Antalya Grip Şüphesiyle Gitti, Karaciğer Nakli Oldu

Antalya Grip Şüphesiyle Gitti, Karaciğer Nakli Oldu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) grip şüphesiyle gittikleri hastanede karaciğerinin iflas ettiğini öğrenen 40 yaşındaki Yılmaz Demirci, ambulans uçakla getirildiği Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan nakille yaşama tutundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) grip şüphesiyle gittikleri hastanede karaciğerinin iflas ettiğini öğrenen 40 yaşındaki Yılmaz Demirci, ambulans uçakla getirildiği Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan nakille yaşama tutundu.

KKTC'de bir ay önce, yüksek ateş ve aşırı terleme nedeniyle grip şüphesiyle Lefkoşa Devlet Hastanesi'ne giden Yılmaz Demirci'ye yapılan tetkiklerde, karaciğerinin iflas ettiği belirlendi. Yılmaz Demirci, ambulans uçakla Antalya'ya nakledildi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınan Demirci, kadavradan nakledilen karaciğerle yaşama tutundu.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi ve Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, Demirci'nin akut gelişen karaciğer yetmezliğiyle hastanelerine getirildiğini belirterek, Öncelikle 2 kardeşini karaciğer vericisi olmak üzere hazırladık fakat uygun olmadıkları için onlardan nakil yapılamadı dedi. Acil bildirimde bulundukları Sağlık Bakanlığı'ndan Antalya'da bir donör olduğu bilgisine ulaştıklarını aktaran Prof. Dr. Aydınlı, şöyle konuştu

Hasta yakınlarıyla birlikte durumu değerlendirdik. Hastanın gidişatı ve durumu sıkıntılıydı. Bu donörü değerlendirdikten sonra ameliyata karar verdik. Acil ameliyata aldık, hastamız şu anda birinci ayını tamamladı. 10 günü bulan yoğun bakım sürecinden sonra şu anda gördüğünüz gibi sağlıklı. Bugün de taburcu oluyor. Bu bizim için büyük bir mutluluk. Kırklı yaşlardaki bir insanın hayatının gerçekten yaşanması gereken zamanlarında, bir anda kendinin de bilmediği sebeplerden dolayı bir şekilde böyle bir karaciğer yetmezliği geçirmesi ve yine ülkemizin, devletimizin şartlarının ne kadar iyi olduğunun, hastalara ne kadar değer verildiğinin gösterilmesi açısından da önemli. Ambulans uçakla Kıbrıs'tan getirilmesi, donör bulunması ve Akdeniz Üniversitesi gibi ülkemizin en iyi nakillerinin yapıldığı bir merkezde ameliyat olması onun da şansı.

Yılmaz Demirci ise hiçbir sağlık sorunu yokken evinde aniden ateşinin çıktığını ve aşırı terlemeye başladığını, normal bir grip nezle olduğunu düşünerek doktora gittiğini belirterek, Eşim beni hastaneye götürdü. Lefkoşa'dan sonrasını hatırlamıyorum. Beni ambulans uçakla Antalya'ya getirmişler dedi. Antalya'ya getirildikten sonra kardeşlerinin bağış için gerekli tahlilleri yaptırdıklarını ancak karaciğerlerinde aşırı yağlanma olduğu tespit edildiği için bağışçı olamadıklarını söyleyen Yılmaz Demirci, Ertesi gün Sağlık Bakanlığı'na ulaşılmış. Antalya'da donör bulunmuş. Doktorlarımız onun karaciğerini bana transfer etmeyi uygun gördü. Sağlığıma kavuştum ve bugün taburcu oluyorum. Doktorumun da söylediğine göre öbür tarafa gittim geldim. 'Mucize adamsın' diyorlar, 'Mucize kurtuluş' diyorlar. Bu bana ikinci şans oldu, mutluyum sevinçliyim diye konuştu.