Dünya Dans Günü'ne Festival Havasında Kutlama (2)

Dünya Dans Günü'ne Festival Havasında Kutlama (2)

30.04.2017 11:59 | Son Güncelleme: 30.04.2017 11:59
Dünya Dans Günü'ne Festival Havasında Kutlama (2)

ULUSLARARASI Dans Günü nedeniyle Avcılar'da 100'e yakın dansçı karnaval havasında kortej yürüyüşü yaptı, sokakta dans etti.

ULUSLARARASI Dans Günü nedeniyle Avcılar'da 100'e yakın dansçı karnaval havasında kortej yürüyüşü yaptı, sokakta dans etti.

UNESCO ortağı sivil toplum kuruluşu Uluslararası Dans Komitesi tarafından 1982 yılında tanıtılan ve dünyada kutlanan '29 Nisan Dünya Dans Günü' nedeniyle Avcılar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü 'Dansların Renkleri Rengarenk Dans' adı altında gösteri düzenlendi. Marmara Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı'nın yanından başlayan yürüyüşe üzerlerinde rengarenk kostümleri, ellerinde 'Dünya Dans Günü Kutlu Olsun' yazılı dövizleri bulunan 100'e yakın dansçı katıldı.

DANS EDEREK YÜRÜDÜLER

Klarnetten, darbukaya, tulumdan, davul- zurnaya kadar çeşitli enstrümanları ile yürüyen dansçılara Belediye Başkanı Handan Toprak Benli de eşlik etti. Bu etkinlikten habersiz karnavalı aratmayan görüntülerin ortaya çıktığı dansçıların dans ederek yürüyüşlerini görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Birçok kişi cep telefonları ile renkli görüntüleri kaydetti. Belediye Kültür Müdürlüğü'nün uzun süreden bu yana hazırlığını yaptığı 'Dünya Dans Günü' etkinlikleri kapsamındaki yürüyüşte halk oyunları ekipleri de halay, horon ve zaman zaman Kafkas oyunlarını sergilerken, Roman ve oryantal dansçılar da mini gösteriler yaptı.

Deprem Anıtı ve Belediye Havuz Meydanı'ndaki kısa gösterilerin ardından kortejde yürüyenler 5 erkek ve 5 kadın sanatçının heykellerinin yer aldığı Erol Mumcu Kültür Sanat Parkı'na ulaştı. Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, Avcılar'ın dil, din, renk ayrımı yapmadan kültür ve sanata, sanatçıya büyük değer verdiğini İstanbul'daki tek ilçe konservatuvarına sahip olduklarını anlatırken, "Dünya Dans Günü'nüz kutlu olsun" dedi. Gecede Barış Manço Kültür Merkezi'nde Sanat Yönetmeni Yard. Doç.Dr. Eyüp Uzunkaya'nın yönetiminde kent evlerinde eğitim gören öğrencilerin birbirinden renkli ve hareketli 14 ayrı dans gösterisi sergilendi. - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title