Bağdat: Irak Hükümet Sözcüsünden Talabani'ye Benzer Açıklamalar

Bağdat: Irak Hükümet Sözcüsünden Talabani'ye Benzer Açıklamalar

Irak Hükümet Sözcüsü Ali El Dabbah, Devlet Başkanı Celal Talabani'nin Diliyle Konuşarak, "Komşularımızın Irak'ın İç Meselelerine Karışmasını İstemeyiz" Dedi.

Bağdat: Irak Hükümet Sözcüsünden Talabani'ye Benzer Açıklamalar

Irak Hükümet Sözcüsü Ali El Dabbah, Devlet Başkanı Celal Talabani'nin diliyle konuşarak, "Komşularımızın Irak'ın iç meselelerine karışmasını istemeyiz" dedi.

İki gündür Irak'ın kuzeyinde bir dizi temaslarda bulunan AK Parti Milletvekili Turhan Çömez ile CHP Milletvekili Orhan Ziya Diren'in Kerkük ziyaretlerini değerlendiren Dabbah, bu tür temasları normal karşıladıklarını, ancak iç meselelerine karışılmasına kesinlikle müsaade edilemeyeceğini vurguladı.

Bugün haftalık basın toplantısı için gazetecilerin karşısına geçen Irak Hükümet Sözcüsü Dabbah, AK Partili ve CHP'li milletvekillerinin Kuzey Irak temaslarıyla ilgili yöneltilen sorulara, kimsenin Irak'ın içişlerine karışamayacağını söyledi. Hafta ortasında Cumhurbaşkanı Talabani'nin, aralarına Türkiye'yi de kattığı Irak'ın komşu ülkelerine ilişkin "Komşu ülkeler, bizim iç meselemize karışırsa, biz de onların muhalif güçlerine destek çıkarız" şeklindeki açıklamasının ardından, Hükümet Sözcüsü Dabbah da, "Türkiye'den gelen heyet, Kerkük'ün durumunu incelemek ve bilgi almak için geldi. Biz hükümet olarak bu tür temaslarda bulunan heyetlere karşı değiliz. Ancak, dışarıdan gelip de Irak'ın iç meselesini kendi meseleleri gibi halletmeye kalkarlarsa, Irak hükümetini karşılarında bulurlar. Kerkük Irak'ı ilgilendirir ve varsa bir sorun, bunun çözümüyle hükümetimiz ilgilenir" dedi.

Kerkük meselesinin Irak'ın sorunu olduğunu vurgulayan Dabbah, iç meselelerine karışan unsurlara kesinlikle izin vermeyeceklerini ifade ederek, Kerkük sorunuyla ilgili ülke genelinde ihtilaf olsa da çözümünün yine Irak tarafından gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez ve CHP Tokat Milletvekili Orhan Ziya Diren, geçtiğimiz salı gününden bu yana Irak'ın kuzeyinde bir dizi temaslarda bulunmuş, Kerkük İl Meclisi'ndeki sözde Kürt haritasını duvardan indirtmişti.