Vetolu Anayasa Değişiklik Paketi Görüşmeleri

Vetolu Anayasa Değişiklik Paketi Görüşmeleri

TBMM Anayasa Komsiyonu, Anayasa Değişiklik Paketi Üzerindeki Çalışmalarını Sürdürüyor. Görüşmeler Sırasında İlginç Anlar da Yaşanıyor. Komisyonda Plastik Bardaklarla Servis Yapılırken, Toplantı Sırasında Tatlı, Pide ve Çorba İkramı Yapıldı.

Vetolu Anayasa Değişiklik Paketi Görüşmeleri

TBMM Anayasa Komsiyonu, anayasa değişiklik paketi üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Görüşmeler sırasında ilginç anlar da yaşanıyor. Komisyonda plastik bardaklarla servis yapılırken, toplantı sırasında tatlı, pide ve çorba ikramı yapıldı.

TBMM Anayasa Komisyonu'nda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere geri gönderdiği anayasa değişiklik teklifine ilişkin kanunun üzerindeki görüşmeler sürüyor. Görüşmeler sırasında yer yer tartışmalı, yer yer de esprili anlar yaşandı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, milletvekillerinin yorulduğu eleştirilerine cevap verirken, "Parlemento rahvan atı gibi. Yorulmadı" dedi. Şahin, referandum konusunda gerekli hesaplamanın yapıldığını belirterek, 3376 sayılı Halkoylaması

Kanunu'ndaki 120 günlük sürenin daha aşağı çekilme konusunda çalışma yapılabileceğini söyledi. Mehmet Ali Şahin, anayasa değişikliğinin hükümetin tasarrufunda bir konu olmadığını belirterek, referandum söz konusu olduğunda sürelerde değişiklik yapılıp yapılmayacağının Meclis'in takdirinde olduğunu ifade etti.

Anavatan Partisi Bitlis Milletvekili Edip Safter Gaydalı, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi konusunda 20 yıldan beri aynı noktada olduklarını belirterek, ''Ne gömlek, ne fikir değiştirdik'' dedi. CHP'lilerin Cumhurbaşkanı Sezer'in hukukçu kimliği açısından hiçbir şüphesi olmadığını belirten Gaydalı, ''Peki ama siyasi partilere hazine yardımı konusundaki vetosunun gereklerine niye uymadınız?'' diye sordu. CHP'li milletvekilleri, Gaydalı'ya, ''Ne alakası var, illa her konuda sayın cumhurbaşkanı

ile aynı düşüncede mi olacağız?'' diye tepki gösterdi. Gaydalı, anayasa değişikliğinin 367'den fazla bir oyla kabul edilmesi halinde bile usul yönünden Anayasa Mahkemesi'ne götürüleceğini ve sonrasında referandum yolunun zorlanacağını tahmin ettiğini belirterek, ''4 Haziran'dan sonra her iki parti de listeye giremeyen milletvekilleri nedeniyle büyük deprem yaşanacak. Böylesi bir durum da paketin akıbetini etkiler'' dedi.

Görüşmeler sırasında CHP'li Yılmaz Kaya ile AK Parti'li Metin Küçükaşık arasında tartışma yaşandı. Komisyonda tartışmaların büyüme ihtimali değerlendirilerek plastik bardaklarla servis yapılırken, toplantı sırasında tatlı, pide, çorba ikramları yapıldı.

(AU-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA