Araştırma Sonuçları

Araştırma Sonuçları

Kalıcı Bir İstek mi Yoksa Tek Gecelik Bir Macera mı?

Araştırma Sonuçları

KALICI BİR İSTEK Mİ YOKSA TEK GECELİK BİR MACERA MI?

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, bir kişinin kalıcı bir ilişki mi beklediği ya da bir gecelik macera mı istediğini yüzündeki çizgiler ve yüz şeklinden anlamak mümkün.

Durham, St Andrews ve Aberdeen üniversiteleri tarafından yapılan ve yirmili yaşlardaki 700 heteroseksüelin katıldığı araştırmaya göre, deneklerin büyük çoğunluğu bir kişinin yüzüne bir bakışta, uzun vadeli bir ilişki mi yoksa sadece bir geccelik gönül eğlendirme mi istediklerini tahmin edebiliyorlar.

Araştırmacılar, deneklerin bu kanıya, çenenin biçimi, burnun boyutu veya gözlerin şekli gibi işaretlerden ulaştıklarını düşünüyorlar.

İngiliz 'Evolution and Human Behaviour' dergisinde yayımlanan araştırmayı yürütenlerden Aberdeen Üniversitesi Yüz Araştırmaları Laboratuvarından Dr. Ben Jones, önceki araştırmaların da bireylerin, karşılarındaki kişinin sadece yüzünden bir fikir edinebileceklerini, örneğin sağlık durumlarını ve içedönüklük gibi kişisel çizgilerini bile anlayabileceklerini gösterdiğini belirtti.

Dr. Jones, kendi çalışmalarınınsa daha da ileriye gittiğini söyleyerek, 'Bu araştırmayla bireylerin potansiyel partnerlerinin cinsel beklentilerini, yüzlerinin gönderdiği karmaşık sinyallerden anlayabildiklerini gördük' dedi.

Araştırmaya göre, sert çizgileri, kare çenesi, büyük burnu, ortalamadan daha küçük gözleri bulunan erkekler, kadınlar tarafından kısa ilişkilere daha uygun görülürken, etli dudakları ve ortalamadan daha büyük gözleri bulunan kadınların da karşı tarafa uzun vadeli olmayan bir cinsel mesaj gönderdikleri düşünülüyor.

Örneğin Angelina Jolie de bulunan özellikler, erkekler tarafından çekici bulunurken, kadınlar tarafından güzel olarak değerlendiriliyor.

Araştırmada deneklerin yüzde 72'si kendilerine gösterilen fotoğraftaki kişinin niyetini doğru olarak anlayabildi.

Kaynak: Gecce