Haberler

Dışişleri Bakan Yardımcısı Bozay: "Türkiye AB'ye Tam Üye Olmadan Avrupa'nın Birliğinin Tamamlanmayacağına İnanıyoruz"

Güncelleme:

Alman Birliği Günü, Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen resepsiyon ile kutlandı. Çok sayıda yabancı misyon temsilcisinin katıldığı resepsiyonda Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, "Şubat ayında yaşanan felaketin büyüklüğü tarif edilemez. Yıkım hâlâ hepimizin zihninde. Düşüncelerimiz ve dualarımızla hayatını kaybedenlerin ve aileleriyle birlikte olmaya da devam ediyoruz. Depremin ardından yeniden yapılanma zaman alacaktır ve Almanya bu zorluğun üstesinden gelmek için orta ve uzun vadede Türkiye’nin yanında durmaya kararlıdır" dedi. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ise, "Türkiye AB’ye tam üye olmadan Avrupa’nın birliğinin tamamlanmayacağına inanıyoruz. Almanya'nın AB'de lider bir ülke olarak herkesin yararına olacak şekilde katılım sürecimizi etkileyebileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Alman Birliği Günü, Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen resepsiyon ile kutlandı. Çok sayıda yabancı misyon temsilcisinin katıldığı resepsiyonda Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, "Şubat ayında yaşanan felaketin büyüklüğü tarif edilemez. Yıkım hala hepimizin zihninde. Düşüncelerimiz ve dualarımızla hayatını kaybedenlerin ve aileleriyle birlikte olmaya da devam ediyoruz. Depremin ardından yeniden yapılanma zaman alacaktır ve Almanya bu zorluğun üstesinden gelmek için orta ve uzun vadede Türkiye'nin yanında durmaya kararlıdır" dedi. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ise, "Türkiye AB'ye tam üye olmadan Avrupa'nın birliğinin tamamlanmayacağına inanıyoruz. Almanya'nın AB'de lider bir ülke olarak herkesin yararına olacak şekilde katılım sürecimizi etkileyebileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

3 Ekim Alman Birliği Günü, Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen resepsiyon ile kutlandı. Çok sayıda yabancı misyon temsilcisinin katıldığı resepsiyona Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ve milletvekilleri katıldı. İki ülkenin milli marşlarının okunmasının ardından açılış konuşmalarına geçildi.

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, şöyle konuştu:

"TERÖR SALDIRISINI ŞİDDETLE KINIYORUZ"

"Milli Bayramı'mıza dair sizinle düşüncelerimi paylaşmadan önce pazar günü İçişleri Bakanlığı'na gerçekleştirilen korkunç terör saldırısının hala etkisi altında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu terör saldırısını şiddetle kınıyor ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Bugün Almanya'nın yeniden birleşmesinin 33'üncü yıl dönümünü kutluyoruz. Berlin Duvarı'nın yıkılması ve daha geniş bir bağlamda Demir Perde'nin yıkılması Almanya, Avrupa ve dünya için muazzam bir öneme sahipti. Bugün Avrupa Birliği'nde barış içinde yaşıyor olmanız o dönemde özgürlük arzularınız sokaklara taşıyan insanların cesareti sayesindedir.

Ne yazık ki bu barış kıtamızın tamamı için geçerli değil. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik savaşı tarihin akışını tersine çevirmek isteyen güçlerin varlığını gözler önüne sermiştir. Uluslararası toplum olarak şiddet yoluyla ve insanların iradesine karşı dünyayı bölme girişimine izin veremeyiz. Dün Kiev'de gerçekleştirilen ve AB Dışişleri Bakanlarının ilk kez bir araya geldiği tarihi toplantı bu yönde güçlü bir sinyal olmuştur. Ukrayna'ya karşı yürütülen savaşa kalıcı bir çözüm bulma çabalarımızla ve çağımızın pek çok başka sorunun da olduğu gibi Türkiye bizim için stratejik öneme sahip bir ortaktır. Montrö Sözleşmesi'nin uygulanması ve Karadeniz Tahıl Girişimi'nde yorulmak bilmeyen çabaları için Türkiye'ye minnettarız. Almanya ve Türkiye'ye kendi yöntemleriyle ortak hedeflerimiz doğrultusunda birlikte çalışmaktadır. Barış ve istikrarın sağlanması ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün korunması için.

"ÜLKELERİMİZ İKİLİ TİCARET HACMİ 50 MİLYAR EURO Y U AŞARAK REKOR BİR SEVİYEYE ULAŞTI"

İşbirliğimiz NATO'da müttefik olarak ve Türkiye'nin AB ile ilişkilerindeki rolü ve çok sayıda farklı ve yakın ikili kanallar vasıtasıyla çok sayıda istişare ve işbirliği mekanizmaları ve formatlarında gerçekleşiyor. İkili ilişkilerimize çok sayıda özel bağlar damgasını vuruyor. Almanya ve Türkiye bir çok alanın yanında başta ekonomide birbirleri için çok önemli ortaklardır. Ülkelerimiz ikili ticaret hacmi geçtiğimiz yıl 50 milyar euroyu aşarak rekor bir seviyeye ulaştı. Ülkelerimiz arasındaki insani köprü bizim için çok önemli olmaya devam ediyor. Bugün Almanya'da 3 milyondan fazla Türkiye kökenli insan yaşıyor.

"YIKIM HALA HEPİMİZİN ZİHNİNDE"

Gösterilen dayanışma sadece Alman hükümeti tarafından sağlanan yardımlarla sınırlı kalmadı. Bilhassa Alman şirketlerin sayısız özel yabancı yardım girişiminin ve alman toplumunun gerçekten de tüm kesimlerinin büyük ve özverili dayanışmasına şahit oldu. Şubat ayında yaşanan felaketin büyüklüğü tarif edilemez. Yıkım hala hepimizin zihninde. Düşüncelerimiz ve dualarımızla hayatını kaybedenlerin ve aileleriyle birlikte olmaya da devam ediyoruz. Depremin ardından yeniden yapılanma zaman alacaktır ve Almanya bu zorluğun üstesinden gelmek için orta ve uzun vadede Türkiye'nin yanında durmaya kararlıdır."

BOZAY: ALMANYA BİZİM İÇİN STRATEJİK ÖNEMLİ BİR ORTAKTIR

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Bozay ise şunları kaydetti:

"Bugün Almanya'nın tarihi önem taşıyan yeniden birleşmesinin ve Soğuk Savaş'ın sona ermesi yolunu açan Berlin duvarının yıkılmasını anıyoruz Almanya'nın yeniden birleşmesi, Alman halkı için çok önemli bir olaydır.

Bugün Alman Birliği'ni kutlarken ülkelerimiz arasındaki güçlü ilişkileri de yad ediyoruz. Almanya bizim için stratejik önemli bir ortaktır. Türkiye'de 6 Şubat'ta meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından Almanya'nın gösterdiği dayanışma ve destek, iki milleti birbirine bağlayan güçlü bağların gerçek bir kanıtıdır. Almanya depremzedelerin hayatlarını kurtarmak için 396 personel ve 40 kurtarma köpeğini derhal göndermiştir. Bu büyük destek için Türk hükümeti ve Türk milleti Alman hükümeti ve halkına müteşekkirdir.

Bugün iş birliği ticaret ve ekonomiden kültür ve eğitime kadar çeşitli alanlarda gelişmeye devam etmektedir. Almanya'nın en büyük ihracat rotamız olmaya sürdürdüğünü vurgulamak isterim. Ticaret hacmimiz geçtiğimiz yıl 50 milyar euronun üzerindeydi. Bu rakam bu yılın ilk 7 ayında da 30 milyar euroya da yaklaşmıştır. Almanya yeşil dönüşüm ve dijitalleşme çalışmalarımız açısından da önemli bir ortaktır. Bu alanlarda daha da fazla işbirliği potansiyeli bulunmaktadır. Ayrıca üçüncü ülkelerde birlikte daha fazla çalışma fırsatlarını da değerlendirmeliyiz.

"TÜRKİYE AB'YE TAM ÜYE OLMADAN AVRUPA'NIN BİRLİĞİNİN TAMAMLANMAYACAĞINA İNANIYORUZ"

Gençlerimiz ve öğrencilerimiz arasındaki etkileşim de bizim için son derece kıymetli. Karşılıklı öğrenci sayılarında ki artış da umut verici. Derinleşen ikili ilişkilerimizden de söz ederken Almanya'da yaşayan Türklerin, Almanya'nın yeniden birleşmesinden önce ve sonra ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ve Almanya'nın kalkınmasına yönelik katkılarına değinmeden geçemeyeceğim.

Berlin Duvarı 34 yıl yıkılmış olsa da bugün Avrupa'da başka duvarlar yükselmekte. Bu duvarlar görülmese de varlıkları hissediliyor. Almanya'nın birliği sağlandı, Doğu ve Batı Almanya birleşti ancak Avrupa'nın birliği için hala kat edilecek çok yol var. Türkiye AB'ye tam üye olmadan Avrupa'nın birliğinin tamamlanmayacağına inanıyoruz. Almanya'nın AB'de lider bir ülke olarak herkesin yararına olacak şekilde katılım sürecimizi etkileyebileceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde Almanya ile Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve vize konularında çalışmalarımız yoğunlaştıracağız. Bu konuları önümüzdeki hafta Türkiye'yi ziyaret edecek olan Alman muhatabım Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri ile de ele alacağız."

Kaynak: ANKA / Güncel

Mehmet Kemal Bozay Avrupa Birliği Türkiye Almanya Ankara Güncel Haberler

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

Bakmadan Geçme

15 Temmuz'da sela okunacak mı? 15 Temmuz'da sela saat kaçta, nerede okunacak? Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta? Bu hafta Kabine Toplantısı gündemi nedir? YKS ne zaman açıklanacak 2024? TYT- AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları sorgulama ekranı! KPSS ALAN SINAV TARİHLERİ 2024! KPSS Alan Bilgisi 1. 2. ve 3. oturumlar ne zaman, saat kaçta başlıyor? KPSS sonuçları hangi tarihte açıklanıyor? MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi?
21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title