Güler: Eylem Hazırlığında Olan Bir Kişi Yakalandı

Güler: Eylem Hazırlığında Olan Bir Kişi Yakalandı

İstanbul Valisi Muammer Güler,mecidiyeköy'de İçinde Patlayıcı Bulunan Çantayla Yakalanan Kişinin Bir Eylem Hazırlığı İçinde Olduğunu Söyledi.

Güler: Eylem Hazırlığında Olan Bir Kişi Yakalandı

İstanbul Valisi Muammer Güler,Mecidiyeköy'de içinde patlayıcı bulunan çantayla yakalanan kişinin bir eylem hazırlığı içinde olduğunu söyledi.

Vali Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'la İstanbul Emniyet Müdürlüğünden çıkışında gazetecilerin soruları üzerine İstanbul polisinin; dikkatli takip sonucu, eylem hazırlığında olan bir kişiyi, bugün öğlen saatlerinde, patlayıcı ve patlayıcı düzeneği ile hazırlanmış bir çantayla ele geçirdiğini söyledi. Güler, şu bilgileri verdi:

''Tabii ki hemen akabinde yapılan sorgusunda kendisini takip eden, kendisiyle işbirliği yaptığı tahmin edilen bir kişi daha ele geçirildi. Ayrıca bir hücre evine de girildi. Orada da belli bir miktarda patlayıcı ve patlayıcı düzenekleri, fünyeler, patlayıcı malzemeleri ele geçirildi. Evde oturan bir bayan 2 çocuğun ifadelerine başvuruldu. Ama asıl çantayı bulunduran şahısla ona yardım ettiği ifade edilen şahıs, şu anda 2 kişi gözaltında. Onların sorgulamaları sürüyor. Ama önemli bir eylem hazırlığında olduğu belli.'' ''

''Şüphelinin bölücü terör örgütü mensubu olma ihtimali olduğunu'' söyleyen Güler, üzerinde sahte kimlikler bulunan şüphelinin daha önce de yurt dışına çıkma teşebbüsünde bulunduğunun belirlendiğini dile getirdi.

Bir basın mensubunun ''Şüphelinin üzerinde bomba olduğu halde takip edilmesi bir risk değil miydi?'' sorusuna Güler, ''Bu tamamen takipli bir operasyon. Ve orada, o bombanın kimseye zarar verilmeden ele geçirilmiş olması aslında çok önemliydi'' yanıtını verdi.

Vali Güler, şüphelinin çantasında olduğu gibi üzerinde de düzenek olup olmadığına ilişkin soruyu cevaplandırırken, şüphelinin üzerinde düzenek olmadığını, düzeneğin çantasında bulunduğunu belirtti.

Güler 25 yaşlarındaki şüphelinin eylem hedefini kesin olarak bilmediklerini söyledi.

Operasyonun polisin önemli başarısı olduğunu belirten Güler, ''Eylem hazırlığındaki bir teröristin eylemini yapmadan yakalanması önemli bir tecrübenin de ifadesidir'' diye konuştu.

Bombadaki düzenekle ilgili de bilgi veren Güler, ''Bu bombalama işlerinde uzaktan kumandalı olabilir, butonlu olabilir, başka türlü düzenekler olabilir, şimdiye kadar çeşitli eylemlerde değişik düzeneklerin kullanıldığı görüldü. Bu da bunlara benzer bir düzenek'' dedi.

Patlayıcıların daha önce Taksim'de ele geçirilen bombayla benzerliğinin sorulması üzerine de Güler, ''Elbette bu patlayıcıların belli düzenekleri var. Sistemleri birbirine benziyor tabii'' diye konuştu.

Güler, çantanın sırt çantası olarak ifade edildiğini sözlerine ekledi.