Şam: Ekmeleddin İhsanoğlu Suriye'de

Şam: Ekmeleddin İhsanoğlu Suriye'de

İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Filistin İç Çatışmasının Önlenmesi ve Filistin'de Milli Birlik Hükümeti Kurulmasıyla İlgili Olarak Filistin'de Yaptığı, Suriye'de de Yapacağı Görüşmelerden Olumlu Bir Sonuç Alınacağından Umutlu Olduğunu Söyledi.

Şam: Ekmeleddin İhsanoğlu Suriye'de

İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Filistin iç çatışmasının önlenmesi ve Filistin'de milli birlik hükümeti kurulmasıyla ilgili olarak Filistin'de yaptığı, Suriye'de de yapacağı görüşmelerden olumlu bir sonuç alınacağından umutlu olduğunu söyledi.

Bugün öğle üzeri Şam'a varan İhsanoğlu, başta Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve bazı Suriyeli yetkililerle Filistin'deki gelişmeler başta olmak üzere bölgedeki sorunları ele alacak. İhsanoğlu yaptığı açıklamada, "Filistin'e yaptığım ziyaretin neticesinde iki taraf arasında bir yakınlaşma oldu. Herşeyden önce Gazze'deki silahlı güçlerin sokaklardan çekilmesi, polis tarafından emniyet tedbirlerinin alınması ve iki taraf arasında siyasi diyaloğun başlaması hususunda attığımız adımlar müspet neticeye doğru ilerliyor. Şam'a olan bu ziyaretim hem bölgedeki gelişmeleri başta Suriye cumhurbaşkanı, dışişleri bakanı ve diğer sorumlularla beraber görüşmek, aynı zamanda Filistin'deki gelişmeleri ve milli birlik hükümeti kurulması hususundaki teşebbüslerimizin neticelenmesi için yeni adımlar atmak maksadıyla yapılmaktadır. Bu konuda bir ümit olduğunu ifade etmek istiyorum" dedi.

Hamas hareketinin siyasi lideri Halid Meşal ile bir araya gelip gelmeyeceğiyle ilgili soruya İhsanoğlu, "Bu konuda hala bir ümit yok. Kendisi yurt dışında" diye cevap verdi.

Öte yandan İhsanoğlu ve beraberindeki heyetin Ürdün'den Filistin'e geçişi sırasında sınırda İsrail'in bazı engelleriyle karşılaştıkları bildirildi.

Kaynak: İHA