Uzmanlardan Öneriler

Uzmanlardan Öneriler

Psikiyatrist, Aile Sağlığı ve Evlilik Uzmanları Gibi, Cinsellik Konusunda Önerilerine Güvenilebilecek Yedi İsimden Yeni Yıl İçin Yedi Seks Önerisi.

Uzmanlardan Öneriler

PSİKİYATRİST, AİLE SAĞLIĞI VE EVLİLİK UZMANLARI GİBİ, CİNSELLİK KONUSUNDA ÖNERİLERİNE GÜVENİLEBİLECEK YEDİ İSİMDEN YENİ YIL İÇİN YEDİ SEKS ÖNERİSİ.

'Tatil seksini deneyin'

Prof. Dr. Mehmeh İdil Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Tatile çıkıp değişik ortamlarda bulunmayı deneyin. Günün stresini atıp kendinize ayıracağınız zamanı daha kaliteli geçirmenizi yardımcı olacaktır. Detaylara önem verin. Eşinizle kaçamaklar yapıp birbiriniz için özel bir şeyler yapmayı deneyin. Kadınların kalbini ufak bir hediye, erkeklerinkini de güzel bir yemek ile fethetmek mümkündür.

'Âşık olun'

İrem Hattat Avrupa Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Birliği (ESDA) Başkan Yardımcısı Önemli olan aşktır, ruhların uyumudur; seks sonra geldiğinde çok daha tatmin edici olacaktır. Âşık olduğunuz, sevdiğiniz insanla seks yapmanın tadına varın. Çünkü sevgi ile yapılan seks pek çok sorunu da çözüyor. Cinsellik yalnızca teknik bir olay değildir. Duyguları unutmayın. Uzun süreli birliktelikler nedeniyle aşkı unuttuysanız canlandırmanın yollarını arayın.

'Susmayın, seks konuşun'

Prof. Dr. Halim Hattat Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı Partnerinizle seks konuşun. Birbirinizle seksten daha fazla haz almak için konuşmayı deneyin. Nelerden hoşlandığını, neler istediğinizi birbirinize ima etmek yerine konuşun. Konuşmak cinsel hayatınızı renklendirmenizi sağlayacaktır. Cinsellikle ilgili sorunlarınız varsa bunları da korkmadan konuşun. Çözemiyorsanız doktora gitmekten korkmayın.

'Prezervatif kullanın'

Gürkan Odabaşoğlu Psikiyatrist Hem cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak hem de erken yaşta gebelik riskini bertaraf etmek için genç kızlar doğum kontrol hapı, erkekler de prezertatifi kullanmayı ihmal etmemeli. Seks merakla başlanacak bir şey değil. Sevdiğiniz biriyle ilk tecrübenizi yaşamak için bekleyin. Cinselliği 20 yaşından önce yaşamamak daha iyidir. Bu deneyim herkesle yaşanacak bir deneyim değil. Sizin için özel olan birini bekleyin.

'Menopozu seksle yenin'

Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp Türkiye Menopoz Osteoporoz Derneği Başkanı Avrupa Menopoz ve Andropoz Derneği İkinci Başkanı Menopozun ardından daha özgür seks yapabilirsiniz. Cinsel hayatları renkli olan kadınlar menopozun ardından da aktivitelerini sürdürebilirler. Gerekirse hormon replasman tedavisi konusunda yardım alın. Unutmayın, seks hayatları aktif olan kadınlar menopozu daha rahat atlatıyor.

'Monoton olmayın sürprizler yapın'

Doç. Dr. Armağan Samancı Evlilik psikoterapisti Daha çok hafta sonları, heyecanlandıran aktivitelerde bulunun. Birbirinize özel günler dışında da sürprizler yapın. Kendinize özen gösterin. Bakımlı olun. Tartışmalar ve çatışmalarla birbirinizin duygularını öldürmeyin. Monoton bir hayat cinsellikten soğutur; bu nedenle kendinizi tükenmişlikten kurtarın.

'Skor yerine keyfin tadına varın'

Doç. Dr. Cem İncesu/ Psikiyatrist Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) Genel Sekreteri Cinsel hayatınızda hedef, skor, ortalamaların yerine paylaşımın tadına varın. Performansın yerine sabrın ve beklentisizliğin keyfini sürün. Rutinler yerine sürprizlerin; çözümsüzlük ve çaresizlik yerine umut, arayış ve çözümü, mecburiyet yerine içtenliğin keyfini çıkartın. Eşit, neşe dolu, güler yüzlü, sağlıklı cinsellik yapın.

Kaynak: Gecce