Dha Yurt Bülteni-12

Dha Yurt Bülteni-12

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ak Parti açılımı CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın ve Türkiye'nin hızla değiştiği bir dönemde Ak Parti'yi durağanlığa mahkum etmeye haklarının olmadığını söyleyerek, "Bir kez daha söylüyorum davası, yüreğinde hizmet aşkı, kafasında projesi...

Dha Yurt Bülteni-12

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ak Parti açılımı

 

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın ve Türkiye'nin hızla değiştiği bir dönemde Ak Parti'yi durağanlığa mahkum etmeye haklarının olmadığını söyleyerek, "Bir kez daha söylüyorum davası, yüreğinde hizmet aşkı, kafasında projesi bulunmayan, ilkelerimize tüm benliğiyle bağlı olmayan hiç kimse Ak Parti'de yönetici konumuna gelemez, bu böyle biline" dedi.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'daki Expo Kongre Merkezi'nde partisinin il başkanlığı tarafından düzenlenen Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katıldı. Toplantı öncesi Expo alanına kendi araçlarıyla gelen partililer, buradan servislerle Expo Kongre Merkezi'ne götürüldü. Alana giren tüm araçlar tek tek güvenlik kontrolünden geçirildi. Aramalar sırasında uzun kuyruklar oluştu. Partililer, Kongre Merkezi girişinde de iki kez üst aramasından geçirildi. Kongre merkezine girenlerin üzerindeki çakmaklar görevlilerce alındı. Girişte gazeteciler de sıkı aramadan geçirildi. Akreditasyon kartı olmayan gazeteciler içeri alınmadı. Basın mensuplarının salona bilgisayar, ses kayıt cihazı, fotoğraf makinesi ve kamerayla girmesine de izin verilmedi. Tamamen dolan salonda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti'nin kentine, gençliğine kıymet veren bir hareket olduğunu söyledi. Seçme yaşının 18 olduğunu hatırlatan Erdoğan, seçilme yaşını da 18'e indirdiklerini kaydetti. Gençlerle gurur duyduklarını ifade eden Erdoğan, "Fetih gençliğinin bir özelliği var. Bir çağı kapattı bir çağı açtı. Ecdadımız bir çağı kapatıp bir çağı açtığına göre, onun varisleri olan torunları da inşallah 21'inci asrı ecdadının asrı haline dönüştürecektir. Onun için hedefler koyduk. Ne dedik, 2053, 2071. İnşallah 26 Ağustos'ta Malazgirt'teyiz. Tüm gençliğimizi Malazgirt'te beraber bulunmaya davet ediyorum. Bu yıl aynı Çanakkale'yi olduğu gibi Malazgirt'i de anacağız" dedi.

"TÜRKİYE BÜYÜK SALDIRILARA MARUZ KALDI"

Türkiye'nin özellikle son 4 yıldır içeride ve dışarıda tarihinin en büyük saldırılarına maruz kaldığı bir dönem olarak kayıtlara geçtiğini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu dönemde bir ülkeye yöneltilebilecek tüm saldırıları gördük, yaşadık. Türkiye'yi hedef alanlar, Ak Parti'yi boş bırakır mı? Bırakmadılar. Bu süreçte partimize de pek çok tuzak kuruldu. 2013'teki Gezi olaylarının ve 17-25 Aralık emniyet, yargı darbe girişiminin, 2014'teki mahalli idareler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, 2015'teki 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinin, bölücü örgütün çukur eylemlerinin ve DEAŞ saldırılarının, 2016'daki 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün, son olarak da 16 Nisan halk oylamasının mecrasından çıkartılma gayretlerinin, tüm bunların amaçlarından biri de Ak Parti'yi sarsmak, mümkünse parçalamaktır. Hamdolsun Allah'ın yardımı, milletimizin desteği ve dava arkadaşlarımızın metanetiyle tüm bu saldırıları boşa çıkardık. Ülkemizin bu karmaşık döneminde partimiz içinde de yolunu kaybedenler elbette oldu. Milletvekillerinden, belediye başkanlarından, teşkilat mensuplarından bazı firelerle elbette karşılaştık. Fakat yaşadığımız saldırının büyüklüğünü dikkate aldığımızda, hamdolsun bunların sayısı ve oranı gerçekten çok düşük."

"CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'NİN ADIMINI ATIYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk defa bu kadar geniş bir İl Divan toplantısı yaptıklarını söyledi. "Neden" diye soran Erdoğan, "Çünkü artık bir Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin adımını atıyoruz. 2019'un martında bir yerel seçim yapacağız. Ardından kasımında bir parlamento seçimi ve cumhurbaşkanlığı seçimi yapacağız. Buna çok kararlı hazırlanmak durumunda değil miyiz? Öyleyse zaman kaybına tahammülümüz yok. Çok çalışacağız çok. Durmak yok, yola devam" dedi.

"EREN'İN ANNESİNİ ARADIM"

Trabzon'un Maçka İlçesi'nde teröristlerin açtığı ateş sonucu şehit düşen 15 yaşındaki Eren Bülbül'ün annesini de telefonla aradığını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Abazasıyla, Boşnakıyla, Arnavutuyla velhasıl 80 milyon biz tek milletiz. Bizi bölemeyecekler, bizi parçalayamayacaklar. Biz tek millet olarak inşallah geleceğe yürüyecek ve böylece 21'inci asrı Türk milletinin asrı olarak dünyaya haykıracağız. Allah rahmet eylesin. Eren kaç kardeş biliyor musunuz? Bunlar 13 kardeşler. Anneye bak anneye. Ayşe hanımın 13 evladı vardı, bir tanesi de Eren'di. Bana dedi ki 'Siz en az 3 dediğiniz zaman ben yanlış mı yaptım diye düşündüm' dedi. Dedim olur mu, sen Allah'ın ve resulünün emrini yerine getirdin. Sen ne güzel annesin ki cenneti 13 evladınla teminat altına aldın. Bayrağımızı görüyorsunuz. Rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız işte Eren gibi her şehidimizin ta kendisi. Bir şehidimizin düşüşü yıldızın düşmesi gibidir. O kadar önemli."

TERÖRLE MÜCADELE VURGUSU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadelede kararlılığa vurgu yaptı. Erdoğan, şöyle dedi: "780 milyon kilometrekareyle tek vatanda yaşıyoruz. Tek vatanda bölmek, parçalamak böyle bir şey mümkün mü? Buna teşebbüs edenlere biz o toprakları ne yaptık, mezar, mezar. Onların inlerine gireceğiz dedik, girdik mi? Girdik. Hala da girmeye devam ediyoruz. Çünkü bu ülkeyi bölmeye gayret edenlere, bu toprakları biz yaşanmaz hale getireceğiz. Bunda kararlıyız. Bizim Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka herhangi bir devletimiz yok. Devletimizi kimse bölmeye gayret etmesin, böyle bir yola tevessül edenin yeri bellidir, inlerine gireceğiz dedik, inlerine girdik ve o inlerden onları söküp çıkartarak onlara bedelini ödettik. Bu kriterlerin dışında kalan herkes bizim için defoludur, yorulmuştur, yolunu kaybetmiştir. Ahde vefa bizim siyaset ahlakımızın vazgeçilmez bir unsurudur, ülkemize ve partimize ihanet edenlere karşı ne kadar öfkeliysek, bu çatı altında hizmet veren tüm kardeşlerimize de o derece muhabbet doluyuz." "ANINDA KAPIYA 

KOYMAYA MECBURUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın ve Türkiye'nin hızla değiştiği bir dönemde Ak Parti'yi durağanlığa mahkum etmeye haklarının olmadığını söyledi. Yeni projelerle, sürekli yenilenen heyecanlarla, daima hedef büyüten bir dinamimizle yoluna devam eden yöneticilerin hizmetlerini sürdüreceğini, ancak partiyi sırtlayıp götürmek yerine, partinin sırtına binmeye kalkanları kenara çekmenin de millete karşı sorumlulukları olduğunu vurgulayan Recep Tayyip Erdoğan, "Kardeşlerim, FETÖ ve PKK ittisakı başta olmak üzere milletimize düşmanlık eden terör örgütlerine bulaşmış olanlarla ilgili hassasiyetimiz elbette vardır ve olacaktır. Bu konuda en küçük bir taviz vermemiz söz konusu değildir" dedi. Partisinin çatısı altında FETÖ ile iltisakı olanları asla barındıramayacaklarını anlatan Erdoğan, "Yol yakınken nerede FETÖ ile bağlantısı olanlar varsa hemen bize bildirin. Anında kapıya koymaya mecburuz. Bunlar bu mileti böldüler, bu ümmeti parçaladılar. Ondan sonra da utanmadan, sıkılmadan Pensilvanya'da şu anda park ettiler. Almanya'da park ettiler, batının değişik ülkelerinde park ettiler. Daha siz çok yerlere kaçacaksınız. Afrika'ya kaçacaksınız. Ama siz kaçacaksınız, biz kovalayacağız. Çünkü milletimin parçalanmasına sorumluluk makamında olan bir kardeşiniz olarak müsaade etmemiz mümkün değildir" diye konuştu.

AK PARTİ KADROLARI

Konuşması sık sık "Recep Tayyip Erdoğan" sloganlarıyla kesilen Erdoğan, salondakilere "Sağ olasınız" diyerek 'Rabia' işaretiyle karşılık verdi. Ülke genelinde Ak Parti'de görev alacak kadroların nasıl bir katkı koyacaklarını dikkate alacaklarını ifade eden Erdoğan, "Bir kez daha söylüyorum davası yüreğinde hizmet aşkı, kafasında projesi bulunmayan, ilkelerimize tüm benliğiyle bağlı olmayan hiç kimse Ak Parti'de yönetici konumuna gelemez, bu böyle biline" dedi.

Görüntü Dökümü:

--------------------------

-Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları 

Haber: Mehmet ÇINAR- Özgür ÖZTÜRK- Kamera: ANTALYA,

========================================

Meral Akşener: Parti kuruluşumuzu erken bir tarihe almaya çalışıyoruz 

MHP'den ihraç edilen Meral Akşener, parti kuruluşu için 26 Ekim'e kadar sürecek olan uyum yasalarının tamamlanmasını beklemeyi planladıklarını, partinin Kasım başında kuruluşunun açıklanması niyetinde olduklarını söyledi. Akşener, "Ancak şaibeleri ortadan kaldırmak istememiz sebebiyle çalışmalarımızı olabildiğince hızlandırarak kuruluşumuzu daha erken bir tarihe almaya çalışıyoruz" dedi.

Bursa'ya gelen Meral Akşener, geçen 6 Ağustos'ta araştırmacı- yazar Servet Somuncuoğlu için düzenlenen anma programı çıkışında bir grubun saldırısına uğrayan MHP eski il başkanları Yüksel Yılmaz ve Hasan Toktaş'ı ziyaret etti. Ziyaret sonrası açıklama yapan Akşener, bunun menfur bir saldırı olduğunu belirterek, "Bunlar hakkında bir tek şey söyleyebilirim; Çirkinlik her zaman yenilgiye yol açarö dedi. Gazetecilerin yeni parti hakkındaki soruları üzerine Akşener, 1200 arkadaşıyla istişareler yaptığını ve oradan bir karar çıktığını belirterek, 20 Haziran'da kongreyle ilgili mahkemenin kararıyla bütün yolların tükenmesi üzerine milletin merkezinde bir siyasi oluşuma karar verildiğini söyledi. Daha sonra toplumun değişik kesimleriyle kanat önderleriyle de istişareler yaptığını anlatan Akşener, şöyle devam etti: "Ümit Özdağ hocamla beraber yürüme kararı aldık. Koray Aydın bakanımızla da istişareler neticesinde bir yola doğru girmiş durumdayız. Bizim bu oluşumu hayata geçirme ile ilgili kararımız kesinleşmişti. Bunlar ilgili çalışmalar başlatmıştık fakat yepyeni ve bizim karşı olduğumuz bir cumhurbaşkanlığı düzenine geçiliyor. Sonuç itibarıyla fiili bir durum. Uyum yasalarının 26 Ekim'e kadar çıkması gerekiyor. Onu bekleyip, biz bu çalışmaları yapıp oluşumu Kasım ayında açıklamak gibi bir kararımız vardıö dedi. Fakat bu süreçte ilginç bir şey olduğunu kaydeden Akşeşener, "FETÖ terör örgütün elebaşı bir fotoğraf çektirdi. O fotoğrafta sadece ayakkabılarıyla seccade olması dışında, her şeyi kabalist sistem üzerinden okumamız gerekiyor. Türkiye'de demek ki pek çok İslam dışı anlayışlara sahip bu tip, koca soru işaretlerinin bulunduğu anlayışın ortaya çıktığı bir dönemdeyiz. 11 sayısının olduğu görüldü. Bunun neye tekabül edeceğini de bilemeyiz. En azından ben şunu bilerek, sempatizanlarına, bağlılarına üzerimizden bir umut mesajı vermek için her terör örgütünün böyle düzenekleri vardır. Bu PKK'da da bu tür başka alanlarda da mevcuttur. Ben de çok tecrübeli bir insanım. İçişleri Bkanlığı yaptım bu örgütlenmelerle mücadele etmiş bir insanım bu şaibelere soru işaretlerine meydan vermemek üzere biz mümkün olduğunca erkene aldık parti kurma çalışmalarını" dedi. Yeni partinin çalışma düzeni hakkındaki planlarını da anlatan Meral Akşener, Türkiye'de bugüne kadar kurulmuş olan hiçbir siyasi partide olmayan tüzük ve program üzerine çalıştıklarını söyledi. Akşener, "Ben sizinle konuşurken masanın başında hazırlık yapan arkadaşlarımız var. Her konu başlığı üzerinde çalışan yüzlerce arkadaşımız var. Örneğin sağlık başlığı üzerinde çalışan 150 kişi var. Çok bütünlüklü bir çalışma yapılıyor ve bunlar bir araya toplanacak" dedi. Erken seçim konusunu da değerlendiren Akşener, "Keşke olsa ama beklemiyoruz. Eğer Ak Parti'nin bugüne kadarki reflekslerini okuyan bir siyasetçi olduğumu düşünürsek en erken seçim 2018 Mayıs ayında olur. Bu benim öngörümdür ama Ak Parti tanıyan birisi olarak öngörümdür. Bu seçim ise Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler olur" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ 

------------------------------

-Akşener'in açıklaması

-Detay görüntüler

Haber: Berktuğ ÖNCÜ - Enver Fatih TIKIR/BURSA,

BOYUT 205 MB, SÜRE 06.26

===========================================

Perinçek'ten CHP'ye "Vatanseverlerin tarafına gel" çağrısı

VATAN Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "HDP ile birlikte Türkiye'nin hiçbir sorununu çözemezsin. Ancak Türkiye'nin sorunu olursun" diyerek, CHP'ye "Vatanseverlerin tarafına gel" çağrısında bulundu.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Bodrum'un Turgutreis ve Mumcular Mahalleri'nde partililer ile biraraya geldi, kitaplarını imzaladı. Partisinin Turgutreis İlçe Teşkilatı'nda partililere seslenen Perinçek, CHP'yi eleştirdi. Perinçek, "HDP'yi bırak, bu tarafa gel, vatanseverlerin tarafına gel. HDP ile birlikte Türkiye'nin hiçbir sorununu çözemezsin. Ancak Türkiye'nin sorunu olursun. HDP ile beraber olanlar Türkiye'nin sorunu haline gelir" diyerek CHP'ye çağrıda bulundu. 2019 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için bir de öngörüde bulunan Perinçek, "Buradan açıklıyorum. HDP ve CHP 2019 seçimlerine birlikte girecek. Cumhurbaşkanı adayları da Meral Akşener" diye konuştu.

İNCİRLİK' TE EYLEM YAPACAK

Eylül ayı ortalarında Adana'da İncirlik üssünün kapatılması için eylem yapacaklarını söyleyen Perinçek sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'nin her yerinden otobüsler tutarak ve otobüslerin geçtiği kent merkezlerinde yürüyüşler yaparak böyle 6-7 koldan Adana'ya doğru gideceğiz. Adana'da milletimi toplayarak bir miting yapacağız. Mitingimizin sloganı ise 'İncirlik üssü Amerika'ya kapatılsın, Habur kapısı da Barzanistan'a kapatılsın' olacak. Terör Örgütü PKK ile mücadelede Suriye, Irak ve İran ile birlikte olmak lazım. Bugünkü dünya koşullarında o ülkeleri yanına alarak ABD ve İsrail planlarını bozarsın. ABD ve İsrail, 'Kürdistan'ı kuracağım' diyor. O Kürdistan'ın bir kısmında da Diyarbakır var. Suriye'nin kuzeyinden Doğu Akdeniz'e uzanan bir Kürdistan'ı kurmak için bir savaş veriliyor. Savaş o. Türkiye'nin içindeki savaş da o Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki savaş da. Bu savaş da doğru mevzilenen parti, doğru çözüm getiren parti, bu savaşı Türk Ordusu'nun zaferiyle bitirecek olan parti Vatan Partisi'dir. Biz bu işin silahla olacağını tespit ediyoruz. Vatan Partisi İran, Irak, Suriye yani bölge ülkeleri ile şimdiden anlaştı. Anlaşmasını da açık açık ilan ediyor. Bu ülkeler diyorlar ki; biz Vatan Partisi ile beraber Kürdistan'a izin vermeyeceğiz. Ülkeye huzur ve barış getireceğiz. Şehit cenazelerinde değil düğünlerde birleşeceğiz. Bugünkü hükümet niye yapamıyor? İran'a, Irak'a, Suriye'ye, Rusya'ya yan bakarsan bu sorunu çözemezsin. Karşında ABD ve İsrail var."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-----------------------------

-Perinçek'in konuşmasından görüntü

Haber-Kamera: Yaşar ANTER/ BODRUM,

======================================

Kars'ta orman yangını

KARS'taki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın, 4 saatte kontrol altına alındı. Yangında 10 dönüm ağaçlık alan zarar gördü.

Bugün saat 13.00 sıralarında Paşaçayır Mahallesi'nde Kredi Yurtlar Kurumu yanında bulunan ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangına itfaiye ve Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait orman söndürme araçları ile polis de TOMA ile müdahale etti. Çevredekiler de küreklerle söndürme çalışmalarıne katıldı. Yangın, yaklaşık 4 saat süren çalışmalar sonucunda kontrol altına alınabildi. Kars Belediyesi İtfaiye Müdürü Cemil Acay, yangının yoğun çabalar sonucunda kontrol altına alındığını, 10 dönüm ağaçlık alanın zarar gördüğünü söyledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-----------------------------

-Orman yangınından genel ve detaylar

-Alevler

-Ağaçların yanması

-Söndürme çalışmaları

-İtfaiyenin su tutması

-Görevlilerin küreklerle müdahalesi

-İtfaye Müdürü Cemil Acay'ın konuşması

Haber-Kamera: Bedir ALTUNOK/ KARS,