Casey: Tezkere, Eylemin Gerçekleşeceği Anlamına Gelmiyor

Casey: Tezkere, Eylemin Gerçekleşeceği Anlamına Gelmiyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, TBMM'nin Irak'a Operasyona Olanak Tanıyan Tezkereyi Kabul Etmesinin, Bu Yönde Bir Eylemin Gerçekleşeceği Anlamına Gelmediğini Söyledi.

Casey: Tezkere, Eylemin Gerçekleşeceği Anlamına Gelmiyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, TBMM'nin Irak'a operasyona olanak tanıyan tezkereyi kabul etmesinin, bu yönde bir eylemin gerçekleşeceği anlamına gelmediğini söyledi.

Tom Casey, düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, ''Oylamanın gerçekleştiği anlaşılıyor. Türk yetkililer, üst düzeydeki liderler de dahil, bu oylamanın, eylemin gerçekleşeceği anlamına gelmediğini söylediler. Biz kesinlikle Türk makamlarını, Kuzey Irak'taki PKK sorununa verecekleri yanıtta, ihtiyatlı olmaya çağırmayı sürdürüyoruz'' dedi.

''Tek taraflı bir askeri adımın atıldığını görmek istemiyoruz. Çünkü bunun sorunu çözeceğine inanmıyoruz. Gerçekte biz, böyle bir eylemin ortaya çıkarabileceği tehdit ve zorluklarla başa çıkmayı sonuçta zorlaştıracağına inanıyoruz'' diyen Casey şöyle devam etti:

''Şunu duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum ki son 24 saatte bir dizi kongre üyesi, görüşlerini değiştirdiğini ve tasarıya artık destek vermeyeceklerini açıkladılar.''