Haberler

Çevre ve yangın felaketlerinin izleri heykellere de yansıdı

Güncelleme:

Çevre ve yangın felaketlerinin izleri heykellere de yansıdı 22. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamında 25 Temmuz-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Heykel Sempozyumu sona erdi.

Çevre ve yangın felaketlerinin izleri heykellere de yansıdı

İSTANBUL - 22. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamında 25 Temmuz-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Heykel Sempozyumu sona erdi.

Uluslararası Heykel Sempozyumu'na katılan heykeltıraşların eserleri, son zamanlarda yaşanan yangın ve çevre felaketlerinin izlerini taşıdı. 22. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamında 25 Temmuz - 18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Heykel Sempozyumu sona erdi.Türkiye, Macaristan, İspanya ve İran'dan 9 heykeltıraşın katılımıyla gerçekleştirilen heykel sempozyumu bu yıl yangınlar ve sel felaketlerinin gölgesinde yapıldı. Yaşanan çevre felaketleri bazı heykeltıraşların eserlerine de konu oldu. Heykeltıraş İmdat Avcı'nın "O an her birimiz ağaç olduk, ateşin üzerine koştuk" temalı heykeli dikkat çeken eserlerden biri oldu. Sempozyumun son gününde heykeltıraşlar ile bir araya gelen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, yapılan eserleri tek tek inceledi. Heykeltıraşlara ortaya koydukları eserler için teşekkür eden Zeydan Karalar ve Hasan Akgün, sanatçılara teşekkür plaketlerini takdim etti.

"Sanata ve sanatçıya destek oluyor"

Uluslararası Heykel Sempzoyumu'nun Küratörü Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Başkanı Nurettin Bektaş, sempozyuma dört yabancı, beş Türk heykeltıraşın katıldığını belirterek şunları söyledi; "Belediyelerin bu heykel sempozyumları, festivalleri düzenlemesi uluslararası olması çok etkili. Hem dünya barışına hem insanların birbirini tanımasına. Her şeye katkı sağlayacağını umuyorum. Türk sanatına ve dünyadaki tüm sanatçılara da bir destek de oluyor bu. Çok faydalı olduğunu düşünüyorum heykel sempozyumlarının ve çok da yaygınlaştı. Dünyanın bütün ülkelerinde yapılıyor. Büyükçekmece Belediyesi'nin bunu istikrarlı bir şekilde sürdürmesi de çok güzel bir şey. Çok faydalı bir şey yaptıklarını düşünüyorum."

Türkiye'de son zamanlarda yaşanan yangın ve çevre felaketlerinin kendisini etkilediğini ve bu etkinin izlerini eserine yansıttığını belirten heykeltıraş İmdat Avcı duygularını şu sözlerle ifade etti: "2013 Marmara Üniversitesi Heykel Bölümünden mezunum. Büyükçekmece Belediyesi 22. Festival dahilindeki sempozyuma katıldık. Buradaki projem insanın doğa ile olan mücadelesini, kültürel olarak doğadan uzaklaşışını sembolize ediyor. Aynı zamanda güncel olarak çıkan yangınlarla yapılan mücadeleyi temsil ediyor. Doğanın tahribatını, dünyaya bıraktığımız o kötü anları temsil ediyor."

"Bilge Çocuk" temalı eseriyle dikkat çeken heykeltıraş Hakan Çınar ise şöyle konuştu: "Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden geliyorum. 22'incisi düzenlenen Büyükçekmece festivalinde heykel bölümünde Türk sanatçılardan bir tanesiyim. Yapmış olduğum eser bir çocuk heykeli. Aslında adı "Bilge Çocuk". Her şeye hazır, saf düşünceyle kendini var edebilmiş toplumlarda göreceğiz gibi oluyor. Bir er gibi. Hayatın eri. Çocuğun diri hali, saf halini anlatmak için böyle bir heykel yapmış bulunuyoruz."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Büyükçekmece İstanbul Haberler

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

'Kadını camdan atıyorlar' ihbarına giden polis evde ceset buldu

"Kadını camdan atıyorlar" ihbarına giden polis evde ceset buldu

3 ilde operasyon! Suç örgütü çökertildi, 2 elebaşı dahil 11 kişi yakalandı

3 ilde operasyon! Suç örgütü çökertildi, 2 elebaşı dahil 11 kişi yakalandı

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Ali Koç'tan yaylım ateşi: Cumhurbaşkanımızın haberi olmadan gücünü kullanıp futbolu dizayn edenlerin sonuna az kaldı

Ali Koç'tan yaylım ateşi: Cumhurbaşkanımızın haberi olmadan gücünü kullanıp futbolu dizayn edenlerin sonuna az kaldı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title