Bitlis İl Müftülüğü (TYP) - Haberler
Haberi Paylaş

Bitlis İl Müftülüğü (TYP)

Habermetre - Haberler | Toplum
Bitlis İl Müftülüğü (TYP)

ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU BİTLİS İL MÜDÜRLÜĞÜTOPLUM YARARINA PROGRAMLAR (TYP) HAKKINDA DUYURUİl Müdürlüğümüz ile Bitlis İl Müftülüğü işbirliğinde 5 katılımcıya yönelik olarak 6 ay süreli düzenlenecek olan Toplum Yararına Programlar (TYP) için katılımcı başvuruları 16-20 Eylül 2021 tarihleri...

BİTLİS (Habermetre) - ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU BİTLİS İL MÜDÜRLÜĞÜ

TOPLUM YARARINA PROGRAMLAR (TYP) HAKKINDA DUYURU

İl Müdürlüğümüz ile Bitlis İl Müftülüğü işbirliğinde 5 katılımcıya yönelik olarak 6 ay süreli düzenlenecek olan Toplum Yararına Programlar (TYP) için katılımcı başvuruları 16-20 Eylül 2021 tarihleri arasında internet üzerinden alınacaktır. Katılımcı Şartları aşağıda belirtilmiş olup söz konusu katılım şartlarının programa başvuru anında, programa başlama anında ve program süresince taşınması gerekmektedir.

Katılımcı şartları

Kuruma kayıtlı işsiz olmak; TYP'ye başvurduğu tarihte kişinin Kuruma kayıtlı olmasını ve SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında, başvuru tarihinden önceki son bir aylık sürede 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmemiş olmaları ve isteğe bağlı sigortalılık hariç 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamalarını ifade eder. 18 yaşını tamamlamış olmak, Emekli ve malul aylığı almamak, Öğrenci olmamak (açık lise ve açık öğretim öğrencileri hariç), TYP'ye program süresince Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birisi katılabilir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin bekar ve çocuksuz bir kişi için hesaplanan net tutarının bir buçuk (1, 5) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP'ye katılamaz. TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da TYP'nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olabilecek olan başvurular geçersiz sayılır. Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan/olduğu tespit edilen kişiler TYP'ye katılamaz. Programa başvurular İl Müdürlüğümüzden değil İŞKUR e-şube (https://esube. iskur. gov. tr/) ve ALO-170 iletişim hattı üzerinden yapılacaktır. Katılımcıların yukarıda belirtilen tüm şartları taşıması zorunludur. Yukarıda belirtilen şartları taşımadığı halde başvuru yapan ve programa başlatılan kişilerin tespiti halinde, ilgili kişiler yüklenici kurum tarafından programdan çıkarılır ve gerekli diğer yaptırımlar uygulanır. Katılımcı seçimi noter kurasıyla yapılacaktır. Başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamayacaktır. Temizlik görevlisi alanındaki TYP'lerde birinci liste kapsamındaki kişiler (kadınlar, 35 yaş üstü bireyler, engelliler, eski hükümlüler, terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar) öncelikli olup bu gruplar arasında herhangi bir öncelik bulunmamaktadır. Program 1 Ekim 2021 tarihinde başlayacak, 25 Mart 2022 tarihinde sona erecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU

BİTLİS İL MÜDÜRLÜĞÜ

Habermetre - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500