Haber : Abdi İpekçi Spor Salonu inşaatı İBB Meclisinde tartışıldı - Haberler

Haberi Paylaş

Abdi İpekçi Spor Salonu inşaatı İBB Meclisinde tartışıldı

 - Güncelleme:
Abdi İpekçi Spor Salonu inşaatı İBB Meclisinde tartışıldı

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) "yeşil alana zarar verildiği" iddiasıyla Abdi İpekçi Spor Salonu inşaatını mühürlediğini belirterek, "Orayı bilenler biliyor, ortada bir yeşil alan yok, önceden de yoktu.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) "yeşil alana zarar verildiği" iddiasıyla Abdi İpekçi Spor Salonu inşaatını mühürlediğini belirterek, "Orayı bilenler biliyor, ortada bir yeşil alan yok, önceden de yoktu. Alanın büyütülmesiyle daha önce olmayan bir yeşil alanı kazandırmış olacağız." dedi.

İBB Meclisi toplantısı, Fatih Saraçhane'deki başkanlık binasında Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında gerçekleştirildi.

Mecliste gündem dışı söz alan Arısoy, Abdi İpekçi Spor Salonu inşaatının mühürlenmesini gündeme getirdi.

Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yenilendiği alanın büyüklüğünün 68 bin 800 metrekareye çıkarıldığını belirten Arısoy, burada Gençlik ve Spor Bakanlığı, Hazine, İBB ve Zeytinburnu Belediyesinin hissesinin bulunduğunu aktardı.

Yenileme avan projesinin, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 11 Ağustos 2020'de uygun görüldüğünü ve 9 Eylül 2020'deki Zeytinburnu Belediye Meclisi toplantısında da kabul edildiğini hatırlatan Arısoy, projenin daha sonra İBB'ye gönderildiğini ifade etti.

İBB'nin, Mart 2021'e kadar projeyi 5 ay beklettiğini belirten Arısoy, şöyle konuştu:

"8 Mart 2021'de İBB Planlama Müdürlüğü, belediye meclisine gönderdiği yazıda, projenin uygunluğunun tespit edildiğini ve bu konudaki başkanlık olurunun müdürlüklerde imza aşamasında beklediğini ifade etmiş. Biz de elbette kaldığımız yerden çalışmalara devam ettik. Fakat 8 Nisan 2022'de düzenlenen yenileme avan projesinin uygun olmadığı ve ilçe belediyesine iadesine dair yeni bir yazı yazılıyor. 15 Eylül 2020'de projeyi göndermişiz. 8 Nisan 2022'de ret kararı meclisimize ulaştı. Önce uygun olduğu bildirilen plan sonra tam tersi bir biçimde reddedilip iade ediliyor."

Projenin, 1,5 yıl bekletildikten sonra neden reddedildiğini soran Arısoy, bunun cevabını beklediklerini dile getirdi.

Ömer Arısoy, inşaatla ilgili devam eden süreci şöyle anlattı:

"İBB yeşil alana zarar verildiği gerekçesiyle 19 Ocak 2022'de inşaatı durdurdu. Orayı bilenler biliyor, ortada bir yeşil alan yok, önceden de yoktu. Alanın büyütülmesiyle daha önce olmayan bir yeşil alanı kazandırmış olacağız. 27 Haziran 2022'de de inşaatı mühürledi. Ertesi gün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü usulüne uygun biçimde mührü kaldırdı.

Biz İBB ile boğuşurken diğer taraftan hepimizin gurur duyacağı uluslararası standartlarda bir tesisin inşaatı sürüyor. Şimdi kamuoyuna farklı açıklamalar yapılıyor. Bunlara şaşırmamak elde değil. İşin bir ucundan tutalım, işbirliği yapalım yok. Cevap yok, inşaat başlayınca mühürleme var. Bunun takdirini İstanbullulara bırakıyoruz."

Arısoy'un ardından söz alan İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yenilenmesine karşı olmadıklarını ancak yapılan çalışmaların hukuka uygun olması gerektiğini savundu.

Yenileme avan projelerinin onaylama yetkisinin İBB'de olduğunu belirten Balyalı, "Bizim görüşümüze göre hukuka uygun olmayan bir süreç işlemiştir. Mevzuattaki eksiklikler, hukuka aykırılıklar, idaremizin bürokratları tarafından değerlendirilmiş ve böyle bir sonuca varılmıştır. Bunun karşılığında da bir yaptırım uygulanmıştır. Bu anlamda bu karmaşa yaşanmıştır." dedi.

istanbul büyükşehir belediyesi Abdi İpekçi Spor Salonu Zeytinburnu İstanbul Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title