İç borçlanma stratejisi (2)

İç borçlanma stratejisi (2)
Anadolu Ajansı / Cüneyt Kemal Özkök - Haberler | Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, martta 31,2 milyar lira, nisanda 43 milyar lira, mayısta 54 milyar lira iç borçlanmaya gidecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, martta 31,2 milyar lira, nisanda 43 milyar lira, mayısta 54 milyar lira iç borçlanmaya gidecek.

Bakanlığın mart-mayıs dönemi iç borçlanma stratejisinde, martta 29 milyar liralık iç borç servisine karşılık 31,2 milyar liralık, nisanda 36,6 milyar liralık iç borç servisine karşılık 43 milyar liralık, mayısta da 50,9 milyar liralık iç borç servisine karşılık 54 milyar liralık iç borçlanma yapılması öngörülüyor.

Mart ayındaki iç borçlanmanın 23,5 milyar lirasının piyasadan, 6,4 milyar lirasının doğrudan satışlardan, 1,3 milyar lirasının ise kamuya satışlardan, nisan iç borçlanmasının 37,4 milyar lirasının piyasadan, 2,5 milyar lirasının doğrudan satışlardan, 3,1 milyar lirasının da kamuya satışlardan, mayısta ise 53,2 milyar lirasının piyasadan, 800 milyon lirasının kamuya satışlardan oluşması bekleniyor.

Söz konusu dönemde dış borçlanmaya gidilmeyecek.

Bu dönemde 21 tahvil ihalesi düzenlenecek, 2 kira sertifikasının doğrudan satışı gerçekleştirilecek.

Ayrıca mart ayında 2 tahvil değişim ihalesi yapılacak.

Martta 61,8 milyar liralık, nisanda 41,2 milyar liralık, mayısta da 54 milyar liralık ödeme yapılacak. Bu ödemelerin 40,6 milyar lirası dış borç servisinden oluşacak.

İç borçlanma stratejisi bülteninde, "Bakanlığımız, para politikasıyla uyumlu bir borçlanma stratejisi yürütmekte olup, borç stokunun yapısını iyileştirme amacıyla yurt içinde ihraç edilen döviz cinsi senetlerin stok tutarını piyasa şartlarını dikkate alarak azaltacaktır. Bu kapsamda, Mart ayında itfası gelen döviz cinsi senetler karşılığında yurt içinde döviz cinsi bir borçlanma yapılmayacak olup yalnızca altın cinsi senetlerin itfasına karşılık yeni senet ihracı gerçekleştirilecektir." açıklamasına yer verildi.

(Bitti)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Cüneyt Kemal Özkök

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title