Kilosu 10 bin liradan satılıyor! Binbir derde şifa arı sütünde siparişlere yetişilemiyor - Haberler
Haberi Paylaş

Kilosu 10 bin liradan satılıyor! Binbir derde şifa arı sütünde siparişlere yetişilemiyor

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi
 - Güncelleme:

Bahar çiçeklerinin açmasıyla, arı sütü üretimi de başladı. Nisan ayından eylül ayına kadar sağımı yapılan arı sütünün kilosu 10 bin liradan satılıyor. Hücre yenileyici ve doğurganlık artırıcı gibi özellikleri bulunan süt, yoğun talep görüyor.

Arı sütünü 4 gün tüketen işçi arılar 42 gün yaşarken 7 gün tüketen kraliçe arı ise 7 yıla kadar yaşayabiliyor. Birçok faydası olan süt aşamalardan geçtikten sonra kovanlardan gram gram sağım yapılıyor.

Fabrikadaki işlerini bırakıp bu işe giren Mehmet Durgut ve Metin Kaya, yılda 100 kilo arı sütü üretmeyi başardı. Türkiye'de yılda 30 ton arı sütü tüketilirken üretim ise 3 ton. 27 tonluk açık ise yurt dışından karşılanıyor. 300 kovan arıdan yılda 100 kilo süt üreten arıcılar yurt içinden ve yurt dışından yoğun taleple gören ürünü kısa sürede satıyor.

Kilosu 10 bin liradan satılıyor...Siparişlere yetişemiyor

Üretici Durgut, "Arı sütü üretimimiz başladı. Biz 300 kovanla üretim yapıyoruz. Biz burada 3 aile olarak arı sütü üretiyoruz. Bu işe hobi olarak başladık. Fabrikada çalışırken biz eğitime gittik. Arı sütü üretimini öğrendik. Baştan kendimize kadar ürettik, sonra talep gelmeye başlayınca üretimi çoğalttık. Sonra fabrikadaki işimizden ayrılıp bu işi yapmaya başladık. Bu yıl 100 kilo arı sütü almayı hedefliyoruz. Bu yıl sütün kilosunu 10 bin liradan satıyoruz. Arı sütünün hücre yenileme özelliği var, çocukların gelişimine büyük katkı sağlıyor. Doğurganlık oranını arttırıyor. Yurt dışından gelen ürünler çok kaliteli değil, bu sebepten bizim ürettiğimiz ürünler çok talep görüyor. Çok güçlü bir ürün olduğu için vatandaşlar gram gram alıyor. Yurt içi ve yurt dışına gönderim yapıyoruz. Ürettiğimiz sütü yıl içinde bitiriyoruz. Çoğu talebi karşılayamıyoruz" dedi.

Kilosu 10 bin liradan satılıyor...Siparişlere yetişemiyor

Her gün düzenli olarak arı sütü sağımı yaptıklarını belirten Metin Kaya, "Bu işin birçok aşaması var. Kovanları hazırladıktan sonra sağım işlemine başlıyoruz. Çok faydalı bir ürün olduğu için çok rağbet görüyor" şeklinde konuştu.

Kilosu 10 bin liradan satılıyor...Siparişlere yetişemiyor

Tüketicileri sahte ürünlere karşı uyaran Faruk Aydın ise, "Üretimimiz nisan ayında başlıyor eylül ayına kadar devam ediyor. Bu sütün üretimini yapmak için uzman olmanız gerekiyor. Bu ürün fiyatı yüksek olduğu için sahteciliği olabiliyor. Tüketiciler bildikleri üreticilerden alsınlar" ifadelerini kullandı.

Kilosu 10 bin liradan satılıyor...Siparişlere yetişemiyor

Kilosu 10 bin liradan satılıyor...Siparişlere yetişemiyor

İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Metin Kaya, Eylül, Nisan, işçi, Yaşam, Ekonomi, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title