30 Bin Zeytin Fidanı Dağıtıldı

30 Bin Zeytin Fidanı Dağıtıldı

Adıyaman'ın Besni Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (Sydv) Tarafından, Destekleme Kapsamı Dışında Bulunan Çiftçilere 30 Bin Adet Zeytin Fidanı Dağıtıldı.

30 Bin Zeytin Fidanı Dağıtıldı

Adıyaman'ın Besni Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından, destekleme kapsamı dışında bulunan çiftçilere 30 bin adet zeytin fidanı dağıtıldı.


SYDV tarafından satın alınan zeytin fidanları ilçe tarım müdürlüğünde düzenlenen törenle çiftçilere verildi. Kaymakam Hulusi Şahin, Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Oğuz Can, İlçe Emniyet Müdürü Koray Yalınkaya, İlçe Tarım Müdürü Ömer Tercan ve daire müdürlerinin de katıldığı fidan dağıtım töreninde 150 çiftçiye zeytin fidanı verildi.


Hulusi Şahin, ilçede meyveciliğin gelişmesi için kaymakamlık olarak her yıl, destekleme kapsamı dışında kalan çiftçilere meyve fidanı dağıttıklarını söyledi. Şahin, "150 çiftçiye 30 bin zeytin fidanının dağıtımını yapıyoruz. Dağıtılan fidanlar için çiftçilerden yüzde 30 katkı payı alınırken, kalan miktar vakıf tarafından karşılandı. Zeytin, normal tarıma müsait olmayan kıraç arazide bağla beraber düşünülecek en güzel üründür. Besni'deki tarım arazileri de gerek iklim olarak gerekse de diğer şartlar açısından zeytinciliğe çok uygun. Zeytin, son derece verimli, hiçbir zaman önemini yitirmeyen bir üründür. Bizim dağıttığımız bu fidanlar sadece teşvik amaçlıdır. Bu teşviğin yanında çiftçilerin de kendi imkanlarıyla zeytin dikmeleri gerekir" dedi.


(MÖ-SMR-Y) 13.03.2008 18:56 TSİ

Kaynak: İHA