Hüyük Belediye Başkanı Akgümüş Açıklaması

Hüyük Belediye Başkanı Akgümüş Açıklaması

Hüyük Belediye Başkanı Akgümüş Açıklaması
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Hüyük Belediye Başkanı Nusret Akgümüş, 250-300 Bin Liralık Bir Kaynakla Kurulabilecek Turşu Fabrikasının Bölge Ekonomisine Ciddi Anlamda Katma Değer Kazandıracağını Belirtti.

Hüyük Belediye Başkanı Nusret Akgümüş, 250-300 bin liralık bir kaynakla kurulabilecek turşu fabrikasının bölge ekonomisine ciddi anlamda katma değer kazandıracağını belirtti.

Akgümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugüne kadar fazla ön plana çıkarılamayan geleneksel Hüyük turşusunu Türkiye'deki tüm turşu severlerle buluşturmak istediklerini söyledi.

Hüyük'te evlerde bidonlarda kurulan turşuların özellikle arandığını ifade eden Akgümüş, bu potansiyeli ilçeye bir fabrika kurarak değerlendirmek istediklerini söyledi.

Hüyük'te akla gelebilecek her türlü sebze ürününün yanı sıra meyvelerin de turşusunun kurulduğunu, elma, armut ve muşmula turşusunun ise ünlü olduğunu vurgulayan Akgümüş, şunları kaydetti:

"Hüyük'te bir turşu fabrikası kurulması için İlçe Kaymakamlığımız ve İl Özel İdare bünyesinde hazırladığımız projeyi MEVKA'ya sunmuştuk. Ancak projemize gerekli desteği maalesef bulamadık. Bu demek değildir ki; bu işin peşini bırakacağız. İlçemize bir turşu fabrikası kazandırabilmek için bundan sonra da var gücümüzle çalışacağız. Eğer bunu başarabilirsek, organik tarıma dönük ürünlerin ekiminin yapıldığı bölgemizde yaklaşık 5 bin insana ekmek kapısı açacağımızı düşünüyoruz. Hüyük Belediyesine ait büyük bir fabrika yapılabilecek kapalı alanımız bulunuyor. Biz bunu Köylere Hizmet Götürme Birliğine tahsis ettik. Eğer gerekli desteği bulabilirsek, 250-300 bin liralık bir kaynakla kurulabilecek turşu fabrikası bölgemiz ekonomisine ciddi anlamda katma değer kazandıracaktır."

- KONYA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title