Haberler

Marmaris ve Datça'ya Karakulak Bilgilendirme Tabelaları Konuldu

Güncelleme:

Muğla'nın Marmaris ve Datça ilçelerinde nesli tükenme tehlikesi altındaki karakulaklarla ilgili bilgilendirme tabelaları dikildi. Orman Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Natura Doğa ve Kültür Koruma Derneği, WWF Türkiye ve belediyelerin işbirliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında tabelalar, Marmaris Milli Parkı girişi, Günnücek Parkı ve Bilim Parkı'na yerleştirildi. Ayrıca, Bilim Parkı'nda düzenlenen etkinlikte öğrencilere karakulaklar ve yaban hayatı hakkında bilgi verildi.

Muğla'nın Marmaris ve Datça ilçesinde bazı yerlere nesli tükenme tehdidi altındaki karakulaklarla ilgili bilgilendirme tabelaları konuldu.

Orman Genel Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Natura Doğa ve Kültür Koruma Derneği, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF Türkiye ) ile Marmaris ve Datça belediyeleri işbirliğiyle hayata geçirilen projeyle "Ormanların Hayalet Kedisi: Karakulak" başlıklı tabelalar hazırlandı.

Tabelalar Marmaris Milli Parkı girişine, Günnücek Parkı ve Bilim Parkı'na dikildi.

Proje kapsamında Bilim Parkı'nda düzenlenen etkinlikte, öğrencilere karakulaklar ve yaban hayatı hakkında bilgi verildi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Yasin İlemin, gazetecilere, 2021'den itibaren Muğla ve Antalya'da büyük orman yangınları yaşandığını söyledi.

Yangınlardan yaban hayatının olumsuz etkilendiğini belirten İlemin, "Orman yangınları Ege ve Akdeniz bölgelerinde binlerce yıllık yaşanan doğal bir süreç. Buralar biyolojik çeşitlilik ve yaban hayatı bakımından çok zengin bölgeler. Endemik türler var. Yangınları söndürdükten ve yaralar sarıldıktan sonra yapılması gereken en önemli faaliyetlerden birisi de habitatın, ekosistemin, ormanın tekrar restore edilmesi." dedi.

Orman Genel Müdürlüğü ile istişare halinde akademik anlamda restorasyon çalışmalarına katkı sunmaya çalıştıklarını dile getiren İlemin, bölgenin biyolojik çeşitliliği, karakulaklar ve yaban hayatı hakkında bilgi vermek amacıyla Marmaris ve Datça'nın çeşitli yerlerine tabelalar dikilmesinin yanında orman yangınları, bölgenin yaban hayatı çeşidi hakkında öğrencilere özel bilgilendirmeler yapıldığını kaydetti.

Natura Doğa ve Kültür Koruma Derneği Genel Sekreteri Dr. Okan Ürker de ortak restorasyon çalışmalarında daha ekolojik teknikleri nasıl uygulayabilecekleri konusu üzerinde durduklarını bildirdi.

Kurumların uyum içerisinde çalışmayı yürüttüğünü anlatan Ürker, "Karakulaklar bizim anahtar türümüz olacak. Bölgenin sembol türlerinden birisi." diye konuştu.

WWF Türkiye Kıdemli Doğa Koruma Uzmanı Ercan Sütlü ise "Karakulakların tanınırlığını arttırmak, toplumu duyarlı kılmak, yaşam alanlarının daraldığını insanlara aktarmak adına güzel bir çalışma ortaya çıktı." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA / Güncel

Milli Parklar Genel Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Orman Genel Müdürlüğü Marmaris Türkiye Muğla Hayvanlar Çevre Orman Yangınları Doğa Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Milli Bayramlar: Milli Bayramlarımız nelerdir? Milli bayramlarımız kaç tanedir, hangileridir? Milli bayramların isimleri ve tarihleri! Hal Ekleri nelerdir? İsmin hal ekleri nelerdir? Hal ekleri cümle içerisinde örnekler ve konu anlatımı! Kaç tane hal eki var? Hacet duası okunuşu! Hacet namazı duası nasıl okunur? Hacet duası nasıl yapılır? Hacet duası Arapça ve Türkçe yazılışı! Galatasaray'ın kaç şampiyonluğu var? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? Cleveland Cavaliers Orlando Magic NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 23 Nisan Basketbol NBA CANLI İZLE! New York Knicks Philadelphia 76ers NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 23 Nisan Basketbol NBA CANLI İZLE! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 23 Nisan AFAD ve Kandilli deprem listesi! 23 Nisan Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 23 Nisan Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu kimdir, mesleği ne? 4. eleme adayı kim oldu? Survivor haftanın eleme adayları ki potada kimler var 23 Nisan Salı? Kalkınma Yolu Projesi nedir, nereden geçiyor? Sivasspor'un penaltısı doğru mu? Hakem yorumları ne diyor? (Sivasspor - Fenerbahçe) Derin Futbol ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?????? 23 Nisan 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 23 Nisan İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi!
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title