Bağdat: Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin Açıklamaları

Bağdat: Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin Açıklamaları

Son Dönemlerde Türkiye ile Irak, Terör Örgütü PKK Konusunda İşbirliği ve İstihbarat Paylaşımına Giderken, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Şuan İçin Örgüte Yönelik Mücadele Güçlerinin Olmadığını Söyledi.

Bağdat: Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin Açıklamaları

Son dönemlerde Türkiye ile Irak, terör örgütü PKK konusunda işbirliği ve istihbarat paylaşımına giderken, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, şuan için örgüte yönelik mücadele güçlerinin olmadığını söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı Zebari, bugün Kuzey Irak'ta yayın yapan Kürdistan Nova gazetesine verdiği mülakatta, hükümet olarak terör örgütünü Irak topraklarında kabul etmediklerini, ancak şuan için bu mücadelenin imkansız olduğunu ifade etti. Zebari, "Komşumuz Türkiye, bize anlayış göstermeli. Zira, örgüte yönelik mücadele için, ülkenin güneyinden ve orta kesiminden askeri gücü kuzeye çekip, burada mücadele göstermemiz zor. Çünkü Irak'ta artarak devam eden bir şiddet döngüsü var. Öncelikli hedefimiz Irak'taki şiddeti durdurup, istikrarı sağlamak" dedi.

Örgüte yönelik mücadele konusunda Irak hükümetiyle federal Kürt yönetiminin baskısının örgüte ateşkes sağlattığını anlatan Zebari, Irak topraklarında Türkiye'nin zararına olacak unsurları barındırmaktan kaçındıklarını savundu. Irak Dışişleri Bakanı Zebari, PKK sorununun çözümü için, askeri müdahaleden ziyade diyalog yolunun tercih edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA