Bolu: Bakan Çubukçu'nun Bolu Ziyareti

Bolu: Bakan Çubukçu'nun Bolu Ziyareti

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Bolu İzzet Baysal Kız Yetiştirme Yurdu'nda kalan kimsesiz çocukların düzenlediği yıl sonu eğlencesine katıldı.

Bolu: Bakan Çubukçu'nun Bolu Ziyareti

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Bolu İzzet Baysal Kız Yetiştirme Yurdu'nda kalan kimsesiz çocukların düzenlediği yıl sonu eğlencesine katıldı.

Bakan Çubukçu, burada yaptığı basın toplantısında, yurtlardaki kayıp çocuklarla ilgili bilgiye sahip olduklarını dile getirerek, "Bütün bunlardan haberdarız, bunlar bilgimiz dışında olan olaylar değil. Yeni bulunmuş bir konu da değil. Her şeyden önce Diyarbakır'da İnsan Hakları Kurulu'nun yaptığı araştırma ve rapor kesim tarihi Kasım 2005. Dolayısıyla bizim bütün kurumlarımızda zaman zaman bu tür olaylar olur. Bunun dışında tedbir kararlı çocuklarımız da vardır kurumlarımızda, bunlar da yurttan kaçar. Biz ve ilgili valilikler, hepsi kurum altında olması gerektiği halde, koruma kararlı veya tedbir kararlı kaçmış çocukları biz kurum olarak aynı gün yazılı olarak veya telefonla emniyete bildiririz. Yani yurtta olması gerektiği halde olmayan çocuklar ilgili valiliklerde ve emniyet müdürlüklerinde var. Sorumluluk makamında olanlar da bunların bulunması için gerekli kuvveti kullanacak olanlardır. Bu çocuklarla ilgili 2 durum söz konusu. Tedbir kararlı çocuklar var, koruma kararlı çocuklar var. Tedbir kararlı çocuklar 2005 Temmuz ayında meclisten geçen, 15 Ocak 2006'da yürürlüğe giren Çocuk Koruma Kanunu nedeniyle kanunla itilafa düşen, suç işleyen, bağımlı ya da istismar edilmiş çocukların sosyal rehabilitasyonun muhatabı biziz. Taktir edersiniz ki, bizim kurumlarımız cezaevi değil. Dolayısıyla kapılarında görevli olmadığı gibi, çocuklar açık kapı sistemiyle rehabilite edilir. Zaten aksini yapacak olursak, çocuk hakları sözleşmesine de, üstlendiğiniz Çocuk Koruma Kanunu gereği role de aykırı olurdu. Kayıtlı ve tedbir kararı olduğu halde mahkemeden bize gelen çocukların yüzde 90'ı kaçıyor. Bugüne kadar bu çocuklarla ilgili haberler hep basında yer aldı. Bu kaçan çocuklar yazdığınız çocuklardır. Kaybolmuş, herhangi bir şekilde en ağır istismarın malzemesi olma ihtimali olan çocuklardan söz etmiyoruz. Burada tedbir kararlı çocuklarla, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'nun üstlendiği yeni rolün kamuoyu tarafından çok iyi bir şekilde anlaşılması için üstünü çizerek söylüyorum. Koruma kararlı çocuklarla ilgili de genellikle ailesinin aldığı ve 70 izin gününün sonunda getirmediği çocuklar. Bir şekilde gelmiyor. Bazen çocuk istemiyor gelmeyi. Bazen de 'aile devletin koruması altında kararları sürsün ama ben bakayım çocuğuma' diye tercih ediyor. Yani vaka bundan ibarettir. Bilgi sahibi olması gereken özellikle mülki amirlerinin bilgi sahibi değilmiş gibi davranmalarını yadırgadığımı söylemek istiyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA