Haberler

EPDK, katkılı benzin ve motorinin yüksek fiyata satılmasına "Dur" dedi

Güncelleme:

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, akaryakıt fiyatları için çok kritik bir karara imza attı. Buna göre VMax, Vpro gibi ifadelerle daha yüksek fiyata satılan benzin ve motorin için tek fiyat dönemini başlattı. Karar Resmi Gazete'de yer alırken, uygulama ise 15 Mayıs'ta başlayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) karara göre; 15 Mayıs'tan itibaren katkılı motorin ile benzinde fiyat farkı olmayacak ve tek fiyat uygulanacak.

TÜKETİCİ TALEP ETSE BİLE YAPILAMAYACAK

Resmi Gazete'de yer alan kararda, "Akaryakıt istasyonlarında yapılan satışlarda, farklılaştırılmış olsun veya olmasın aynı tür akaryakıtlar için fiyat farkı uygulanamaz" denildi. Ayrıca, "Fiyat farkı uygulanan akaryakıt, sadece tüketicinin talebi doğrultusunda ikmal edilebilir" ibaresi de yürürlükten kaldırıldı.

İşte Cumhurbaşkanı imzasıyla onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlanan EPDK kararı;

8730 SAYILI FARKLILAŞTIRILMIŞ AKARYAKITLARA İLİŞKİN KURUL KARARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KURUL KARARI

MADDE 1- 24/7/2019 tarihli ve 30841 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 8730 Sayılı Farklılaştırılmış Akaryakıtlara İlişkin Kurul Kararının 3'üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2- Aynı Kararın 6'ncı maddesinin ikinci, beşinci ve altıncı fıkraları yürürlükten kaldırılmış ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"(8) Akaryakıt istasyonlarında yapılan satışlarda, farklılaştırılmış olsun veya olmasın aynı tür akaryakıtlar için fiyat farkı uygulanamaz."

MADDE 3- Aynı Kararın 7'nci maddesinin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 4- Aynı Kararın Ek-l'inde yer alan Farklılaştırılmış Akaryakıt Bilgi Formu'ndan "DKA olarak kullanılacak mı? (3): Evet/Hayır" ibaresi ile aynı Formun altında bulunan "(3) Kuruma "Diğer" olarak bildirimi yapılan ve fiyat farkı uygulanan akaryakıt olarak satılıp satılmayacağına ilişkin bilgi." ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 5- Aynı Kararın Ek-2'sinde yer alan Farklılaştırılmış Ürün Bilgilendirme Metninde yer alan "Fiyat farkı uygulanan akaryakıt, sadece tüketicinin talebi doğrultusunda ikmal edilebilir." ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 6- Bu Karar 15/5/2024 tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 7- Bu Karar hükümlerini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı yürütür.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Otomobil Finans Ekonomi Haberler

Türkiye'nin dev lastik fabrikasında üretim durdu

Türkiye'nin dev lastik fabrikasında üretim durdu

Yazar Eylem Tok ve oğlu ABD'de tutuklandı! Duruşma tarihi de belli

Yazar Eylem Tok ve oğlu ABD'de tutuklandı! Duruşma tarihi de belli

Denizli'de 6 ilçede yangın! Alevlerin yuttuğu koyun sürüsünün görüntüsü yürek dağladı

Denizli'de 6 ilçede yangın! Alevlerin yuttuğu koyun sürüsünün görüntüsü yürek dağladı

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

500

Yorumlar (9)

Ali Teke:

Masal hepsi masal bu millet alıştık aldığı kazıklara …… 100 TL yapın rahat edelim efendim

143
36
yanıtYanıtla
Vakkas Şahan:

Ne olacak böyle karar almakla litre fiyatı 10 tl mi düşecek işiniz gücünüz tiyatro hele masalınızı anlatın nereye kadar gidecek gerçi bu halk hak etti alta kalanın canı çıksın

119
20
yanıtYanıtla
Cem ABACI:

Şeker hastalığında sinir ve damar zarar gördüğünden parmak uçları vs. hissedilmez.Toplumda şekerlenen tiplere konum tatlı gelir ve halkı hissetmezse haliyle bölge kangren olur.Toplum bir organizmadır.Hayırlı işler...

75
8
yanıtYanıtla
Ali KAPLAN:

en üste fiyattan satılmasının vergisini alamadığı için "dur" dedi.

35
19
yanıtYanıtla
Nuri Aga:

He DUR DEMİŞ. Bu kaçıncı Dur deme acaba. Bence mazotu, benzini 100,Lpg yi de 50 yapın düz hesap 2 sene sabit kalsın. Biz de kurtulalım siz de.

22
10
yanıtYanıtla
yasin yaşaran:

Amaaan ne buyuk haber zannedersin ki yari yariya indirdi EPK

11
5
yanıtYanıtla
Haydar Aksangu:

aradaki fark 0. 25 bununlamı zamın önune geçeceksiniz. hikaye. dünyada ki en yüksek mazot bizde. suçu pompacida değil asıl zammı yapanda bulun. gabardaki petrol ne oldu sahi

10
3
yanıtYanıtla
Sencer:

20 lira olması gereken .mazot 40 lira neyin algısı bu indirim yapicaz demek şaka gibi

8
2
yanıtYanıtla
oktay şensoy:

Yahu uygulama olsa ne olur pro ile vpro Max gibi kavramlar arasında 10 kuruş ve ya 20 kuruş oynuyor akaryakıta ne etki edecek

3
2
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title