Atletler Sınırı "Vizesiz" Geçti - Haberler
Haberi Paylaş

Atletler Sınırı "Vizesiz" Geçti

AA - Yerel
Atletler Sınırı 'Vizesiz' Geçti

Edirne'de düzenlenen "Sınırsız Dostluk Yarı Maratonuna" katılan atletler Türkiye Yunanistan sınırını koşarak geçti.

Türk, Yunan, Bulgar Dostluk Grubu Derneği'nce düzenlenen "Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu"nda, erkeklerde Bulgaristan'dan Şaban Mustafa, bayanlarda ise Türkiye'den Bahar Doğan birinciliği kazandı.

Yarı maratona katılacak 187 sporcu start öncesi Edirne Belediye Bandosu eşliğinde dans etti. Daha sonra Lozan Caddesi'nden Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Serhat Ocak tarafından verilen startla koşuya başlayan sporcular, Karaağaç Mahallesi'ni takip ederek Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'na geldi. Buradan Kastanies Sınır Kapısı'nı geçen sporcular Kastanies kasabasından yeniden Pazarkule Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptılar. Sporculara geçişler sırasında vize ve pasaport kontrolü yapılmadı.

Koşunun 21 kilometrelik etaplarını Lozan Anıtı çevresi, Meriç ve Tunca köprüleri, Selimiye Camisi etrafını geçen sporcular Sarayiçi'ndeki Er Meydanı'nın çevresini turladı. Yarış, Edirne Yeni Sarayı'nın bulunduğu alanda sonlandı.

Yarı maratonda erkeklerde birinciliği 1 saat 13 dakika 41 saniyeyle Bulgaristan'dan Şaban Mustafa, ikinciliği 1 saat 15 dakika 39 saniyelik derecesiyle Murat Kaya, üçüncülüğü 1 saat 16 dakika 29 saniyeyle Ramazan İsmel elde etti. Bayanlarda ise 1 saat 22 dakika  17 saniyeyle Bahar Doğan birinci, 1 saat 22 dakika 51 saniyelik derecesiyle Nilay Esen ikinci, 1 saat 23 dakika 38 saniyeyle Yasemin Can üçüncü oldu.

İlk üçe girenlerin madalyalarını 653. Tarhi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Süleyman Mecek taktı.

Koşu sonrası rahatsızlanan bazı sporculara bitiş noktasında bekletilen ambulanslarda müdahale edildi.

"Destek bekliyor"

"Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu"nun birincisi Şaban Mustafa, yaptığı açıklamada, 20 yıla yakındır atletizmle uğraştığını ancak Bulgaristan'dan destek bulamadığını söyledi.

Kırcaali Belediyesi'nde işçi olarak çalıştığını ve mesai aralarında idman imkanını yakaladığını anlatan Mustafa, "Belediyede öğle aralarında antrenman yapabiliyorum. 9. Runtalya Maratonu'nda da birinci geldim ama daha iyi başarılara imza atabilmem için destek olması lazım" diye konuştu. - Edirne

AA / Yerel

Bulgaristan, Yunanistan, Türkiye, Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title