Advertisement

Başbakan Davutoğlu Isparta'da (1)

Başbakan Davutoğlu Isparta'da (1)
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Politika

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Nasıl CHP zihniyeti Türkiye’nin batısında tek parti zihniyetini sürdürüyor, Diyanet’e savaş açan zihniyeti sürdürüyorsa HDP de doğuda aynı zihniyeti sürdürüyor, o da Diyanet kalksın diyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Nasıl CHP zihniyeti Türkiye'nin batısında tek parti zihniyetini sürdürüyor, Diyanet'e savaş açan zihniyeti sürdürüyorsa HDP de doğuda aynı zihniyeti sürdürüyor, o da Diyanet kalksın diyor. CHP ve HDP artık aynı kaptan su içiyor" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Isparta'da Hükümet Meydanını dolduran binlerce seçmene seslendi. 12 kişinin hayatını kaybettiği Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo saldırısı sonrası Paris'te Fransız halkı ile dayanışma yürüyüşüne katıldığı için, Isparta AK Parti il kongresini programını iptal etmek zorunda kalan Davutoğlu, Başbakan olduktan sonra ilk kez bu kente geldi.

Davutoğlu, konuşmasına 'Gül alırlar gül satarlar, gülden terazi kısarlar, gülü gül ile tartarlar, çarşı pazarı güldür gül' şiirini okuyarak baylayarak, "Gül diyarı, Hz Peygamberin sembolü Ispartalı değerli hemşehrilerim size selam olsun. Mis kokulu Isparta'ya cennet kokulu Isparta'ya selam olsun. Isparta bizim ruhumuz, mekanı doğduğum Torosların kalbi, tefekkürümüz ahlakımızın, hikmetimizin şehridir. Gül kokan her köşesine selam olsun. Isparta'nın her köşesine gülün her yaprağına selam olsun. Isparta doğduğum şehrin komşusu ama doğduğum gibi şehirdir. 7 Haziran'a yürürken bizi en iyi anlayacak şehir Isparta'dır. Burası milli birlik beraberlik döneminde doğusu ile batısı arasında farkın olmadığını Bediüzzaman'ı bağrına basmakla gösterdi. Geçen Cuma Bitlis'teydim. Bediüzzaman'ın doğduğu diyarlardan bağrına basan Isparta'ya selam getirdim. Bazıları bunu anlamaz. Bazıları Türkiye'yi sadece Batıdan ibaret, bazıları sadece doğudan ibaret sanır. Bazıları sadece cahillerden ibaret sanır sadece Türk Kürt Alevi tek kesiminden sanır. Ama AK Parti idealinde bir şey söyler; 78 milyon bir kişi gibidir. Bir kişi 78 milyon kişi gibidir. Bu topraklarda CHP zulmünün ne olduğunu en iyi siz bilirsiniz. Isparta Miryakefalon Zaferi'nin Anadolu'ya toprak kılan zaferin diyarıdır. O şehitlere selam olsun. O günden bugüne bu toprakları kanlarıyla sulayan tüm şehitlere selam olsun" diye konuştu.

"BEDİÜZZAMAN'A YAPILAN ZULMÜ SİZ İYİBİLİRSİNİZ"

CHP zulmünü tek parti zulmünü en iyi Ispartalıların bileceğini belirten Başbakan Davutoğlu, "Isparta o tek partinin iman ve inanç düşman politikaları sebebiyle Barla'ya o güzel diyara gelen Bediüzzaman'a sahip çıkmıştı. Hem Senirkent olayında Ocak 1947'de tek parti zulmüne karşı dimdik ayakta durmuştur. Bediüzzaman'ı Isparta'ya süren aynı zihniyet Diyaneti kaldıralım diyor. Bu CHP zihniyeti Türkiye'de ne kadar müspet değer, Isparta'nın gülü gibi kokladığı ne kadar güzel değer varsa hepsine savaş açacak tek parti zihniyeti. Isparta ona karşı Şehit Başbakan Adnan Menderes'in arkasında her zaman durdu. Bediüzzaman Menderes'e yazdığı mektupta bu millet kendi iradesiyle hiç bir zaman CHP'yi iktidar getirmeyecek ve o günden bu yana CHP milli iradeyle iktidar olamadı ve olamayacak. 1974'te koalisyon oldular ama tek başına olamadılar olamayacaklar. Ne kadar acıdır ki Bediüzzaman istismar ederek büyüyen onun ismiyle saf ve samimi Müslümanları kandıran paralel yapı o yapıya katkıda bulunan saf Müslüman ve kardeşlerimizi ayırt ediyorum. Bu paralel çete Bediüzzaman'ın o çileleri üzerinden istismarla güç devşiren bu çete CHP, MHP, HDP'de olsa AK Parti dışında ona oy verin diyor. Bediüzzaman'a zulmeden CHP'ye oy vermek Isparta'ya yakışır mı? Siz tefekkür diyarısınız, iman ve hikmet diyarısınız, siz neyi destekleyeceğinizi en iyi şekilde bilirsiniz" dedi.

Miting alanından tekbir seslerinin yükselmesi üzerine Davutoğlu, "Bu tekbirler Bediüzzaman'a yükselen mesajı anlatırdı. Nasıl CHP zihniyeti Türkiye'nin batısında tek parti zihniyetini sürdürüyor, Diyanet'e savaş açan zihniyeti sürdürüyorsa HDP'de doğuda aynı zihniyeti sürdürüyor O da diyanet kalksın diyor. CHP ve HDP artık aynı kaptan su içiyor. CHP'ye verilen her oy HDP'ye verilmiş gibidir. Çünkü her ikisi de aynı şeyi söylüyor. İkisi de tek parti zihniyeti yolunda yürüyor. Biz tek parti zihniyetine yeniden izin verir miyiz? O zihniyeti savunanlara yol verir miyiz? Onların ardındaki paralel çeteye yol verir miyiz?" diye sordu.

"BAHÇELİ ŞEREFİMİZE HAKARET EDİYOR"

Miting alanındaki 'Nefret onlara hikmet bize yakışır hocam' yazısına dikkat çeken Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Seçime doğru giderken kim, ne sebeple olursa olsun şantajdı, kasetti vs haberler ve söylentiler üzerine siyaset yaparsa karşısında bizi bulur. Kimse istismara yönelmemeli. Hikmet, barış için de sandığa yürüyeceğiz. 2011'de olduğu gibi şantaj, perde gerisi oyunlara taviz vermeyeceğiz. Siyasette, ahlakı hikmeti, irfanı, dürüstlüğü savunacağız. Hikmet yolunda yürümeye var mısınız? Tuzak kuran kim olursa olsun ona karşı durmaya var mısınız? Bizim yolumuz ahlak, milli birlik yolu. Siz Senirkent'te demokrasi yolunda direnç gösterdiniz. 27 Mayıstan sonra DP, AK Parti geleneğine sahip çıktınız. Çünkü Senirkent demokrasinin direnç noktasıysa Isparta hep demokrasinin kalesi oldu. Hikmet yoluna çıkarken seviyeyi öngördük. Buradan Bahçeliye sesleniyorum. Osmaniye'de kendisi aleyhine tezahürat yapıldığında, yuhalandığında onları susturdum. Bizim siyasi kültürümüzde tahrik etmek hakaret etmek yoktur. Ama Bahçeli günlerdir bize hakaret ediyor. Günlerdir siyaseti son derece seviyesiz şekilde yapıyor. Benim için 'Doğuda Yörük Ahmet' diyorlar' diyor. Doğru. Batı'da Türkmen Ahmet diyorlar' Erzurum'da Dadaş Ahmet, Osmaniye'de Yörük, Sivas'ta Yiğido Ahmet, Elazığ'da Gakkoş Ahmet, Isparta'da Torosların öz evladı dediler. O da doğru. İşte bizim farkımız bu. Sayın Bahçeli milli birliği savunacaksınız. Türkiye'nin her köşesinde insanlar sizi bağrına basacak. Ama batıda dolaşıp Türkiye'nin doğusuna adım atmadan milli birlikten bahsedemezsiniz. Bize hakaret etmemiş olsaydı şerefimize hakaret etmemiş olsaydı bunları söylemezdim. Ama bir siyasetçinin şerefi vatan toprağının her köşesine adım atmasıyla ölçülür. Başka şekilde ölçülmez. Şerefsiz diye hitap ettiği için ben onu yuhalatmadım. Hayır yuhalamayın. Biz ona hikmet ahlak dersi vereceğiz. Hakkari'deki al bayrak benim şerefimdir. O al bayrağı AK Parti dalgalandırıyor. Biz Bitlis'teki Bingöl'deki kardeşlerimizle kucaklaşıyoruz. Herkes milli şeref peşindeyse meydan okuyorum. Türkiye'nin her meydanına gitsinler halkla kucaklaşsınlar ondan sonra bize milliyetçilik taslasınlar. Hem gidemeyecekler. Gittiklerinde Tunceli'de olduğu gibi arkalarında koruma ordusuyla meydanda açıklama yapıp dönecekler. Sonra İç Anadolu'da Gelip milliyetçilik taslayacaklar. Biz herkese milli birlik beraberliği öğretiriz. Beni bilirsiniz Toroslar'da doğmuş bir Yörük Türkmen çocuğuyum. Ama Hakkari'den de biriyim. Ağrı'da Ahmedi Hani, Osmaniye'de Ahmedi Saniyim. Benim dedem bana Ahmedi Sani demiş. Hoca Ahmet Yesevi'ye atfetmiş. Hoca Ahmet Yesevi'nin yolundan, ahlakından edebinden bir an ayrılmam. Ama Ahmedi Hani orada. Malazgirt orada 1071'i, 2071'i Isparta'da Aydın'da değil Muş'ta konuşmak lazım. Malazgirt orada."

"BİZE SALDIRIRKEN KURT ONLARA SALDIRIRKEN KUZU"

HDP eş Başkanı Demirtaş'ın Kudüs Yahudilerin dediğinde Taksim'le Kabe'yi mukayese ettiğinde Bahçeli'den ses çıkmadığını belirten Davutoğlu, "Bize saldırırken kurt, millet menfaatini savunmaya çalışırken kuzu. Kılıçdaroğlu, Türkmenleri göndereceğim derken Bahçeli'de çıt yok. MİT tırlarına operasyon yapan paralel çete bizim Türkmenlere yardımımızı engellerken yok. Kılıçdaroğlu bize sığınana Türkmenleri göndereceğiz diyor. Her yerde Türkmenleri savunan Bahçeli'den ses yok. Kimden ses var sadece AK Parti'den ses var. Mademki er meydanı o halde şeref hesabı yapalım. Yurtdışındaki her bir ecdat yadigarı bizim şerefimizidir Sayın Bahçeli. Orhun Anıtlarını kim restore etti. 3 yıl başbakan yardımcılığı yaptı. Orayı Ankara'da konuşmak kolay. Oraya giden yolu kim yaptı? Onlar konuşur AK Parti yapar. Onlar milliyetçilik taslar AK Parti gerçek milliliği savunur. Sultan Sencer'in Türkmenistan'da Merv'deki türbesini kim inşa etti. Bahçeli orada ne yaptı? MHP döneminde yurt dışındaki ecdat topraklarında taş üstüne taş konmadı. Kosova'da Sultan Murat Hüdavendigar Hanın türbesi çökmek üzereydi. O iktidar döneminde Ankara'dan çıkamadılar ki ecdat eserlerine baksınlar. Ankara'dan Sakarya'ya depremde gidemediler. Bir milletin onuru şerefi ve kudretiyle olur. Bu kudreti millete kim kazandırdı. Gelin kudret mukayesesi yapalım. Bir devlet namertten silah istiyorsa gücünü koruyamaz" dedi.

"HELİKOPTERDE OLMASAYDIM ŞÜKÜR SECDESİNE KAPANIRDIM"

Bahçeli'nin ortak olduğu üç partili dönem için "yamalı bohça" diyen Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin o dönem tank için hibe ararken şimdi kendi tankını yapar hal geldiğini söyledi. Davutoğlu, "Bir helikopter almak için Amerikan kongresinden izin bekliyorlardı. Başkalarının hibesine muhtaç olan bir milli ordu bu milletin şerefini koruyabilir mi? Biz TSK'ye onur kazandırdık. Bahçeli o taraflara gidemez ama Muş'tan Bitlis'e geçerken helikopterde olmasaydım şükür secdesine kapanırdım. Penceremizin sol ve sağ kenarında Türkiye'nin ürettiği helikopterlerimiz uçuyordu. O şerefli pilotlarımızla göz göze geldim. Gökyüzünde kendi helikopterinden selam veren pilotlara selam olsun. Bir milletin şerefi haysiyeti kendi topunu yapmakla olur. Süleyman Şah Türbesi'ne gittim. Orada bulunan toplar ve silahlı kuvvetlerin kullandığı her malzeme Türkiye Cumhuriyeti damgalı. İşte şeref budur. Bir milletin yurtdışındaki itibarı şerefi parasının değeriyle ölçülür. 2002'de 6 sıfırlı paralarla herkes gönlünde milyarderdi ama bir gecede fakirliyordu. Paramızın değeri yoktu. Şimdi TL değer kazandı. Şimdi Kılıçdaroğlu'nun akıl danıştığı Kemal Derviş var ya; Türkiye'de tarım desteklemelerini bitiren, tarımı öldüren, Kılıçdaroğlu'nun olmaz ama iktidar olursa bakan yapacağı Kemal Derviş. O dönemde Derviş'in Çalıma Bakanlığına yazısı var Bu ay Hazineden para veremeyeceğimiz için başınızın çaresine bakın diyor. Bahçeli'nin koalisyon ortağı olduğu bu ülkede başı dik onurlu olunabilir miydi? Bu ülkeye hazinesi dolu bir ülke haline kim getirdi? Gagavuz Türklerine, Somali'ye, Filistin'e el uzatan kudretli Türkiye'yi kim kurdu? Onlar konuşur AK Parti yapar. Sayın Bahçeli ve diğerlerine sesleniyorum. Şu siyasi mücadeleyi edep adap hikmetle yapalım" şeklinde konuştu. - ISPARTA

Başbakan Davutoğlu Isparta'da (1)
Başbakan Davutoğlu Isparta'da (1)
Başbakan Davutoğlu Isparta'da (1)
Başbakan Davutoğlu Isparta'da (1)
Başbakan Davutoğlu Isparta'da (1)
Başbakan Davutoğlu Isparta'da (1)
Başbakan Davutoğlu Isparta'da (1)
Başbakan Davutoğlu Isparta'da (1)
Başbakan Davutoğlu Isparta'da (1)
Başbakan Davutoğlu Isparta'da (1)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title