Doğru yerde, doğru zamanda

Bora-Hansgrohe’nin İrlandalı sprinteri Sam Bennett 2017 ve 2018’de yedi etap kazandığı Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na yine fırtına gibi girdi.

Doğru yerde, doğru zamanda

Bora-Hansgrohe’nin İrlandalı sprinteri Sam Bennett 2017 ve 2018’de yedi etap kazandığı Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na yine fırtına gibi girdi. İlk iki günde zirveyi kimseye bırakmayan ve genel klasman liderine verilen turkuaz mayoyu üzerinde taşıyan 28 yaşındaki sporcu, kariyerinin en iyi sezon başlangıcını yaptığını düşünüyor.

Çanakkale’den başlayıp Edremit’te sona erecek üçüncü etap öncesi turkuaz mayoyla imza için podyuma çıkan Bennett, Eurosport Türkiye ekibinden Mehmet Ali Yaman'ın sorularını yanıtladı.

Türkiye ile olan bağınla başlayalım. Şimdiden toplam dokuz galibiyetin var. Bu yarışın kalbinde özel bir yeri var mı?

Türkiye'de yarışmayı seviyorum. Genelde hava güzel oluyor ve insanlar her zaman çok dostça davranıyor. Şu anda bulunduğumuz yer de (Çanakkale) çok güzel. Umarım yarıştaki iyi performansımı sürdürebilirim.

Bu yarışın artık tecrübelilerinden birisin ama geçtiğimiz iki sezonda değişik tarihlerde ve farklı bir rotada koşuluyordu. Bu seneki peloton için ne söylersin?

Aslında daha fazla World Tour takımı olacağını düşünmüştüm. Ama yapacak bir şey yok. Her şeye rağmen iyi bir peloton var, güçlü sprinterler yarışıyor. Quick Step, Lotto Soudal, Dimension Data gibi ekipler buradalar. Peloton içerisinde sıkı bir mücadele var. Zor olsa da yine çıkıp kazanmaya çalışacağım. Hava biraz soğuk ama olsun.

Bu sezon katıldığın her yarışta kazanıyorsun. Mayıs ayı öncesi San Juan, Birleşik Arap Emirlikleri, Paris-Nice ve Türkiye Turu’nda şimdiden altı galibiyet aldın. Bu en iyi sezon başlangıcın mı?

Evet, çok iyi bir giriş yaptım 2019 yılına. Geçmişte sezon başında bu kadar başarı elde etmişliğim yoktu. Örneğin geçen sene mayısa kadar galibiyet alamamıştım. Üst üste kazanıyor olmak çok güzel. Kendimi bu noktaya taşıyabilmek adına geçtiğimiz yıl çok şey öğrendim.

11 galibiyetle Türkiye’de senden daha fazla etap alan tek isim Andre Greipel, geçenlerde sprinter içgüdüsünü kaybettiğini söyledi. Sprinter içgüdüsünün ne olduğunu senin gibi turun en hızlılarından birinden öğrenmek isterim.

"Her koşul altında doğru anda reaksiyon vermek" olduğunu söyleyebilirim. Çok fazla tereddüt etmeden, doğru anı kaçırmadan harekete geçmeniz lazım çünkü her şey çok hızlı gelişiyor. Bir anlık bekleyiş, galibiyet şansının elinizden gitmesi anlamına geliyor. Doğru anda pedala yüklenmeniz gerekiyor.

Giro sorularından sıkıldın biliyorum ama bu sene orada olmayacaksın. Hayal kırıklığın var mı?

Bu sene Giro’da değil ama La Vuelta'da yarışacağım. Orada da her zaman olduğu gibi elimden geleni yapacağım.