Dünya Çocukları Çankaya Köşkü'nde

Dünya Çocukları Çankaya Köşkü'nde

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın Barışı, Dostluğu ve Kardeşliği Desteklemek ve Bunun Kuvvetlendirmek Anlamına da Geldiğini Belirterek, "Dünyadaki Kargaşalardan, Savaşlardan En Çok Çocuklar Üzülüyor. 23 Nisan, Bütün Dünya Çocuklarını Bir Araya Getiriyor, Kardeşliği ve Dayanışmayı Güçlendiriyor" Dedi.

Dünya Çocukları Çankaya Köşkü'nde

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın barışı, dostluğu ve kardeşliği desteklemek ve bunun kuvvetlendirmek anlamına da geldiğini belirterek, "Dünyadaki kargaşalardan, savaşlardan en çok çocuklar üzülüyor. 23 Nisan, bütün dünya çocuklarını bir araya getiriyor, kardeşliği ve dayanışmayı güçlendiriyor" dedi.

Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Türkiye'ye gelen 'Dünya Çocukları'nı Çankaya Köşkü'nde kabul etti. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin başkanlığında 39 ülkeden gelen çocuklardan oluşan heyet, Cumhurbaşkanı Gül tarafından Resepsiyon Salonu'nda ağırlandı. Gül, salona gelişinde çocuklar tarafından çiçeklerle karşılandı. Çocuklara hitaben bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, "Sizleri Türkiye'de görmekten mutluluk duyuyoruz" dedi. 23 Nisan'in Türkiye'de Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlandığını hatırlatan Gül, "Biz 23 Nisan'ı 1920'den beri kutluyoruz. Bu yılda TBMM kuruldu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ilk cumhurbaşkanı olarak bu bayramı çocuklara armağan etti" diye konuştu. Dünyada ilk defe böyle bir bayramın çocuklara armağan edildiğini vurgulayan Gül, Atatürk'ün bu kararıyla, çocuklara ve geleceğe verdiği önemi gösterdiğini belirtti. "Sizlerin olması bu bayramı zenginleştirmektedir" diyerek, konuk ülke çocuklarının ailelerine ve öğretmenlerine teşekkür eden Gül, şöyle devam etti:

"Bu bayram bir anlamda, barışı, dostluğu ve kardeşliği desteklemek ve bunun kuvvetlendirmek anlamına geliyor. Dünyadaki kargaşalardan, savaşlardan en çok çocuklar üzülüyor. 23 Nisan, bütün dünya çocuklarını bir araya getiriyor, kardeşliği ve dayanışmayı güçlendiriyor. Mustafa Kemal Atatürk, çok büyük bir öngörüyle kardeşliği ve dostluğu pekiştirmenin yolunun çocuklardan geçtiğini öngördüğü için bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. O yüzden 23 Nisan'ı Çocuk Bayramı olarak kutluyoruz." Gül, konuşmasının ardından çocukların armağanlarını kabul etti. Çocuklar ülkelerine has eşyaları Gül'e takdim ederken, Gül'de çocuklara MP3 çalar hediye etti. Hediye merasimi esnasında, Filistinli ve Venezüellalı çocuklar Cumhurbaşkanı Gül'e sarılırken, Gül de çocuklara yakın ilgi göstererek karşılık verdi. Kırgızistan'dan gelen çocuk ise, beraberinde getirdiği keçeden yapılma Kırgız kalpağını Gül'ün başına taktı. Köşk'ün Moldovalı konuk çocuğu ise Gül'e gül desenli örme atkı hediye etti. Ukraynalı bir çocuk da Türkçe şiir okudu.

(TAN-OK-Y)

Kaynak: İHA