Son Dakika | Macaristan Başbakanı Orban, sınır koruması için AB'den maddi destek istiyor - Haberler
Haberi Paylaş

Son Dakika | Macaristan Başbakanı Orban, sınır koruması için AB'den maddi destek istiyor

Son Dakika | Macaristan Başbakanı Orban, sınır koruması için AB'den maddi destek istiyor

Son dakika haberi: Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği'nin (AB), ülkesinin sınır koruma konusundaki harcamalarını karşılaması için AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e mektup yolladı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği'nin (AB), ülkesinin sınır koruma konusundaki harcamalarını karşılaması için AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e mektup yolladı.

Başbakanlık Basın Ofisi Genel Sekreteri Bertalan Havasi, Macar Haber Ajansına (MTI) yaptığı açıklamada, Orban'ın, Leyen'e yazdığı mektupta, Avrupa'yı 2015'teki sığınmacı krizinden daha büyük bir krizin tehdit ettiğini belirtti.

Orban mektubunda, ülkesinin AB sınırlarını koruduğunu belirterek, "Bugüne kadar sadece Macaristan kendi ulusal bütçesinden sınır korumasına 590 milyar Macar forintinden (yaklaşık 1,6 milyar avro) fazla harcama yaptı. Macaristan, AB vatandaşlarına ve tüm AB'ye etkili koruma sağladığı kanıtlanan tel örgüyü sınırlara ilk inşa eden ülkeler arasında yer aldı." ifadesini kullandı.

Macaristan'ın sınır koruma konusunda attığı adımların diğer AB ülkeleri tarafından da örnek aldığına işaret eden Orban, buna örnek olarak, Yunanistan, İspanya, Bulgaristan, Slovenya, Estonya, Litvanya, Letonya ve Polonya'yı gösterdi.

Orban mektubunda, "Macaristan'ın son altı yılda AB'nin dış sınırlarını korumak için harcadığı önemli insani ve mali kaynaklar göz ardı edilemez. Bu nedenle şu ana kadar ilgili kuralları yanlış yorumlayan ve yanlış uygulayan Komisyon'a, Macaristan'ın sınır koruma önlemlerinin masraflarını geri ödemesi için bir kez daha çağrı yapıyorum." ifadesine yer verdi.

Afganistan'daki süreç ile Litvanya, Letonya ve Polonya'nın Belarus ile ortak sınır bölgesindeki olaylar dolayısıyla sığınmacı baskısında azalma beklenmediğini aktaran Orban, Avrupa'nın kendi dış sınırlarını sığınmacılardan koruması gerektiğini sözlerine ekledi.

AA / Mehmet Yılmaz - Son Dakika Haberleri

Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği, Viktor Orban, Macaristan, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title