Haberler

Hakkari Çifte Bayram Yaşadı

Hakkari’de iki aşiret arasında başlayan ve 1 kişinin ölümüne, 6 kişinin yaralanmasına neden olan olaylar, verilen barış yemeği ve yapılan dualarla son buldu.

Hakkari'de iki aşiret arasında başlayan ve 1 kişinin ölümüne, 6 kişinin yaralanmasına neden olan olaylar, verilen barış yemeği ve yapılan dualarla son buldu.

Bir süre önce Hakkari merkezde 4 gencin kavgası ile başlayan ve daha sonra büyüyen olaylarda 11 çocuk babası Mustafa Er hayatını kaybederken 6 kişi ise yaralanmıştı. Meydana gelen olaylar nedeniyle şehir merkezinde valilik tarafından iki gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Olayların bir an önce son bulması için Hakkari'ye gelen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DTK Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir eski Belediye Başkanı Osman Baydemir, DBP Sözcüsü Cüneyt Caniş, Hakkari eski Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu barış için her iki aşiret temsilcileri ile görüşmüştü. Daha sonra da Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin Başdanışmanı Serbest Lezgin ve beraberindeki 4 kişilik heyet Hakkari'ye gelerek barışın sağlanması için temaslarda bulunmuştu.

DTK ve DBP'den oluşan heyet bir süreden beridir Hakkari'deki temaslarını sürdürerek barışın bir an önce sağlanması için çalışmalarını sürdürüyordu. Sürdürülen temaslar sonuç vererek akşam saatlerinde Gazi Mahallesi Gültekinler semtinde bir evin bahçesinde barış yemeği verilerek tüm aşiret temsilcileri barış yemeğine çağrıldı. Burada Diyarbakır Büyükşehir eski Belediye Başkanı Osman Baydemir ve beraberindeki heyet başta olmak üzere her iki aşiretin temsilcileri ve yakınını kaybeden Er ailesi tek tek tokalaşarak Kur'an-ı Kerim ve okunan dualar eşliğinde aynı masalarda iftar yemeği yediler.

Burada konuşan Hakkari eski Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, artık aşiret kavgalarının döneminin bittiğini belirterek, barış için çaba harcayan herkese teşekkür etti.

Hakkari'nin Yüksekova bölgesinden gelen Piyanişi Aşireti Temsilcisi Osman Zeydan da Hakkari'ye gelen DTK ve DBP heyeti ve burada bulunan herkese hoş geldiniz dedi. Zeydan, "Gönül isterdi ki burada bir hayırlı iş veya bayramlaşmak için burada bir araya gelseydik kavga barışının sağlanması için değil. İnşallah bu tür olaylar bir daha bu bölgede yaşanmasın. Artık bu aşiret şu aşiret diye bir şey söylemeyin. Aşiret kavramını ortada kaldırın. Bizler hepimiz dayı, yeğen ve kardeşiz kız alıp kız vermişiz. Artık bu içinizdeki aşiret kavramını ismini aranızda çıkartın. Biz hepimiz Kürtüz ve kardeşiz. Bizim davamız birdir başka da davamız yoktur. Yaklaşık bir haftadır Osman Baydemir heyeti ile birlikte Hakkari'de. Barışı sağladıkları için onlara minnettarız. Tek isteğimiz artık aramızda böyle olayların yaşanmamasıdır. Allah hepimizin yardımcısı olsun" dedi.

Olaylarda hayatını kaybeden Mustafa Er'in yakını olan HATSO Başkan Yardımcısı İşadamı Abdurrahman Er ise, "Yaklaşık 6, 7 gündür aramızda olan ve barışın baş mimarları Osman Baydemir ve heyetine huzurlarınızda saygıyla eğiliyorum ve diyorum ki bize bizden başka dostumuz yoktur" dedi. Er, "Hakkari ilimizde birlikte yaşıyoruz. Bizler birbirimize mecburuz. Kin ve nefret tohumlarını içimizden atmak zorundayız. Birbirimizi sevmeli kendi topraklarımızda özgürce, kardeşçe yaşamak zorundayız. Hakkari ve Kürt halkı olarak bize bizden başka dostumuzun olmadığını tarih tekrar bizlere gösterdi. 20 yıl öncesine geri gidiyoruz. Hiç kimsenin oyununa gelmeyelim. Barışı tesis etmek olmazsa olmazlardan ve barışı gerçekleştirmek zorundayız. Yaşanan olumsuz olayların ayrıntıları üzerinde çok fazla durmak istemiyorum."

Jirki Aşireti Temsilcisi H. Mehmet Adıyaman ise, "Herkes gençlerini teselli etsin inşallah ilimizde bu tür olaylar bir daha yaşanmayacaktır. Hepimiz kardeşiz ve kardeş olarak kalacağız" dedi.

İşadamı İsmet Ölmez ise, yaklaşık bir haftadır Osman Baydemir ve heyetinin barışın sağlanması için Hakkari'de bulunduğunu söyledi. Ölmez, "Biz Baydemir ve heyetini başka güzel konular için Hakkari'de ağırlamak isterdik. İnşallah bu olaylar bir daha tekrarlanmayacaktır. Bu barışı sağlayan Baydemir ve katkısı olan herkese huzurunuzda teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

BAYDEMİR KONUŞURKEN DUYGULU ANLAR YAŞADI

Diyarbakır Büyükşehir eski Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürtçe ve Türkçe olarak herkesi sağduyuya davet ederek, "Canı gönülden Hakkari'deki bu kavganın son bulmasını yüce Rabbimizden hep niyaz ettik. Bu barışın sağlanmasında emeği geçen ilin valisine, STK temsilcilerine, basın mensuplarına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu sulh sadece kavga edenler arasında değil, son 10 gündür devam eden bütün olayların barışıdır. Sağduyulu davranan ve bizleri kırmayan herkese teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Kur'an-ı Kerim okunması, duaların edilmesi ile davam eden barış töreninde Baydemir ve aşiret liderleri el ele tutuşarak birlik beraberlik mesajları verdiler. İftar yemeğinin açılmasının ardından 'Barış Anneleri' de bu barışı sağlayan Baydemir ve heyetine teşekkür etti. Barışın sağlanmasının ardından Baydemir ve heyeti herkesle tokalaşarak Hakkari'den ayrıldı. - HAKKARİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Osman Baydemir Mustafa Er Diyarbakır Hakkari Politika Güncel Haberler

Çorum'da dilencilik yapan kadının banka hesabındaki para şaşkına çevirdi

Çorum'da dilencilik yapan kadının banka hesabındaki para şaşkına çevirdi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Ankara'da asansör faciası! 13 yaşındaki Berensu can verdi

Ankara'da asansör faciası! 13 yaşındaki Berensu can verdi

Bakmadan Geçme

BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 24 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? EMEKLİ MAAŞ FARKI ÖDEME TARİHİ! Emekli Sandığı emekli maaşı zam farkları ne zaman yatacak? Sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi ne oldu? Sokak köpekleri toplatılacak mı? Masterchef 2024 yeni bölüm fragmanı izle! Masterchef fragmanı yayınlandı mı? 24 TEMMUZ YENİ BÖLÜM TANITIMI 24 TEMUZ TV YAYIN AKIŞI: Bugün televizyonda neler var? TRT1, ATV, Kanal D, Show TV, TV8, Star TV, TV8, NOW 24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Bahçeli'nin yardımcısından Özel'e: Seni şapşik, seninle çok eğleneceğiz

Bahçeli'nin yardımcısından Özel'e: Seni şapşik, seninle çok eğleneceğiz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title