Babacan: "Hiçbir Hükümet Olup Bitenlere Göz Yumamaz"

Babacan: "Hiçbir Hükümet Olup Bitenlere Göz Yumamaz"

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Halkına ve Vatandaşlarına Karşı Sorumluluk Hisseden Hiçbir Hükümetin Bu Olup Bitenler Karşısında Hareketsiz Duramayacağını, Bunlara Göz Yumamayacağını Söyledi.

Babacan:

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, halkına ve vatandaşlarına karşı sorumluluk hisseden hiçbir hükümetin bu olup bitenler karşısında hareketsiz duramayacağını, bunlara göz yumamayacağını söyledi.

Babacan, temaslarda bulunduğu Kuveyt'ten dönüşünde Esenboğa havaalanında yaptığı açıklamada, Orta Doğu ziyaretlerinde TBMM'nin kabul ettiği tezkere ve hükümete vermiş olduğu yetkinin en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu belirterek, "Şunu açık açık vurguladık tüm muhataplarımıza, biz bugüne kadar çok sabırlı hareket ettik, hem ABD, hem de Irak merkezi hükümeti ile pek çok yöntem pek çok metot denedik. Ancak sadece son bir ayda 40'ı aşkın şehit verdik, pek çok yaralı verdik" dedi.

Diyalog ve diplomasiye bugüne kadar öncelik verdiklerini ve bundan sonra da tercih edilen yolun tabii ki diplomasi ve diyalog olduğunu kaydeden Babacan, terörle mücadelenin enstrümanlarının sadece diplomasi, diyalog ya da siyasi yollar olmadığını, askeri seçeneğin de kuşkusuz terörle mücadelede bir yöntem olduğunu ve doğal olarak kullanılabilecek metotlardan biri olduğunu belirtti.

Babacan, "Biz bu konuda TSK'nın ve güvenlik güçlerimizin can siperane çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Hükümet olarak çok güçlü bir siyasi destek veriyoruz yapılan bütün bu çabalarda, çalışmalarda" ifadesini kullandı.

Bakan Babacan şunları kaydetti:

"Biz diyalog ve diplomasiye öncelik veriyoruz derken, bunu vurgularken sakın ha yanlış anlaşılmasın ki, herhangi bir zafiyet söz konusu ya da çıkan tezkeredeki hükümetimizin aldığı yetkiyle ilgili bir tereddüt söz konusu. En ufak bir tereddüt yoktur. Bu yetkinin zamanı geldiğinde kullanılması ile ilgili kararlılığımız tamdır."