'Geçmişim, Geleceğim" Projesi

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
'Geçmişim, Geleceğim' Projesi

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yürüttüğü ''Geçmişim, Geleceğim'' Projesi kapsamında Kayseri Fen Lisesi'nde eğitim gören bir grup öğrenci, Kayseri merkezdeki tarihi yerleri gezdi ve Camii Kebir yanındaki tarihi Raşit Paşa Kütüphanesi'nde el yazması eserleri inceledi.

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yürüttüğü "Geçmişim, Geleceğim" Projesi kapsamında Kayseri Fen Lisesi'nde eğitim gören bir grup öğrenci, Kayseri merkezdeki tarihi yerleri gezdi ve Camii Kebir yanındaki tarihi Raşit Paşa Kütüphanesi'nde el yazması eserleri inceledi.

"Geçmişim, Geleceğim" projesi çerçevesinde Kayseri Fen Lisesi'nden bir grup öğrenci, okulun Tarih Öğretmeni Ahmet Furkan nezaretinde, Meydan'daki Bürüngüz Camisi yanındaki kapıdan tarihi Kapalı Çarşı'ya girerek gezdi. Zaman zaman tarih öğretmeni Ahmet Furkan'ın bilgi verdiği gezide, Kapalı Çarşı, Bedesten ve Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın yaptırdığı Vezir Han öğrenciler tarafından incelendi. Vezir Han'da bir öğrenci, ünlü Türk Şairi Faruk Nafiz Çamlıbel'in ölümsüz eseri "Han Duvarları" şiirini okudu.

Proje hakkındaki görüşlerini belirten Fen Lisesi 9'uncu sınıf öğrencisi Miraç Serkan Küçüköner, tarihini bilmeyenlerin, geleceklerinin olmayacağını belirterek, "Böyle bir projeyi uygulamaya koyanlara çok teşekkür ediyorum. Böylece, daha önceden hiç dikkatimizi çekmeyen çevremizdeki pek çok tarihi eseri tanıma fırsatı bulduk. Bu tarihi eserlerde o dönemlerde nasıl bir yaşantı sürülmüş, o insanlar neler yapmışlar, bunları öğreniyoruz. Tarihimizi gezerken öğrendiklerimizi, ilerideki yaşantımıza da taşıyıp, yapacağımız işleri ona göre şekillendirmemiz gerekiyor" dedi. Yine 9'uncu sınıf öğrencisi Merve Sena Öztürk de, tarihimizi öğrenerek, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmanın önemli olduğunu vurgulayarak, "Geleceğimizin şekillenmesinde, geçmişimizi öğrenmemiz çok önemli. Geçmişimizi öğreneceğiz ki geleceğimize yön verebilelim. Tarihimizi gelecek kuşaklara en iyi şekilde anlatabilmemiz için önce bizim tarihimizi çok iyi bilmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Kayseri Fen Lisesi'nin Tarih Öğretmeni Ahmet Furkan ise, öğrencilere derslerde anlattıkları tarihi gezerek, dokunarak ve inceleyerek değerlendirme fırsatı tanındığı için bu projenin çok önemli olduğunu vurguladı.

Kapalı Çarşı ve bitişiğindeki tarihi yerleri gezen öğrenciler, daha sonra tarihi Raşit Paşa Kütüphanesi'ne geldiler. İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz, burada öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, projenin önemini vurguladı. Yılmaz, "Geleceğimiz sizlersiniz, sizler çok değerlisiniz ve sizlerin geçmişimizi öğrenmeniz, en iyi şekilde değerlendirmeniz çok önemli" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada da, "Bizim buradaki en büyük amacımız, öğrencilerimizin geçmişini en iyi şekilde inceleyip, ciddi anlamda değerlendirip, geleceklerine o şekilde bakmalarıdır. Biz bunu istiyoruz. Bu proje ile doğru bir iş yaptığımızı da bugünkü etkinlikte görmüş bulunmaktayız"diye konuştu. - KAYSERİ

'Geçmişim, Geleceğim' Projesi
'Geçmişim, Geleceğim' Projesi
'Geçmişim, Geleceğim' Projesi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title