"Parti Kapatma Konusunda AB'nin Tutumu Net"

"Parti Kapatma Konusunda AB'nin Tutumu Net"

AB Dönem Başkanı Slovenya, AB'nin Parti Kapatmalarla İlgili Tutumunu Değiştirdiği Yönündeki Haberleri Yalanlayarak, 'AB'nin Tutumunun Net ve Aynı Olduğunu' Bildirdi.

AB dönem başkanı Slovenya, AB'nin parti kapatmalarla ilgili tutumunu değiştirdiği yönündeki haberleri yalanlayarak, ''AB'nin tutumunun net ve aynı olduğunu'' bildirdi.

Dönem başkanlığı sözcüsü, Türkiye'de siyasi partileri kapatma istemiyle açılan davaları yakından izlediklerini belirterek, ''AB, sonucun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına ve Avrupa Konseyinin Venedik Komisyonunca belirlenen ilkelere uyumlu olacağına güvenmektedir. AB Türkiye'deki tüm siyasi aktörlere, hukukun üstünlüğüne, tüm vatandaşların temel özgürlüklerine, anayasaya ve demokratik laikliğe saygı göstererek görüş ayrılıklarını diyalog ve uzlaşma ruhu içinde çözmeleri çağrısı yapar'' dedi.

Türkiye'den bu dönemde, Kopenhag siyasi kriterleriyle uyumu ve Katılım Ortaklığı Belgesindeki önceliklerin hayata geçirilmesini güvence altına alma iradesiyle dikkatini reformlardan ve bunların uygulanmasından başka yöne çevirmemesini beklediklerini kaydeden sözcü, Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitrj Rupel'in parti kapatmalarına ilişkin görüşlerini şöyle özetledi:

''(AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan dava) Çok olağan dışıdır. İlgili AB kurumlarınca incelenecektir. Şu an için müzakere süreci ve kapatma davası arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Fakat karar çıktığında kapatma davası ve etkileri dikkatlice incelenecek, gereken tepkiler verilecektir.''

Kaynak: AA