2017 yılında 200 milyon yolcu beklentisi - Haberler
Haberi Paylaş

2017 yılında 200 milyon yolcu beklentisi

Bültenler - Haberler | Güncel
2017 yılında 200 milyon yolcu beklentisi

Fugmann, geçtiğimiz 10 yıl içinde Türkiye'de havayolu yolcularının her yıl 2 basamaklı sayı ile artış gösterdiğini belirterek, 2017 yılında toplamda 200 milyon yolcu beklentimiz var dedi.

CEO, bu rakama göre yapılan araştırmalarda uçuşların yüzde ikisinin iptal olduğunu ya da geciktiğini söyledi. Bu durumda 4 milyon yolcunun gecikme ve iptal mağduru olduğunu belirten Fugmann, Türkiye havayolu rakamlarıyla ilgili de bilgi verdi: ''Bir yıl içinde 165 milyondan fazla yolcu Türkiye'deki havaalanlarını kullanıyor. Bu rakama bakıldığında 3 milyondan fazla yolcunun uçağı gecikme ya da iptal ile karşılaşabiliyor.''

Türkiye'de gecikme ya da iptal nedeniyle alınabilecek tazminatın ortalama olarak 7 milyon Türk Lirası olduğu tahmin ediliyor. Bu oran yılda 2,5 milyar TL'ye eşit.

160 BİN KİŞİYE TAZMİNAT

Ucakgecikmeleri.com şu ana kadar aktif olduğu ülkelerde 160 bin kişiye tazminat konusunda yardımcı oldu. CEO Johan Fugmann Türk yolcularının da yolcu hakları konusunda bilinçlendikçe, ucakgecikmeleri.com web sitesinin kullanım oranının arttığını belirtti.

''Türkiye'deki kullanıcıların her geçen gün daha da bilinçlendiğini ve tazminat haklarını almak için sitemizi ziyaret ettiklerini görüyoruz. Burada büyük bir potansiyel yatıyor,'' diyen Fugmann, Türkiye genelinde Türk Havayollarının da yolcu haklarından haber dar olduğunu belirtti. ''Ancak, bazı havayolları gecikme ve iptal tazminatlarını vermeyi hala ret etmekte. Bu da mahkemede bize daha çok iş düşüyor demek,'' dedi.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
500
title