Başbakan Erdoğan Kongrede Konuştu: "Bu Partiye Elitler Rota Çizemez" (1)

Başbakan Erdoğan Kongrede Konuştu: "Bu Partiye Elitler Rota Çizemez" (1)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Partisinin 3. Olağan Kongresi'nde, Birlik ve Beraberlik Mesajı Verirken, "Bugün Bu Salonda Anadolu Var, Trakya Var, Türkiye'nin 7 Bölgesi Var. Bugün Bu Salonda Karadeniz'in Coşkusu, Akdeniz'in Sıcaklığı Var. Bugün Burada Kızılırmak'ın, Yeşilırmak'ın, Sakarya'nın, Dicle'nin, Fırat'ın, Seyhan'ın, Ceyhan'ın, Meriç'in, Gediz'in, Menderes'in Çağıltısı Var" Diye Konuştu.

Başbakan Erdoğan Kongrede Konuştu:
03.10.2009 14:10 | Son Güncelleme: 03.10.2009 14:10

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 3. Olağan Kongresi'nde, birlik ve beraberlik mesajı verirken, "Bugün bu salonda Anadolu var, Trakya var, Türkiye'nin 7 bölgesi var. Bugün bu salonda Karadeniz'in coşkusu, Akdeniz'in sıcaklığı var. Bugün burada Kızılırmak'ın, Yeşilırmak'ın, Sakarya'nın, Dicle'nin, Fırat'ın, Seyhan'ın, Ceyhan'ın, Meriç'in, Gediz'in, Menderes'in çağıltısı var" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğna, AKP'nin ASKİ Spor Salonu'nda gerçekleşen 3. Olağan Kongresi'nde konuştu. Konuşmasına, hüküm giydiği 26 Mart 1999 gününe değinerek başlayan Erdoğan, "Pınarhisar Cezaevi'ne yola çıkarken Üsküdar'da evimin önünde toplanmış vatandaşlarıma seslendim. Bu bir veda değil dedim. İnşallah bitemeyen şarkının besteleri içindeki bir es, bir duruştur dedim. İnanıyorum ki, es'den sonraki notalar istikrara içinde, aydınlık yarınların Türkiye'sine, barışa, kardeşliğe giden yolda, sizin bu sevginiz, sizin bu sevdalarınızla bütünleşerek devam edecektir dedim" diye konuştu.Umudunu bir an olsun kaybetmediğini anlatan Erdoğan, Pınarhisar Cezaevi'nde" Necip Fazıl Kısakürek'in "Zindandan Mehmed'e Mektup" şiirinin hislerime tercüman olduğunu ifade ederek, şu dizeleri okudu:

"Dua, dua, eller karıncalanmış; Yıldızlar avuçta, gök parçalanmış. Gözyaşı bir tarla, hep yoncalanmış... Bir soluk, bir tütsü, bir uçan buğu; İplik ki, incecik, örer boşluğu Ana rahmi zahir, şu bizim koğuş; Karanlığında nur, yeniden doğuş...Sesler duymaktayım: Davran ve boğuş. Sen bir devsin, yükü ağıdır devin. Kalk ayağa, dimdik doğrul ve sevin. Mehmed'im, sevinin, başlar yüksekte. Ölsek de sevinin, eve dönsek de, sanma bu tekerlek kalır tümsekte. Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir. Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir."

-"72 MİLYON TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞINI SELAMLIYORUM"

Başbakan Erdoğan, Üsküdar'da 26 Mart 1999 günü söylediği şarkının, kardeşlik türküsüne dönüştüğünü söylerek şunları kaydetti:

"İstanbul'da söylenen o şarkı milyonlarca İnsanın söylediği özgürlük marşına dönüştü. O şarkı bütün Türkiye'yi sardı. O şarkı top yekün bütün milletin terennüm ettiği bir şahesere dönüştü. O şarkı umudun melodisi oldu. O şarkı gönülleri yürekleri birleştirdi. İşte o şarkı bugün burada, bu salonda devleşen coşku oldu, heyecan oldu, aşk oldu, sevda oldu.

Ben işte o şarkıyı bizimle birlikte söyleyen herkesi selamlıyorum. Bu harekete gönlünü veren, yüreğini ortaya koyan herkesi selamlıyorum. Bu muhteşem salonu dolduran tüm kardeşlerimi selamlıyorum. Türkiye'nin 81 vilayetini, tüm ilçelerimizi, beldelerimizi, tüm köylerimizi 72 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını, bu ülkede yaşayan, bu ülkede nefes alıp veren her bir kardeşimi selamlıyorum. Hanım kardeşlerim, gençler sizleri selamlıyorum. Bugün bizi bu demokrasi şöleninde yalnız bırakmayan, dünyanın dört bir yanından dost ve kardeş ülkelerden gelen misafirlerimizi selamlıyorum."

-ERGENEKON VURGUSU-

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin tüm renklerinin, tüm seslerinin, bu salonda olduğunu ifade ederek, "Bugün bu salonda Anadolu var, Trakya var, Türkiye'nin yedi bölgesi var. Bugün bu salonda Karadeniz'in coşkusu, Akdeniz'in sıcaklığı var. Bugün burada Kızılırmak'ın, Yeşilırmak'ın, Sakarya'nın, Dicle'nin, Fırat'ın, Seyhan'ın, Ceyhan'ın, Meriç'in, Gediz'in, Menderes'in çağıltısı var. Bu muhteşem salonda, Ağrı Dağı'nın, Süphan'ın, Kaçkar'ın, Cudi'nin, Munzur'un, Erciyes'in, Toroslar'ın, Aladağlar'ın, Uludağ'ın yüceliği, ali cenaplığı var. Bizi biz eden bizi millet haline getiren tüm kardeşler burada" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın, sözleri coşkulu kalabalığın sloganları ile kesilirken, Erdoğan şöyle devam etti:

"Sevgili kardeşlerim şurası çok önemli, altını çiziyorum; biz birlikte Türkiye'yiz. AK Parti bizatihi milletin partisidir. AK Parti, 14 Ağustos 2001'de bizzat milletimizin kurduğu bir partidir. Bu parti, bu hareket bu kadro milletin rotasından başka rota tanımadı, bundan sonra da tanımayacak. Bu partiye toplumdan kopuk olan elitler yön belirleyemez, bu partiye milleti küçümseyerek seçkinler rota çizemez. Bu partiye milletin hukukunu ayaklar altına alan çeteler sirayet edemez. Üzerimizdeki yük aziz milletimizin yüküdür. Biz bu yükü yere düşürmedik. Bundan sonra da düşürmeyeceğiz, biz bu emanete halel getirmedik, bundan sonra da getirmeyeceğiz. Dikkat ediniz iktidarda bulunduğumuz 7 yıl boyunca, bu emaneti düşürmek isteyenler oldu, millet iradesi gölgelemek, milletin taleplerini çiğnemek isteyenler oldu. Bizi demokrasi yolundan, ilerleme, kalkınma yolundan alı koymak isteyenler oldu. Tahriklerle, provokasyonlarla, Türkiye'nin karanlık mecralara sevk etmek isteyenler oldu. Hiçbirine boyun eğmedik, dik durduk, boynuzumu bükmedik, başımızı öne eğmedik. Ak Partinin aklığına asla ve asla gölge düşürmedik. 3 Kasım 2002 bu millet için milat olmuştur. 3 Kasım'dan itibaren b u ülkede siyaset tarzı, yönetim anlayışı ve demokrasinin standardı, devlet millet kaynaşması kökten değişmiştir. Millet iradesinin seçimlerin dışında bir yolla değiştirebileceğine inanlar, artık karşılarında milleti bulurlar, milleti. Demokrasinin ertelenebileceğini, zafiyete uğratılabileceğini vehmedenler karşılarında milleti bulurlar. Hükümet politikalarını çeteler eliyle, gizli senaryolarla, kirli ilişkilerle şekilleneceğine inananlar, böyle bir gayretin içine girenler karşılarında hukuku bulurlar, milleti bulurlar, AK Parti iktidarını bulurlar." (ANKA/DEVAM EDECEK)

Kaynak: ANKA

Şu an buradasınız: Başbakan Erdoğan Kongrede Konuştu: "Bu Partiye Elitler Rota Çizemez" (1) - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 4.8.2020 08:34:18. #1.15#
title