BBC

Musk, İlk Elektrikli TIR'ı Tanıttı

Elektrikli motor teknolojisine yaptığı yatırımlarla bilinen Tesla Motors'un sahibi Elon Musk, şirketin piyasaya sürmeye hazırlandığı ilk elektrikli TIR'ını tanıttı.

Elektrikli motor teknolojisine yaptığı yatırımlarla bilinen ABD merkezli Tesla motors otomotiv şirketinin sahibi Elon Musk, şirketin piyasaya sürmeye hazırlandığı iki yeni aracı tanıttı. İlk araç, dünyanın ilk elektrikli TIR'ıydı.

"FOSİL YAKIT KULLANIMINI AZALTMAK İÇİN BÜYÜK ADIM"

Tesla Semi adı verilen TIR'ı Los Angeles'taki bir havalimanında hangardan çıkarak TIR'ını tanıtıldı.

Musk, elektrikli kamyon projesinin dünyadaki fosil yakıt kullanımını azaltmak adına büyük bir adım olduğunu söyledi.

ŞARJI 800 KM DAYANIYOR

Şarj edildikten sonra 800 kilometre yol alabilen Tesla Semi, en büyük nakliye kamyonlarının taşıyabildğiği yük kapasitesini kaldırabilecek şekilde imal edildi.

Dizel motorlu kamyonlar, tek bir depoyla 1600 kilometre yol kat edebiliyor. Ancak Elon Musk, depo dolum maliyeti gözetildiğinde Tesla Semi'nin dizel kamyonlardan mil başına yüzde 20 daha düşük maliyette olduğunu söylüyor.

Tesla Semi'nin elektrik bataryası, şasinin içine monte edilmiş. Kamyonun dört arka tekerleği için ayrı ayrı dört elektrik motoru bulunuyor.

Kamyonun sürücü koltuğu da daha iyi görüş alanı için ortaya yerleştirilmiş. Direksiyonun sağında ve solunda birer adet dokunmatik ekran bulunuyor.

FİYATI BELLİ DEĞİL

Elon Musk Tesla Semi'nin fiyatı konusundaysa bilgi vermedi. Şirket elektrikli kamyonun seri üretimine 2019'da başlamayı hedefliyor.

DÜNYANIN EN HIZLI SERİ ÜRETİM OTOMOBİLİ

Lansmanı yapılan bir diğer araç ise Tesla'nın spor otomobili oldu. Musk, Tesla Roadster 2.0 adlı aracın sıfırdan saatte 100 kilometre hıza 1,9 saniyede ulaştığını söyledi ve seri üretimi yapılan bugüne kadarki en hızlı araç olacağını da vurguladı.

Yeni aracın bir kez şarj edildikten sonra 1000 kilometre yol kat edebileceğini söyleyen Elon Musk, "Bu araç benzinli arabaların sırtını yere getirecek" diye konuştu.

Dört kapılı otomobilin üretimine 2020'de başlanması hedefleniyor.

Musk, bu aracın fiyatı konusunda da bilgi vermedi.BBC