CHP'li Özgür Özel'den Erdoğan'ın Yemini ile İlgili Açıklama: Ayağa Kalkmayacağız

CHP'li Özgür Özel'den Erdoğan'ın Yemini ile İlgili Açıklama: Ayağa Kalkmayacağız

CHP Grup Başkan vekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin törenine katılacaklarını belirterek, "Bugüne kadar yürütmenin başı karşısında hiç ayağa kalkmadık, kalkmamak gerekiyor, kalkmayacağız" dedi.

CHP Grup Başkan vekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mecliste düzenlenecek olan yemin törenine katılacaklarını belirterek, "Burası yasama meclisidir ve bugüne kadar yürütmenin başı karşısında hiç ayağa kalkmadık, kalkmamak gerekiyor. Biz kalkmayacağız" dedi.

CHP'NİN MEVCUT BAŞKAN VEKİLLERİ YENİDEN SEÇİLDİ

CHP, 27'nci Yasama Dönemi'nin ilk grup toplantısını basına kapalı olarak gerçekleştirdi. Grup başkan vekillerinin belirlendiği toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan CHP Grup Başkan vekili Özgür Özel, mevcut grup başkan vekillerinin yeniden grup başkan vekilliğine seçildiğini belirtti.

CHP YEMİN TÖRENİNDE BULUNACAK

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özel, partilerinin meclis başkanı adayının belirlenmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin töreniyle ilgili, şunları söyledi: Meclis Başkan adayımız Çarşamba günü belirlenecek ve ilan edilecek. Yarın ki yemin töreninde Cumhuriyet Halk Partisi bulunacak. Daha önce Cumhurbaşkanının tarafsız, bağımsız olduğu dönemlerde Cumhurbaşkanı kim olursa olsun CHP grubu makama saygı gereği onu ayakta karşıladı. Cumhurbaşkanı kim olursa olsun sürüyordu ve Recep Tayyip Erdoğan'ın da tarafımızdan gelirken ayakta karşılandığı konuşmalar oldu.

"YEMİN TÖRENİNDE AYAĞA KALKMAYACAĞIZ"

Özel konuşmasının devamında şöyle konuştu: Bugün kuvvetler ayrılığının ayaklar altına alındığını söylüyoruz ama kuvvetlerin birbirinden ayrı olduğunu söyleyenlere şunu söylemek istiyoruz. Burası yasama meclisidir ve bugüne kadar yürütmenin başı karşısında hiç ayağa kalkmadık, kalkmamak gerekiyor. Artık tarafsız bir Cumhurbaşkanı yok. Geçen referandumdan sonraki ilk 1 ekim açılışında da ifade etmiştik. Bir partinin genel başkanı karşısında ayağa kalkmak gibi geleneğimiz yok. Tarafsızlığını yitirmiş bir kişiye karşı ayağa kalkmak gibi bir gelenek yok. Kaldı ki yüksek yargı mensuplarının ayağa kalkması nasıl ki bütün dünya da eleştiri konusu olacaksa ve Türkiye'de o görüntü hepimizi rahatsız ettiyse yasama organının da yürütmenin başı karşısında ayağa kalkmasını kimse beklemesin. Biz kalkmayacağız. Kendisinin yemini sırasında salonda CHP bulanacak ve bu yemin törenini izleyeceğiz.

Kaynak: DHA