Emekli Dgm Cumhuriyet Savcısı Şalk:

Emekli Dgm Cumhuriyet Savcısı Şalk:

Emekli Dgm Savcısı Talat Şalk, 'Balyoz Operasyonunun Kendisini Rahatsız Ettiğini' Söyledi

Emekli Dgm Cumhuriyet Savcısı Şalk:

Emekli DGM Savcısı Talat Şalk, 'Balyoz operasyonunun kendisini rahatsız ettiğini' söyledi.

Şalk, Antalya'nın Alanya ilçesinde Türk Ocağı'nın düzenlediği, 'Tartışılan Yargı ve Hukuk' konulu konferansta, Türkiye'nin en önemli meselesinin PKK olduğunu ifade etti.

Şalk, konuşmasında terör örgütü elebaşı Öcalan'ın yargılama sürecini de anlattı.

Öcalan'ın yakalandığı 1999 yılından 2004 yılına kadar terörsüz bir dönem yaşandığını belirten Şalk, 'Belki de Türkiye bu dönemi daha iyi değerlendirebilirdi diye bir düşüncem var. Daha geniş tedbirler alınabilirdi' dedi.

Açılım konusuna da değinen Şalk, şimdiye kadar açılımın ne olduğunu anlayamadığını, hatta kimsenin bu konuyu anlamadığını iddia etti.

Konuşmasında 'Balyoz Operasyonu'na da değinen Şalk, şöyle konuştu:

'Balyoz Operasyonu rahatsız etmiştir. Bir balyoz planı ortaya attılar. Plana göre, Fatih Camii'nde halk toplanacak, bizim askerimiz, bizim uçaklarımız halkı bombalayacak. Bütün bunlar niçin yapılacak. Hükümete darbe hazırlığı için. Ortada bir iddia varsa kimse buna yok diyemez. Araştırması normaldir. Diyelim ki bir darbe ihtimali var. Yani yapmayı düşünmüşler. Ama bu hazırlandığı iddia edilen plan 1993 yılının Kasım ayında hazırlanmış. Aradan 6 sene geçmiş bir hareket yapılmamış. Böyle bir darbe düşünülmüş olsa bile bu düşünce aşamasında kalmış. Belki plan yapılmış ama icraya başlanmamış. Ceazi hukukunda suçun oluşması için icraya başlanması gerekiyor. İcrai hareket yok. Onun için ben savcılardan daha ihtiyatlı davranmalarını bekliyorum. Neticede mahkeme karar verecek buna. Mahkeme berat da verebilir. Benim düşünceme göre berat etme olasılığı daha kuvvetli.'

Bugünkü Ceza Mahkemesi Kanunu'nun, 'Balyoz Operasyonu'nda gözaltına alınanların tutuksuz yargılanmasına cevaz verdiğini söyleyen Şalk, 'En azımdan tutuksuz yargılansınlar' dedi.

Bazı kişilerin, bu olayları, 'Türkiye normalleşiyor, Türkiye demokratikleşiyor' diye yorumladığını vurgulayan Şalk, 'Dinleyemiyorum bunları. Yanlış şeyler bunlar. Türkiye'yi içeriden birileri karıştırıyor. Durup dururken 7 yıl evvel olmuş bir olayı ortaya çıkarmanın başka hiç bir sebebi yok' diye konuştu.

Yeni Anayasa metninin, bütün partilerin katılacağı bir platformda hazırlanması gerektiğini dile getiren Şalk, 'Anayasa çok ciddi bir şeydir ve 15 günde hazırlanabilecek bir şey değildir' dedi.

Referandumda tüm maddelerin tek olarak oylanacağına dikkati çeken Şalk, bunun yanlış olduğunu öne sürdü.

(FAL-OKN-BAR) - ANTALYA

Kaynak: AA