Uaek Genel Kurulunda "İsrail Krizi"

Uaek Genel Kurulunda "İsrail Krizi"

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (Uaek) 50. Genel Kurul Toplantısı, Arap Ülkelerinin Sunduğu "İsrail'in Nükleer Kapasitesi" Konulu Karar Tasarısı Üzerinde Oydaşma Sağlanamadığı İçin Çıkmaza Girdi.

Uaek Genel Kurulunda

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) 50. Genel kurul toplantısı, arap ülkelerinin sunduğu ' 'İsrail'in nükleer kapasitesi'' konulu karar tasarısı üzerinde oydaşma sağlanamadığı için çıkmaza girdi.

Arap ülkelerinin hazırladığı karar tasarısında ''İsrail'in de Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşmasını (NP) imzalaması ve nükleer tesislerini UAEK denetimlerine açması'' talep ediliyor.

Genel kurula sunulan karar tasarısı üzerinde oydaşma sağlanabilmesi için toplantı gün içinde üç kez ertelendi. Ancak,genel kurula katılan ülkelerin oluşturduğu gurupların kulis faaliyetleri de bir sonuç vermedi.

Genel kurul dönem başkanı ve Güney Afrika daimi temsilcisi büyük elçi Abdul Samad Minty, ''İsrail'in nükleer kapasitesi'' konulu karar tasarısı üzerinde oydaşma sağlanmaması üzerine, BM Güvenlik konseyinin beş daimi üyesi ABD, Rusya, Fransa, İngiltere, Çin ile İsrail, Japonya, Avustralya, Kanada, AB dönem başkanı Finlandiya ve konferanstaki batı grubu dönem başkanı Türkiye heyet başkanlarıyla özel bir toplantı yaptı.

Toplantıda Arap ülkelerinin sunduğu ''İsrail'in nükleer kapasitesi'' ile Mısır'ın sunduğu ''Orta Doğunun nükleer silahlardan arındırılması'' konulu iki ayrı karar tasarısının ele alındığını belirten diplomatik kaynaklar, ''Mısır'ın sunduğu karar tasarısı üzerinde oydaşma sağlandığını ancak, İsrail'in nükleer kapasitesine ilişkin karar tasarısına ilişkin İsrail'in itirazı üzerine oydaşma sağlanamadığını'' bildirdiler.

Genel kurul dönem başkanı Minty'nin girişimlerinden de bir sonuç alınmaması halinde, her iki karar tasarısının da toplantıda oylamaya sunulması gerektiğini anımsatan diplomatik kaynaklar, ''oylamada iki karar tasarısının geçme olasılığının zayıf olduğunu'' belirtiyorlar.

Bu akşam toplanacak olan genel kurulda, Arap ülkelerinin sunduğu, İsrail'in nükleer kapasitesi konulu karar tasarısı üzerinde oydaşma sağlanamaması halinde, konunun başkanlık açıklaması olarak genel kurul kayıtlarına geçirileceği belirtiliyor.

Kaynak: AA