Dünya Madenciler Günü

Dünya Madenciler Günü
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Dev Maden Sen Ege Bölge Temsilcisi Yılmaz: "TKİ, her türlü rödovans, hizmet alımı ve taşeron anlaşmalarını feshetmeli, tüm ocakların işletmesini üzerine almalıdır"

Dev Maden-Sen Ege Bölge Temsilcisi Hacay Yılmaz, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun (TKİ), her türlü rödovans, hizmet alımı ve taşeron anlaşmalarını feshedip, tüm ocakların işletmesini üzerine alması gerektiğini bildirdi.

Soma ilçesi Cengiz Topel Meydanı'nda toplanan sendika üyeleri, sloganlar eşliğinde, Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) Müessesesi Müdürlüğüne kadar yürüdü.

Dev Maden-Sen Ege Bölge Temsilcisi Hacay Yılmaz, grup adına yaptığı açıklamada, Soma'da 301 işçinin yaşamını yitirmesinin acısı henüz tazeyken çok sayıda maden işçisinin, işten atıldığını vurguladı.

Dünya Madenciler Günü'ne buruk girdiklerini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

"Soma ve Türkiye'nin dört yanında yaşayan madencilere düşen pay, ölümdür, işsizliktir. Soma'daki ocakların, eksiklerinin acilen giderilerek yeniden üretime açılmasını istiyoruz. Bu ocakların sahibi zaten devlettir, TKİ'dir. O halde TKİ, her türlü rödovans, hizmet alımı ve taşeron anlaşmalarını feshetmeli, tüm ocakların işletmesini üzerine almalıdır. Bu anlamda işten çıkarılan işçi arkadaşlarımız, TKİ tarafından işe geri alınmalıdır."

Grup, açıklamanın ardından dağıldı. - Manisa

Kaynak: Anadolu Ajansı

Çok Okunan Haberler

title