Van: Bakan Çelik'in Van Ziyareti

Van: Bakan Çelik'in Van Ziyareti

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığı ile yaptıkları çalışmalar sonucu, satrancın okullarda seçmeli ders olarak konulmasının ardından aynı uygulamanın Rusya tarafından da yapıldığını söyledi.

Van: Bakan Çelik'in Van Ziyareti

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığı ile yaptıkları çalışmalar sonucu, satrancın okullarda seçmeli ders olarak konulmasının ardından aynı uygulamanın Rusya tarafından da yapıldığını söyledi.

Çatak'taki incelemelerini bitirdikten sonra Bahçesaray'a polis helikopteri ile gelen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında kurulan Bahçesaray Santranç Merkezi'nin açılışını yaptı. Çelik, daha sonra 100 kişinin başvurduğu ve çeşitli illerden gelen satranç ustaları için temsili olarak turnuvayı başlattı. Yarın başlayacak olan ve 2 gün sürecek olan turnuvanın sonunda 1.'ye Cumhuriyet altını 2.'ye yarım ve 3.'ye de çeyrek altının verileceği açıklandı. Açılışta bir konuşma yapan Bakan Çelik, satrancı okullarda seçmeli ders olarak başlattıklarını ifade etti. Rusya Milli Eğitim Bakanlığı'nın da, satrancı seçmeli ders olarak başlattığını anlatan Çelik, "Bahçesaraylılar çok zeki insanlar. Bu oyun, insanları geliştiriyor. Burada bu oyunu sadece erkekler oynamıyor. Kadınlar da, kızlar da bu oyunu beyleri ve kardeşleri ile oynuyor. Bugün burada başlatacağımız turnuvada kadınlarımız da ne kadar iyi olduklarını ortaya koyacak. Ben, bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığı'na teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Daha sonra bir konuşma yapan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı ise, Bahçesaray'da dünyaca ünlü satranç ustası Garry Kasparovlar'ın her zaman var olduğunu belirtti. Yazıcı, "Kasparovlar'ın kendilerinden, bizim de Bahçesaraylı Kasparovlar'dan haberimiz yoktu. Milli Eğitim Bakanlığımız'ın desteği ile onlar bizim, biz de onların farkını vardık. Bu oyun, insanların zekasını geliştiriyor. Bu projenin okullarda hayata geçirilmesindeki amacımız; çağdaş, modern, daha iyi düşünebilen insanları yetiştirmektir. Artık burada yeni Kasparovlar çıkacak. Hamza Yerlikaya, Süreyya Ayhan gibi sporcuları çıkartan ülkemiz, satrançta da yeni Kasparovlar'ına kavuşacak. Türkiye bunu okullarda seçmeli ders olarak başlatmakla dünyada bir ilke imza atmış oldu" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, beraberlerindeki heyet ile birlikte satranç merkezini dolaştı. Binayı çok beğindiğini söyleyen Çelik, Van Valisi Mehmet Niyazı Tanılır ile birlikte satranç oynadı. Satranç merkezinden ayrılarak ilçe merkezinde halk ile selamlaşan Bakan Çelik, yolunu kesen Nurgül Meşe (16) adlı genç kızın sıkıntısını dinledi. Liseyi okumak istediğini ve 2 ağabeyinin işe alınmasını isteyen Meşe'ye Çelik, kendisini okutabileceğini ama ağabeylerini işe alamayacağını söyledi.

Hüseyin Çelik, beraberindekilerle birlikte Bahçesaray Deresi'nin çıktığı kaynağa geçerek buradan su içtikten sonra, tekrar helikopter ile Van il merkezine döndü. İlçe ziyaretine Adalet ve Kalkınma Partisi Van milletvekilleri Hacı Biner, Yekta Haydaroğlu, Cüneyt Karabıyık, Maliki Ejder Arvas, Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün de katıldı.