Yunan Parlamenter Beglitis'ten Rumlara Uyarı

Yunan Parlamenter Beglitis'ten Rumlara Uyarı

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Ev Sahipliği Yaptığı Türkiye-ab Karma Parlamento Komisyonu'nun (Kpk) 57. Oturumunun İlk Gününde Ağırlıklı Olarak Kıbrıs Ele Alındı.

Yunan Parlamenter Beglitis'ten Rumlara Uyarı

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) ev sahipliği yaptığı Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu'nun (KPK) 57. oturumunun ilk gününde ağırlıklı olarak Kıbrıs ele alındı.

AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın bugün Kıbrıs girişiminin sonuç vermediğini açıklamasıyla gerilen ortamda zaman zaman sert tartışmalar yaşanırken, Yunanlılar dahil birçok AP üyesinin Kıbrıs konusunda Türk tarafına hak vermesi dikkat çekti.

Türkiye-AB KPK Başkan Yardımcısı Yunan Sosyalist Panagiotis Beglitis, "Rum vekillere sesleniyorum. Kıbrıs Türk halkı üzerindeki izolasyonları kaldırma kararını kabul etmek zorundasınız'' diyerek, bunun yapılması halinde olumlu bir ortam yakalanacağını ve sonucunda Türkiye-AB ilişkilerinde krizden kaçınılacağını belirtti.

Beglitis, ''İzolasyonların kaldırılması olmazsa olmazdır. Ön koşuldur. BM, AB, Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs herkes güven ortamının oluşturulmasına katkı yapsın. Türkiye-AB ilişkilerinde iki tarafın da bazen ikiyüzlü davrandığını düşünüyorum. Sorun çıkması kimsenin çıkarına değil'' şeklinde konuştu.

AP Türkiye Raportörü Hollandalı Hristiyan Demokrat Camiel Eurlings ise AB ve Türkiye arasında ''dostça bir dil kullanılmasını'' isteyerek ''Türkiye'deki reformcular milliyetçileri bozguna uğratsın. Bu konuda endişeliyim. Reformcular en azından milliyetçiler kadar güçlü olsunlar'' dedi.

Türk siyasetçilere ''kamuoyu yoklamalarını dikkate almamalarını ve yüksek sesle diplomasi yapmamalarını'' tavsiye eden Eurlings, Kıbrıs'ta tren kazasının aylardır konuşulduğu halde bugüne kadar hiçbir şey yapılmamasını eleştirdi.

Eurlings, ''Bu çıkmazdan kurtulmak için Kıbrıs'ta çözüm bulmamız gerekiyor. Gaza basacağımıza frene bastık. Sağduyulu hareket edilerek kazan-kazan yaklaşımı benimsenmeli'' dedi.

Toplantıda AB Komisyonu'nu temsil eden Genişleme Genel Müdürlüğü Aday Ülkeler Direktörü Pierre Mirel, limanların açılmaması dolayısıyla üye ülkelerin dışişleri bakanlarının 11 Aralıkta alacakları kararda Türkiye'nin stratejik önemini gözden kaçırmamaları çağrısında bulundu.

Resmin tamamına bakılmasını isteyen Mirel, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin durmayacağına inandığını dile getirdi.

Türkiye-AB KPK toplantılarına yarın 2 oturumla devam edilecek.