler

Asgari ücret pazarlığında ilk toplantı sona erdi! Bakan Işıkhan'dan milyonları umutlandıran sözler

Güncelleme:

Asgari ücret pazarlığında ilk toplantı gerçekleştirildi. Görüşmede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz" mesajı verirken, TİSK Başkanı Burak Akkol da istihdamın korunması için devlet desteğinin önemine dikkat çekti. Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar ise asgari ücretin halen açlık sınırının altında olduğunu belirterek "Beklentimiz işçiye karşı yükümlülüklerin yerine getirilmesidir." dedi. Komisyon 2. toplantısını 18 Aralık'ta yapacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan başkanlığında gerçekleştiriliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğindeki toplantıda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ederken, işçi tarafını TÜRK-İŞ temsil etti. İşveren heyetinin başkanlığını TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetinin başkanlığını TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar yaptı. Toplantıda konuşan Bakan Işıkhan, bir kez daha işçinin enflasyona ezdirilmeyeceğini söyledi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını 18 Aralık Pazartesi günü saat 13.30'da gerçekleştirecek. İşte taraflardan ilk açıklamalar...

Asgari ücret pazarlığı başladı! Hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinden ilk açıklamalar

BAKAN IŞIKHAN: ÇALIŞANLARIMIZI ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Bakan Işıkhan, çalışanları enflasyona ezdirmeyeceklerini söyledi. Bakan Işıkhan, "Sosyal diyalogun temelleri olan işbirliği, adil değerlendirmeyle ortak akılla gerçekleşeceğine inanıyorum. Asgari ücret çalışanlara yönelik ücret politikalarının en alt sınırını tespit eden politika aracıdır. Tüm işverenleri ilgilendiren önemli bir konudur. Çalışma barışının yanında işsizlik ve kayıt dışılık için ayrı bir öneme sahiptir. Şartlar ne olursa olsun 21 yıldır kayıt dışı istihdam ve işsizlikle mücadeleye devam edeceğimizi belirtmek isterim. İşsizlik oranımız son 1 1yılın en düşük seviyesi olan yüzde 8,9 olarak gerçekleşmiştir. İstihdamımızı artırmaya devam edeceğiz. İnsanımızın hayat standardını geliştirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Her alanda güçlü Türkiye'den söz edeceğiz. Çalışanlarımızın gelirlerini enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bu süreçte temel hedefimiz bir hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmek." ifadelerini kullandı.

Asgari ücret pazarlığı başladı! Hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinden ilk açıklamalar

"ASGARİ ÜCRETİ NOMİNAL OLARAK 61 KATA, REEL OLARAK 3 KATINA ÇIKARDIK"

Işıkhan sözlerine şöyle devam etti: "Devletimiz çok güçlüdür. AK Parti hükümetleri olarak 21 yıldır hep en iyiyi hedefleyerek yolumuza devam ettik. Özellikle son yıllarda dünyanın yaşadığı küresel krizlere rağmen asgari ücrete yaptığımız artışlar ve iyileştirmeler bunun en iyi kanıtıdır. Asgari ücreti nominal olarak 61 kata, reel olarak da 3 katına çıkardık. 2023 yılı başında belirlediğimiz asgari ücreti yıl ortasında Temmuz ayında ilave artışla ikinci kez artırdık. Enflasyonun oldukça üzerinde artış gerçekleştirilmiştir. Bir yılda yüzde 107'lik zamla işçi, emekliyi enflasyona ezdirmeme mücadelesi verdik. Çalışanları enflasyona karşı koruduğumuz gibi refah artışından da pay veriş olduk. 2023 yılının ilk 6 aylık dönemi için aylık 400 lira düzeyinde verilen asgari ücret desteğini yılın ikinci yarısı için 600 liraya çıkardık. 2024 yılı için belirlenecek asgari ücretin çalışanlarımızı enflasyonun tahribatına karşı korumasına ve enflasyona karşı dikkat edeceğiz. İnşallah Türkiye yüzyılının çalışma hayatını hep birlikte inşa edeceğiz. Sürece katkı sağlayanların sağduyu ve gayretlerine güveniyoruz."

Asgari ücret pazarlığı başladı! Hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinden ilk açıklamalar

TİSK'TEN DEVLET DESTEĞİ TALEBİ

Bakan Işıkhan'dan sonra konuşan TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, "Asgari ücretin ilk toplantısı için bir aradayız. Umut ediyoruz ki toplantı sonuçlarında fayda yaratarak süreci tamamlarız. İçinde bulunduğumuz süreçte sosyal diyalogla sürdürülebilir ve dengeli bir rakam için masada olacağız. Her zaman savunduğumuz belirli öncelikler bulunuyor. Ülkenin sürdürülebilir refahı, çalışanların enflasyona karşı korunması, işletme ve üreticileri ayakta tutmak. Tüm ücretlerde asgari ücret tutarı, gelir ve damga vergisinden muaf tutuldu. Çok kritik dengeden bahsediyoruz. Biz işçi olmadan işveren olmaz, işveren olmadan işveren olmaz, devlet olmadan hiçbiri olmaz. İstihdamın korunması için verilecek desteklerin bu dönem için kıymetli olduğunun farkındayız. Vergi dilimlerinde yapılacak güncelleme de atılacak önemli adımlardan biri. Süreci en hızlı şekilde, dengeli rakam ve mutabakatla tamamlama arzusundayız" dedi.

Asgari ücret pazarlığı başladı! Hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinden ilk açıklamalar

"VERGİDE ADALETİ SAĞLAYACAK İLERİ ADIMLAR ATILMADI"

Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar ise "Asgari ücreti belirlemek üzere toplandık. Asgari ücretle geçinmek zorunda olan milyonlarca işçi ve ailesine hayırlı sonuçlar getirmesini temenni ediyorum. Asgari ücretin tespitinde öncelikle çalışanların geçim şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Komisyonda bu yıl görev yapacak işçi kardeşlerimiz, geçim sıkıntılarını sizlerle paylaşacaktır. Sosyal devlet anlayışında zayıf kesimlerin korunması amaçlanır. Burada belirleyici olan hükümetin yaklaşımıdır. İşçiler geçim şartlarının iyileştirilmesi yönünde atılan adımlar sürdürülmelidir. Yılbaşında ele geçen ücret aylar geçtikçe azalmaktadır. Asgari ücretin vergi dışı bırakılması uzun yıllardır işçinin talebiydi. Bu hayata geçirildi ancak vergide adaleti sağlayacak ileri adımlar devam etmedi.

Asgari ücret pazarlığı başladı! Hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinden ilk açıklamalar

"ASGARİ ÜCRET HALEN AÇLIK SINIRININ ALTINDADIR"

Hepimiz biliyoruz ki asgari ücret bir koruma ücretidir. Fiyat artışları her alanda devam etmektedir. Alınan tedbirler henüz işçinin mutfağına yansımamıştır. Açıklanan enflasyonla işçinin mutfağına yansıyan enflasyon arasında büyük dengesizlik vardır. Asgari ücret halen açlık sınırının altındadır. Bu ücretle işçi ve ailesi hangi zorunlu ihtiyacını karşılayabilecektir. Bir bütün olarak gelir politikası gözden geçirilmelidir. Komisyonun yapacağı çalışmalar sonrası asgari ücretin işçinin ve toplumun beklentilerine uygun olmasını bekliyoruz. Beklentimiz işçiye karşı yükümlülüklerin yerine getirilmesidir. Komisyon çalışmalarına katkımız bu çerçevede mümkün olacaktır." şeklinde konuştu.

KOMİSYONDA BİR İLK YAŞANIYOR

Bu yılki görüşmelerde önceki yıllardan farklı olarak beş kişilik TÜRK-İŞ heyetinde ilk kez dört işçi birden yer alıyor. Kasiyer, sağlık çalışanı, enerji işçisi ve karayollarında çalışan bir taşeron işçi, bu yıl yeni asgari ücretin belirlenmesi sürecine katkı verecek.

Asgari ücret pazarlığı başladı! Hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinden ilk açıklamalar

PAZARLIKTA ALT SINIR YÜZDE 40

Asgari ücret zammında enflasyon kritik bir öneme sahip. Hem Orta Vadeli Program'da hem de Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 65. Bu orana göre 6 aylık enflasyon yüzde 37.76 seviyesinde. Kulislerde konuşulanlara göre, asgari ücret zammında alt sınır yüzde 40. Buna göre 6 aylık enflasyon beklentisi olan yüzde 37.76'lık oranın en az yüzde 40'a yuvarlanması bekleniyor. Ancak bu oranın refah payı eklemesiyle yüzde 45-50 kadar çıkması gündemde.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Eğer zam yüzde 40 olursa asgari ücret 15 bin 963 lira, yüzde 45 olursa 16 bin 533 lira, yüzde 50 olursa 17 bin 103 lira olacak.

İŞÇİ VE İŞVEREN VERGİ İNDİRİMİ KONUSUNDA MUTABIK

İşçi ve işveren tarafı asgari ücretteki görüş farklılığına rağmen vergi indirimi konusunda mutabık. Her iki taraf, ücretler üzerindeki vergilerin kademeli olarak azaltılmasında hemfikir.

Asgari ücret pazarlığı başladı! Hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinden ilk açıklamalar

HÜKÜMETTEN TEK ZAM MESAJI

Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Balkanı Vedat Işıkhan son iki senenin aksine, önümüzdeki yıl asgari ücrete tek zam yapılacağı mesajını vermişti.

Bakan Işıkhan konu hakkında yaptığı açıklamada, "Temmuz ayında olduğu gibi ilkemiz yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz. Geçen temmuz ekstraydı. O da Sayın Cumhurbaşkanımızın öngörüsüyle ihtiyaç duyulduktan sonra oldu. Ama ihtiyaç hasıl olursa bir araya gelinebilir. Gelecek yıl inşallah enflasyonda gerileme olacak. Temmuzda ikinci bir toplantı yapmayacağız, ikinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor çünkü." ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün yaptığı açıklamayla tek zam yapılacağını belirterek, "Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter. Bunun da sorumlusu birinci derecede Çalışma Bakanımız Vedat Işıkhan'dır. Biz vatandaşımızı bugüne kadar enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyiz" dedi.

ASGARİ ÜCRET ŞU AN NE KADAR?

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

Mesut Şahin
Haberler.com - Güncel

Vedat Işıkhan Ekonomi Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Rüyada halı görmek ne demektir? Rüyada yeni halı görmek, rüyada halı üzerinde yürümek ne anlama gelmektedir? Rüyada ölmüş birini canlı görmek ne anlama gelmektedir? Diyanete göre rüyada ölmüş birini canlı görmek ve konuşmak ne demektir? OKC Thunder LA Clippers NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 23Şubat Basketbol NBA CANLI İZLE! Dallas Mavericks Phoenix Suns NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 23 Şubat Basketbol NBA CANLI İZLE! Zencefilin faydaları nedir? Zencefil çayı nasıl yapılır? Zencefil neye iyi gelir? Rüyade ev görmek, rüyada yeni ev görmek, rüyada yeni ev satın almak, rüyada eski ev görmek ne demektir? TV8.5 canlı izle! (UEFA AVRUPA LİGİ) TV8.5 CANLI 4K İZLE! 22 Şubat TV8.5 HD kesintisiz donmadan canlı izle linki! Ronaldinho evli mi, Ronaldinho çocuğu var mı? TV 8.5 yayın akışı 22 Şubat 2024! EXXEN canlı maç izle! (SPARTA PRAG-GALATASARAY) EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! 22 Şubat EXXEN spor canlı izle! Rüyada tuvalet temizlemek ne demek? Rüyada tuvalet temizlediğini görmek ne anlama gelir? Rüyada tuvalet yıkamak nedir? Rüyada yeni eve taşınmak, rüyada başka eve taşınmak, rüyada taşındığını görmek ne anlama gelir? Rüyada çamaşır asmak, rüyada çamaşır asmak görmek, rüyada çamaşır asmak toplamak ne anlama gelir? Rüyada çamaşır asmak, rüyada çamaşır asmak görmek, rüyada çamaşır asmak toplamak ne anlama gelir? Rüyada valiz görmek ne anlama gelir? Rüyada valiz hazırlamak, rüyada valiz toplamak, rüyada valiz kaybetmek, rüyada valiz taşımak ne demek?
500

Yorumlar (39)

Hasan Özlen:

çoğu kişi asgari ücretten fazlaya çalışıyor,vasıfsız işçiler bile 15 üstü alıyor.bence 15.500 yeterli bir artış olur.daha fazlası enflasyonu yükseltir.ilk öncelik emekli maaşları olmalı en düşük emekli maaşı 10bin civarına çıkarılmalı.sabır ve şükür etmeye çalışmalıyız allahın izniyle...

12
116
yanıtYanıtla
bekir yapici:

HASAN ÖZLEN yapmadan önce bir arastir derim geldigimiz sürecte ülkemizde asgari ücret ikdidar ve isveren tarafindan genel ücrete dönüstürüldü modern cagdas ekonomisi güclü ülkelerde asgari ücret ya kalkmistir yada ancak % 5 kesim asgari ücretle calisir, ayrica calisan kesim refah düzeyi seviyesinde aylik aldiginda enflasyon falan yükselmez aksine Türk lirasi deger kazanir piyasaya hareket canlanma gelir rekabet artar issizlikte azalma görülür.

yanıt20
yanıt4
Sukran Sönmez:

canım devletim daha ne yapsın yılda iki kez zam yapılmasına rağmen içimizdeki aç gözlülerden kurtulmadıkça zor...

14
107
yanıtYanıtla
ölümlü insan:

Ben asgari ücretle çalışıyorum. 5 tane arabam var hatta 4 tanede evim var bunların hepsini yüzde 60 enflasyonla yapıyorum ama gözüm aç gene istiyorum.

yanıt12
yanıt4
ölümlü insan:

Ben asgari ücretle çalışıyorum. 5 tane evim var 4 tanede arabam var. Hatta bunların hepsini ülkede %60 enflasyonla yapıyorum ama genede gözüm aç

yanıt9
yanıt3
SAMET TEMAS:

Net 15 bin yeterli bence. 2025 ocakta da bir zam daha derken 20 bini geçer zaten.

6
92
yanıtYanıtla
Satılmış DORUK:

Sen bayağı dolgun maaş alıyorsun heralde.

yanıt21
yanıt4
RD:

Kira derdin yok galiba kendinizi düşünmekten vazgeçin artık benim 2 tane kiracım var kiralar 8 - 10 bin arası ben 2500 bir kiracımdan diğer kiracımdan da 3000 alıyorum hayat şartları zor diye bende 8 10 bin alsam ne yiyip içecekler 15000 de yeterli değil bu şartlarda

yanıt27
yanıt3
Fatih :

etkileşim için yazıyor. gaza gelmeyin arkadaşlar.

yanıt10
yanıt0
mithat fidan:

Asgeri ücrete 2025 e kadar zam yapilmayaca tahüt ediliyorsa hiç bir suretle elektirik su ulaşım ekmek akaryakıt gaz gibi toplumda asgeri ücretin karşılığı olan masraflarına devlet eliyle dahi zam yapılmaması gerekmezmi

88
3
yanıtYanıtla
Tüm 39 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title