Sarkozy, Filistin Lideri Mahmud Abbas'la Görüştü

Sarkozy, Filistin Lideri Mahmud Abbas'la Görüştü

Fransa'nın Başkenti Paris'te Yarın Yapılacak Olan Filistin Bağışçılar Konferansı Öncesinde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Elysee Sarayı'nda Filistin Lideri Mahmud Abbas'la Görüştü. 45 Dakika Süren Sarkozy-abbas Görüşmesine Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner de Katıldı.

Sarkozy, Filistin Lideri Mahmud Abbas'la Görüştü

Fransa'nın başkenti Paris'te yarın yapılacak olan Filistin Bağışçılar Konferansı öncesinde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Elysee Sarayı'nda Filistin lideri Mahmud Abbas'la görüştü. 45 dakika süren Sarkozy-Abbas görüşmesine Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner de katıldı.

Abbas, Elysee Sarayı çıkışında medya mensuplarına görüşmeyle ilgili kısa bir açıklamada bulundu. Filistin lideri Abbas, Sarkozy'le görüşmesinin çok iyi geçtiğini söyledi. Başta ekonomik durum olmak üzere, siyasi ve güvenlikle ilgili konuların ele alındığı faydalı bir görüşme yaptıklarını vurgulayan Mahmud Abbas, Filistin ve bölge sorunları konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü David Martinon da, Sarkozy-Abbas görüşmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı'nın Filistin'de bağımsız bir devlet kurulmasının kaçınılmaz olduğunu, İsrail'in güvenliği konusunda da kararlı olduğunu vurguladığını ifade etti. Sözcü, ABD'de yapılan Ortadoğu Barış Konferansı'ndan 3 hafta sonra Paris'te 90 ülkenin temsilcilerinin katılacağı bağış konferansının yapılacak olmasının önemli olduğunu belirtti. Sözcü, yapılacak yardım konusunda rakam telaffuz etmekten

kaçındı ve bunun bağış konferansı sırasında açıklanacağını ifade etti.

(TS-EA-EA-OK-D)