Osmaniye'de Buğday Hasadına Başlandı - Haberler
Haberi Paylaş

Osmaniye'de Buğday Hasadına Başlandı

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Osmaniye'de Buğday Hasadına Başlandı

Osmaniye'de buğday hasadına başlandıOSMANİYE'nin merkez Dervişiye Köyü'nde buğday hasadına başlandı.

Osmaniye'de buğday hasadına başlandı

OSMANİYE'nin merkez Dervişiye Köyü'nde buğday hasadına başlandı. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam, yeterli yağış olmaması dolayısıyla dekar başına yüzde 5 ile 10 arasında verim kaybıyla beraber, çorak arazide 350-400, sulu arazide 600-650 kilogram ürün beklendiğini söyledi.

İl genelinde, geçen yıl 536 bin dekara buğday ekimi yapıldığını ve yaklaşık 300 bin ton rekolteye ulaşıldığını kaydeden Sağlam, şu bilgileri verdi:

"Bu yıl ise yaklaşık 528 bin dekar alana buğday ekimi yapıldı. Geçen yıl hasat sonuçlarına baktığımızda çorak arazide 500-550 kilogram, sulu arazide 650-700 kilograma kadar ürün elde edilmişti. Yöremizde buğday için altın değerinde olan başağın sütlenme dönemi olan nisan ayının ikinci haftası ile mayıs ayının ilk haftası çok önemli. Özellikle bu dönemde arazilerimizin yağmuru özümseyerek alması verimi artırmaktaydı. Ancak bu yıl ki yağışların azlığından dolayı çok az miktarda verim kaybının olmasını bekliyoruz."

Dervişiye Köyü Aydınlar Mahallesi'nden çiftçi Zekeriya Demir de 60 dönüm araziye ektiği buğdayı hasat etmeye başladıklarını söyledi. İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Karınsız ve beraberindeki teknik ekibin de bölgede hasat süresince verim kaybını en aza düşürmeye yönelik bilgilendirme çalışması yaptığı açıkladı.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

İbrahim Sağlam, Osmaniye, Ekonomi, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title