Türkiye'nin 5'inci Büyük Teleskopu 'Ata50' Hizmete Girdi

Türkiye'nin 5'inci Büyük Teleskopu 'Ata50' Hizmete Girdi

Türkiye'nin 5'inci büyük teleskopu kabul edilen 'ATA50', Atatürk Üniversitesi kampusunde düzenlenen törenle hizmete girdi.

Türkiye'nin 5'inci Büyük Teleskopu 'Ata50' Hizmete Girdi
27.09.2012 11:16 | Son Güncelleme: 27.09.2012 11:16

Türkiye'nin 5'inci büyük teleskopu kabul edilen 'ATA50', Atatürk Üniversitesi kampusunde düzenlenen törenle hizmete girdi.

Atatürk Üniversitesi'nde düzenlenen törene Rektör Prof.Dr. Hikmet Koçak, Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muammer Yaylalı ile birlikte öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Rektör Prof.Dr. Hikmet Koçak, Erzurum'un tarihinde İbrahim Hakkı Hazretlerinin uzayı araştırıp gökyüzüne bakarak tespitler yaptığını söyledi. Rektör Prof.Dr. Koçak, şöyle dedi:

"Atatürk Üniversitesi; Türkiye'nin ilklerini başaran bir üniversite. Çalışmalarıyla da çok kez ilk olmuştur. Türkiye'deki üniversitelerde yüksek lisans, doktora yapan öğrencilerimize, gerek öğretim üyelerimize hizmet edecek bir teleskopu açarken, aynı zamanda eğitimin sadece yüksek öğretimden ibaret olmadığını, ilkokuldan itibaren devam eden bir süreç olduğunu hatırlatmak isterim. Bu açtığımız ünite ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere, halkımıza da hizmet edebilecek. Daha iyilerini daha büyüklerini de yapacağız. Teleskopumuz tabii Türkiye'de büyüklerden birisi. Kıymetli ve kaliteli bir cihaz. Tamamen üniversitemizin imkanlarıyla kurulmuş bir ünite olacak. Bundan sonra hem bizler, hem halkımız, hem de öğrencilerimiz buradan uzayı gözleyecek. Doğu Anadolu Gözlemevi Projesi de devam ediyor. Yerle ilgili Milli Emlak ve Başbakanlığa giden yazımız iki gün önce olumlu olarak geldi ve Palandöken Dağı'nın arkasında 2 bin 400 dönümlük arazinin tahsisi yapılmış oldu. İnşallah bundan sonra altyapı çalışması yapılacak."

Astrofizik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATASAM) Koordinatörü, Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Cahit Yeşilyaprak Erzurum ve Doğu Anadolu Bölgesi'nin 51 santimetre çapındaki ilk teleskopunun açılışının yapıldığını belirtti. Yrd.Doç.Dr. Yeşilyaprak, şöyle konuştu:

"Şehirleşme ile birlikte gökyüzünün yıldızlarla dolu parıltısına olan ilgi azalmış gibi görünsede muhteşem görüntüden etkinlenmemek mümkün değil. Astronomlar olarak belki de tek farkımız, burada örneğini göreceğiniz teleskoplarımızı, meraklarımızı gidermemiz için kullanıyor olmamızdır. ATA50; Türkiye'nin 5'inci büyük teleskopu. Bu eser bir başlangıcı temsil ediyor. ATA50 Teleskop Projesi Türkiye'de yine bir ilke imza atmış ve şimdiden bu alanda ilk bilimsel ortaklığı Kayseri Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ile Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile gerçekleştirerek, bilimsel ekipman altyapısını tamamlamıştır."

Öte yandan ATA50'nin açılışını yapan Prof. Dr. Hikmet Koçak daha sonra teleskoptan baktı. Rektör Prof.Dr. Koçak'ın bu sırada "Orada bir Topal mı ne var" espirisi tören alanındakileri güldürdü. - Erzurum

Kaynak: DHA

Şu an buradasınız: Türkiye'nin 5'inci Büyük Teleskopu 'Ata50' Hizmete Girdi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 14.7.2020 23:57:53. #1.14#
title